'Eyvah' ile 'Yaşasın' arasında

08 Aralık 2012, Cumartesi 05:00
AA

Şu kıyafet meselesi... Çocukların okullarda artık forma giymeyeceklerinin açıkladığı gün ne tesadüftür ki bizim kızların okulunda da aylık serbest giyinme günüydü. “Eyvah!” dedim, “yandık”. Ayda bir yapılan serbest giyinme günü öncesinde bizim evde tam bir alarm durumu yaşanıyor. İki kızım iki yandan, odalarını ve dolaplarını duman edip kendilerine en yakışan, en şık, en trendy kıyafeti bulmaya çalışıyorlar. Bazen yardım için ya da fikir sorma amaçlı odaya çağırıldığımda çıldıracak gibi oluyorum, itiraf edeyim.

Hele bizim küçük “Onu giymem, şişman gösteriyor”, “Bunu giymem, kaşındırıyor”, “Bunları hiç giymem, rengi siyah, ben siyah sevmem” diye hiçbir şeyi beğenmemeye başlayınca “Ne istersen onu giy!” deyip çıkasım geliyor odadan ama yapamıyorum tabii! Ama durum her gün yaşanırsa o zaman yaparım, şimdiden uyarayım. Serbest kıyafet konusu gündeme geldiğinde çektiğim bu sıkıntıları anlatıp dert yandığım bir arkadaşım şöyle demişti bana: “Eğer her gün istediklerini giyebilseler inan böyle olmaz, ayda bir kez diye bu kadar kasılıyorlar giyim konusunda!”

Evet, haklı olabilir. Hakikaten her gün istediklerini giyebildikleri için bu giyim konusunu hiç dert etmeyecekler. Neyse, yaşayıp göreceğiz. Bu arada okulun kıyafet yönetmeliğini Kuran-ı Kerim kabul eden, hiçbir esneklik olmadan kuralları uygulamak adına çocuklar üzerinde müthiş bir kıyafet baskısı uygulayan kraldan çok kralcı müdürler, müdür muavinleri, oh olsun size! Bakalım şimdi ne işle uğraşacaksınız. ‘İlla okulun hırkası giyilecek, aynı renk de olsa başka hırka giyemezsiniz’, ‘Aman çocuğun saçı kulağına gelmiş, hemen berbere götürülsün’ diye disiplini kalıplara sokarken şimdi uzun saçlı gençlere nasıl katlanacaklar hep birlikte göreceğiz.

Dediğim gibi, bu kıyafet düzenlemesi konusunda ben ortadayım. Aslında istiyorum, herkes istediği gibi giyinsin... Ama eksilerini de görmezden gelemiyorum! Bir de artacak kıyafet alışverişi bütçesini tabii! Bu yeni yönetmelik bence en çok kime yarar biliyor musunuz? Zara ve Mango gibi gençlerin tercihi olan mağazalara...

Bir diğer önemli konu da gelir düzeyi aynı olmayan çocukların görünüşte birbirinden ayrılacak olması. Biri her gün başka bir kıyafetle gelirken, diğeri mevcut kıyafetlerini forma gibi giyip gidecek. O zaman bir burukluk, bir kırıklık olmayacak mı? İşin en zor ve sıkıntılı yanı bu olsa gerek. Yine de disiplinin kıyafetle, saçla başla olmayacağı günlerin gelmesi güzel.

(01.12.2012 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır.)

Sıradaki haber yükleniyor...