Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Halil Ural Doğru yastık seçimi hakkında bilmeniz gerekenler
HABERİ PAYLAŞ

Doğru yastık seçimi hakkında bilmeniz gerekenler

Neredeyse sürekli akıllı telefon veya bilgisayara bakarak yaşadığımız bugünlerde artan boyun, sırt ve bel ağrıları hayat kalitemizi gittikçe düşürüyor. Boyun ve sırt ağrısı şikayeti olan hastaların hemen tamamı, gece kullandıkları yastıkların uygun olup olmadığını veya yeni yastık almaları gerekirse nelere dikkat etmeleri gerektiğini danışıyorlar. Başımız gereğinden fazla öne ve yana eğerek uyumak sorunu daha da kötüleştirebilir. Bu durum gün içinde başımızı normal olmayan duruş şekillerinde ve açılarda tutarak çalışmaya benzer. Gün içinde boynumuz için sürekli bir destek kullanmasak da gece boynumuzu destekleyen bir yastık kullanıyoruz. Peki. kullandığınız yastığın özellikleri neler olmalı? Zira bir yastık günün üçte birine yakın zamanında kullandığımız bir destek.

İdeal bir yastık nasıl olmalı?

Doğru yastık seçimi hakkında bilmeniz gerekenler

  • İyi bir yastık boyun eğriliğinize uyum sağlamalı. Bu nedenle boyun eğriliğini destekleyecek şekilde üretilmiş yastıkları tercih etmek gerekir.
  • Eğer elde edilebiliyorsa doğal kauçuk genellikle en iyi malzemedir. Doğal kauçuk boyununuzu ısıtmadan destekler. Genellikle geceleri bu tip malzemelerin vücudumuza temas ettiği bölgelerin ısındığını fark etmeyiz. Bu da uyku kalitesinde azalmaya neden olur.
  • Kaz tüyü veya benzer malzemelerden üretilen yastıklar boyun stabilitesini çok fazla sağlayamaz. Bu tür malzemeler genellikle başın ve boynun ağırlığı ile ezilerek sabit kalması gereken şekilleri kaybederler ve boyunda stabiliteyi bozabilirler. Bu nedenle sık sık kabratarak kullanmak gerekir.

Doğru yastık seçimi hakkında bilmeniz gerekenler

  • Karışık dolgu maddelerinden üretilen yastıkların yararları pek belli değildir. Hafızalı köpük, parçalanmış köpük veya jel ekli kauçuk gibi karışık dolgulu yastıklar hakkında çok fazla araştırma yoktur. Genellikle çok malzeme kullanılan veya çok kabarık kalan yastıklar boynunuzu garip bir konumda tutabilir.
  • Bacak arasına veya diz altına alınan vücut yastıkları ve yan yastıklar faydalı olabilir. İdeal olmayan pozisyonda uyumayı uyumak gibi bir alışkanlığınız varsa bu tip vücut ve yan yastıklar uyku pozisyonunuzu düzeltebilir. Bu yastıklar omurganızı doğru pozidsyonda tutmanıza yardımcı olabilir.
  • Yatağınızın sertlik derecesi önemlidir. Sert bir yatağınız varsa, daha kalın bir yastık daha iyi olabilir. Bu sayede omuzunuz yatağa temas ettiğinde fazla rahatsızlık yaratmaz. Çünkü yastık baş ve yatak arasındaki boşluğu doldurmalıdır. Hafızalı süngerlerden üretilen bir yatağınız varsa, daha ince bir yastık kullanmak daha uygundur çünkü omuzunuz bu tarz bir yatağa gömülecek omuz rahatsız olmaz.

Her yastığın artı ve eksileri var. Herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak tek bir yastık türü yok ancak araştırmaya dayalı bu bu bilgiler, sizin için doğru olan yastığı bulmanıza yardımcı olabilir. Boynunuzu destekleyen ve rahat uyumanıza yardımcı olan ve ağrı oluşturmayan bir yastık çok rahatlatabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder