Yaralayan sınavlar

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçen yıl bu zamanları hatırlıyorum da ben ve etrafımdaki birçok kişi, hiç de kendimizi ait hissetmediğimiz, saçmasapan bir yarışın içine girmiştik. Aslında yarış da değil, inanmadığımız bir sisteme Donkişot gibi yeldeğirmenlerine karşı kılıç sallamaya çalışıyorduk. Hiç istemesek de soktuk çocukları bu sınava.

Sonuçta belki de tamamen şans eseri istedikleri liselere girenler de oldu, istemediği bir yere girmek zorunda kalanlar da... Eğitim yılı başladıktan aylar sonra okul değiştirenler de oldu yeni, okula geçmek için bu yılın sonu bekleyenler de...

Onca veli dava açtı, onca çocuk tweet attı, veliler kapıların önünde bin perişan oldu. Özel okullar puanlarını yükseltip çift kayıt yaparak daha çok kazandı. Çok güvenilir olan ünlü Anadolu liselerine hiç güven kalmadı. Yüz yıllık okulların puanları düştü, son derece düşük puanlı öğrenciler bu okullara girebildi...

Peki ama sonuç?

Çeken bilir....

Sistemi kuranlar bundan bir ders çıkardı mı? Hayır tabii ki. Yine aynen sanki hiçbir şey olmamış gibi sistemi işletmeye devam ederek. Bu sınavın zorluklarıyla karşı karşıya kalan velilerin, öğretmenlerin, okul müdürlerinin sözlerini hiç dikkate almayarak yola devam. Bakalım bu yıl TEOGzedeler neler yaşayacak? Nasıl zehir bir yaz geçirecek ve nasıl aylarca çocuklarının hangi okula gireceğini bilmeden arafta kalacak?

Bu kadar çok çocuk, bu kadar eşitliksiz bir eğitim ve bu kadar az iyi okul olunca sınavsız ilerlemek mümkün değil. Ama eğer bir sınav olacaksa da etrafı kırıp dökmeden, velilerin ve öğrencilerin zihinlerinde derin yaralar açmadan olmalı.

TEOG’a 1 ay kala bana gelen mailler ve çevremdeki ailelerin tepkilerini dile getirmeyi bir borç bildim. Ne de olsa çeken bilir değil mi? Herkese başarılı ve sağlıklı bir hafta diliyorum.

SON YAZILARI

TÜM YAZILARI

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder