Yaz erken bitmese

16 Temmuz 2016, Cumartesi 16:00
AA

Dileğimiz bu ama maalesef bu yaz tatilimiz erken bitecek. Ağustos ortasında okullar açılacak çünkü... İlk satırı okuyan velilerin şaşkınlığını anlayabiliyorum. “Nasıl yani? Biz duymadık böyle bir şey?” dediklerini de duyar gibiyim. Ama malesef 8. sınıflar gerçekten de okula erken başlayacak. Açıkcası devlet okulları konusunda net bir bilgim yok ama tüm özel okullar TEOG hazırlık süreci nedeniyle okula erken başlıyorlar.

Bizim Duru’cuk bu durumdan çok rahatsız. Zaten sınava da girmek istemiyor ama ne yapsın, eli mecbur. Elinden gelse sınava girmemek için yurt dışında okumaya bile razı... Anlayacağınız ben ve benim gibi bu yıl evladı 8. sınıfa girecek anne-babalar isteseler de istemeseler de, iddiaları olsa da olmasa da sınav stresi yaşayacaklar. “Dershaneler kapatıldı, artık çocuklar dershaneye gitmeyecek” sözleri de külliyen gerçek dışı.

Bindik TEOG alametine...

Dershaneler şakır şakır çalışıyor. Ayrıca tüm okullar da dershane gibi hizmet veriyor. Zavallı yavrular bu yıl neredeyse 7 gün okula gidecekler.

Duyduğuma göre iddialı olan, daha doğrusu hayatı sadece rakamsal başarıdan ibaret gören robotik okullar zaten 8. sınıf konularını 7. sınıfın son haftalarında işlemiş. Okulları da ağustos başında açıp çocukları 7 gün okula çağırarak kendi istatistiki değerlerini artırma uğruna çocukların hayatlarını harcamaya devam edecekler.

Aynı çocukların başarıları üzerinden nemalanma çabasındaki hırs küpü veliler de hiç bitmeyen özel ders ve deneme sınavlarıyla çocuklarının beynini haşlanmış yumurta kıvamına getirme konusunda büyük çaba harcıyor.

Hatta “Bu yıl tatil yok, eve misafir çağırmak yok, spor ve sanat konusundaki eğitimlere ara veriyoruz” diyen veliler de gördüm. Bindik bir TEOG alametine gidiyoruz kıyamete... Hadi hayırlısı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.