Erkekler akıllı kadınlardan korkuyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son yıllarda erkek- kadın dayanışmasının arkasında sözde birbirine destek veren fakat gizli korkuları yüzünden kadınlarla sinsice yarışan bir erkek zümresini yadsıyamaz şekilde yaşamın sahasında görebiliyoruz. Geleneksel kültürümüzün böylesine savaş alanına dönüşmesinde atalarımızın kültürüne bahane bulsak da, yakın zamanda kaybettiğimiz Rahmetli Doğan Cüceloğlu’nun yanlış yetiştirilmiş erkek çocuklarının bu savaşı başlattığı düşüncesine katılmamak hatta tasvip etmemek mümkün değil. Annelerimizden öğrendiklerimiz var ya. ‘’Ailenin reisi babadır. Erkek çocukları soyadımızı sürdürecektir. Kız kısmı eksik etektir, kalıplarıyla büyütülmüş nesillerin bu hale gelmesindeki acı tablonun faturası yine aileye pahalı bir şekilde geri dönüyor.  Gerçekle masal arasında sıkışmış, sahiciliği tartışılır konularla ilgili tuhaf varsayımlar. Türk, toplumsal olgularda iki cins de, yer kapmaca durumlarını sürdürme çabası içinde olmaya devam etsin bakalım. Aslında ben bu yarışı sevmeliyiz. Her iki tarafın gizli mücadelesi toplumsal başarıyı daha da körüklüyor..

Sevgilisinden veya eşinden ayrılan birinin ayrıldığı kişiye karşı başlattığı güç gösterisini düşünün.

"Sen benden ayrılmakla neleri kaçırdın" mesajı... Olmaz demeyin maalesef hep var. Hem de tahmin ettiğinizden çok fazla... Kadınlarda erkeklerle yan yana dirsek dirseğe çalışmaya başladığından beri bu yarışın düzeni kendiliğinden ortaya çıkmış... Annelerinin "paşa" çocukları iş dünyasında "eksik eteğe" parsayı mı toplatacaklar.  Haydiii bre davullar çalsın kılıçlar kuşansın, Altay’dan gelen yiğitlerle amazon kadınları meydan savaşı yapsınlar bakalım. Seyircileri yine kendi cinsleri. Fanatik futbol maçlarında bile göremezsiniz bu mücadeleyi. Bizans oyunları halt etmiş.

Tabii ki savaş adil değil... Yarışa Jokerle başlayan erkeklerle başa çıkmanın tek yolu, kadınların daha stratejik planlar yapması.. Hoop herkes bu savaşın içinde. Kaç kaçabilirsen. Geriye çekilirsen meydan karşı tarafa kalacak erkeklerin bıyık altında ‘’Böyle olacağı belliydi’’ müstehzi gülüşlerine pabuç bırakacak halleri yok ya kadınlarımızın…

Hani derler ya.. Bol bol bulmaca çözün zekanızın kat sayısı artıyor. Kadınlarda bu yolu deneyerek iş hayatını bulmaca formatına oturtmuşlar... Çöze çöze en sonunda erkekleri çözmüşler ve zekalarıyla bayrağı dikmişler... Erkekler hala şişine dursunlar... En akıllı biziz diye... Eskiden yılbaşı öncesi canlı hindi alırdık. Biz kız çocukları hindiyi kızdırmanın yolunu bulmuştuk... "Kabaramazsın" diye...  Hala aynı şarkıyı erkeklere söylüyoruz ama çaktırmadan... Akıllı kadınlardan erkekler korkmamaya devam etsin bakalım… Kabaramazsınız!

"Her başarılı erkeğin arkasında, onunla gurur duyan bir karısı ve en önemlisi bir annesi ayrıca kayınvalidesi var." (anonim)


Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder