Ders çalışmak mı!

07 Kasım 2015, Cumartesi 19:00
AA

Kim sever ki ders çalışmayı. Daha doğrusu ‘oh canım da biraz ders çalışmak istedi’ diye büyük bir hevesle kim geçer masanın başına! Kimse...

Ama kimi çocuk çabuk konsantre olur. Ya dersi derste dinleyip halleder olayı ya da masa başına oturup kısa zamanda ödevini bitirip tekrarını yapıp bitirir olayı. Ama zor olan ödevi sevmeyen, dersi pek de can kulağıyla dinlemeyen ve pek de umursamayan çocuklar.

İşte sözüm onlara. Ve onların üzgün mü üzgün, süzgün mü süzgün velilerine.

Tabii öncelikle hayattaki başarı hiç belli olmaz. Sınıfın en çalışkanı bir baltaya sap olamazken sınıfın görece en az çalışanı diyelim atı alıp Üsküdar’ı geçebilir.

Ama böyle düşünüp yayılmak da gerekmiyor.

Bu nedenle bazı yapılacaklar listelerinden bahsetmek isterim:

Moral verin: Çocuğunuzla konuşarak günde en az ne kadar ders çalışabileceğini sorun. Diyelim ki yarım saat demiş olsun. Bu sürenin yarısı olan 15 dakikayı esas alın.

Çocuğunuza da, “Sen yarım saat dedin ama ben senden yarım saat çalışmanı istemiyorum, sadece 15 dakika çalışmanı istiyorum” deyin. Çocuğunuzun belirlenen sürenin altına düşmemesini sağlayın. Masasına bir çalar saat koyarak kurmasını istemek ve süreyi çalar saatle kontrol altına almak mümkün.

Motive edin: Çocuğunuza, belirlenen sürenin üstüne çıkmakta serbest olduğunu söyleyin. Bir başka ifadeyle, “Eğer istersen, 15 dakikadan daha fazla çalışabilirsin” anlamında bir mesajla, çocuğun çalışma isteğindeki yoğunlaşmaya bağlı olarak tercih yapmasını sağlayın.

Özellikle bu aşamada, çocukların birçoğu, kendilerinin bile farkında olmadıkları şekilde belirledikleri sürenin üstüne çıkar.

Hırsa değil azime odaklanın: Ders çalışmada hırslı olmak değil, azimli olmak gerekiyor. Hırslı çocuklar, yapacakları işe değil, arkadaşlarına odaklanır. Sürekli rekabet halindedir ve arkadaşlarını geçmeye çalışırlar. Bu nedenle motivasyonu arkadaşlarıyla sınırlı kalır. Azimli çocuk ise görev odaklıdır.

Sakın unutmayın: Temel alışkanlıkların ve yeni davranışların kazandırılması için yaklaşık olarak 21 gün tekrar edilmesi gerekiyor. Bu nedenle, çocukların ders çalışma alışkanlığını kazandırmak amacıyla yapılacak bu uygulama 2-3 hafta kadar hiç değiştirilmeden aynen devam ettirilmeli. Ne diyeyim hadi kolay gelsin!

Sıradaki haber yükleniyor...