Ödevsiz hayat

08 Ağustos 2015, Cumartesi 05:00
AA

Malum yazın ortası geldi. Çocuğu okula giden aileler için okul sezonu yaklaştı. Duyuyorum birçok aile artık tatilin bitip çocukların okula gitmesini diliyor.

Ben onlardan değilim ama onlara da hak veriyorum.

Çocuk bir apartman dairesine tıkılıp kalıyorsa, anne-baba çalışıp çocuğu sadece hafta sonları bir yerlere götürebiliyorsa, haftanın diğer günleri için çocuğa çeşitli eğlenceler icat etmeye çalışılıyorsa, günde 3 öğün yemesi için çalışan anne geceden yemekler hazırlıyorsa o zaman gerçekten tatil uzun ve sıkıcı olabiliyor.

Sisteme karşıyım

Bu açıdan şanslıyım çocuklar da biz de yazı geçirdiğmiz Büyükada’dan memnunuz. Çocukları oyalama gibi bir sorunumuz yok.

Zaten eski sistem sokakta oynayıp bisiklete binerek, yazlık sinemaya gidip denize dalıp çıkarak geçiriyorlar günleri...

Anlayacağınız bizim derdimiz yazın bitmemesi. Çünkü yazın bitmesi demek ödevlerin de bitmesi demek anlamına geliyor. Derin kurtardı. Liseli oldu ve artık kitap okumaktan başka ödevi yok.

Ama bizim küçük hâlâ ortaokullu ve maalesef yaz tatili ödevleri fazlasıyla mevcut. Adı üzerinde yaz tatili ama yanına mutlaka ödev ekleniyor Türk eğitim sisteminde. Yaz tatili ödevi, sömestr tatili ödevi, hafta sonu ödevi...

Böyle uzuyor ödev dönemleri. Bunu defalarca yazdım ‘ben ödeve karşıyım’ arkadaş. Evde ödev olmasın, evde sosyalleşme olsun, çocuklarımız bize kalsın.

O eğer çalışmak istiyorsa tabii çalışsın ama bu zorla olmasın. Keyif için kitap okusun, dergi karıştırsın, boyama yapsın, belgesel izlesin...

Hayatın keyfini çıkarmayı öğrensin! Okulda disiplinli şekilde derslerini dinlesin, etüt saatleri olsun, tekrarlarını yapsın ama eve ödevle gelmesin.

Eğitim okulda verilmeli

Eminim şu anda pek çok anne her sabah çocuklarına şu soruyu soruyor? ‘Evladım ödevler bitti mi?’, ‘Kitap okundu mu?’ ‘Rubrikler yapıldı mı?’ Ama cevap aynı ‘Daha var anne ya...’

Okullara bakıyorum da öğrenci kapma yarışında pek çok şeyle fark yaratmaya çalışıyor ve bunu ön plana çıkaran ilanlar veriyorlar. Oysa birçok velinin en önemli beklentisi olan ‘Eğitimimiz sadece ve sadece okulda verilmektedir.

Başarılarımız çocukların okuldaki eğitimlerine bağlıdır. Ev ödevi vermiyoruz!’ sloganıyla ortaya çıkanı hiç duymadım. Haydi okullar ve veliler!

Sistemi oturtalım, çocukları ödev baskısından, aileleri ‘Ödevini yaptın mı?’ sorusundan kurtaralım. Çocukların sadece okulda eğitilmesi için çağrı yapalım. Herkese iyi hafta sonları diliyorum

 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.