Ön ergenlerle hayat

17 Ocak 2015, Cumartesi 05:00
AA

Biraz tecrübeli sayılırım. Büyük kızım nedeniyle bir ön ergenlik dönemi atlattım, şimdi halen ergenlik dönemi üzerine çalışmalarım devam ediyor. Malum bu meşhur ergenlik dönemi 20’li yaşlara kadar belirli dozlarda devam ediyor. Daha ilerisi konusunda önceden bir şey söylemek istemiyorum ama bu ön ergenlik döneminin ergenlik döneminden daha zor olduğunu düşünüyorum.

Kimbilir, belki de küçük kızımla ikinci kez yaşadığım için olabilir. Peki ama nedir bu ön ergenlik dönemi, neden zordur? Kızlarda ön ergenlik dönemi 9 yaşlarında, erkeklerde ise 10-11 yaşlarında başlıyor.

ÖNCE FİZİKSEL OLARAK BAKALIM...

Vücut hatları iyice belirginleşir, boy ve kiloda artış olur. Kemik ve kas koordinasyonu tam olarak gerçekleşmediği için sakarlık sık görülür. Oyun hala önemlidir. Özelikle hareketli oyunlar tercih edilir. Arkadaş gruplarında kabul görmek ve ön plana çıkmak onlar için önemlidir. Eleştiriye hiç açık değillerdir. Karşı cinse ilgi artar. Anne babadan duygusal anlamda uzaklaşma yaşanır.

Umursamazlık ve tembellik görülebilir. Asi ve hırçın davranışlar başlar. Konuşarak çözüm üretme zorlaşır. Çok iyi huylu ve yumuşak çocuklarda dahi gerginlikler yaşanır. İşte siz de bu yaş grubundaki çocuklarınızda böyle sorunlar yaşıyorsanız sakin olun ve derin bir nefes alın.

Çünkü yalnız değilsiniz. Ama bu onun suçu değil, hormonlarının suçu. Kendini ne çocuk ne yetişkin hissettiği bu dönem de elbet 1 veya 2 yıl içinde geçecek ve çocuk ergenliğe ulaşacak. O zaman ne mi olacak? Pek de toz pembe değil ama yaşayıp göreceğiz...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.