Bir Instagram hesabının anatomisi: Rafael Cemo Çetin

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kemerlerinizi bağlayın. Ya da bağlamayın rahat oturalım. Bu köşede Instagram profiline sıkıştırılan, kimsenin hayal kırıklığına uğramadığı, mutsuz olmadığı, her şeyin yolunda gittiği ‘müthiş’ hayatları konuşuyoruz. Posta-Portre’nin bu haftaki konuğu Rafael Cemo Çetin.

İşte karşınızda yönetmen Sinan Çetin ve görüntü yönetmeni Rebekka Haas’ın üç çocuğundan en büyüğü olan Rafael Cemo Çetin! Hakkında bugüne kadar paylaşılmış fazla bilgi yok ancak Instagram sayesinde hayatının bir kısmına şahit olabilirsiniz. Şimdi Yunan heykeli kusursuzluğunda tasarlanmış Rafael’e odaklanalım. Her fotoğrafında farklı pozlar vermesi hareket ettiğine dair bir kanıt olduğundan ‘Yunan heykeli mi yoksa insan mı?’ konusunu tartışmaya kapatıyorum. Sıra dışı, vintage tarzı ve kemikli yüz hatları onu farklı kılıyor. Profilinde kendisini aktör ve yapımcı olarak tanımlamış. Üstelik bunun bir kanıtı var! 2019 yılında çekilen ‘New York in New York’ filminin hem başrol oyuncusu hem de yapımcısı. Bu film için babasının ‘Berlin in Berlin’ filminden esinlendiğini söylemiş. Bu arada New York School of Visual Arts’da film yönetmenliği üzerine eğitim almış.

İZLANDA’DAN KAZABLANKA’YA YOLCULUK

2012’den bu yana Instagram kullanıyor. Sadece 9.287 takipçisi var. Henüz keşfedilmediğinden olsa gerek çünkü profilin kalitesi Türkiye ortalamasının hayli üstünde. Öne çıkanlara ekledikleri profilinde paylaştıklarına göre çok daha hareketli.

Gittiği her ülke için ayrı bir öne çıkan oluşturmuş. Düzenli biri belli ki. Onun öne çıkanlarını izleyerek dünyanın bir kısmını oturduğunuz yerden gezebilir, İzlanda’dan Kazablanka’ya, Tulum’dan Bali’ye dakikalar içinde yolculuk yapabilirsiniz.

SAKIN NURİ BİLGE CEYLAN DUYMASIN!

Babası Sinan Çetin için “Ülkede babam dışında iyi yönetmen yok” demiş. Sakın Nuri Bilge Ceylan duymasın! Rafael’in böyle söyleyerek babasını onurlandırmak istediğini düşünerek meseleyi kapatıyorum.

SİNEMATOGRAFİK BİR PROFİL

Her fotoğrafı bir sinema sahnesi gibi kurgulanmış. Bunda setlerde büyümüş olmasının etkisi olabilir. Havasını az da olsa James Dean’e benzetiyorum. Yeni jenerasyon tenisçilerden Yunan Stefanos Tsitsipas’ı da andırıyor biraz sanki... Çoğu fotoğrafında sigara içiyor. Eline yakışıyor, materyal olarak fotoğrafta güzel duruyor ama zararlı!

Aman kime benzerse benzesin de Vincent van Gogh’un ‘Buğday Tarlası ve Selviler’ eserinin önünde verdiği poz çok hoş. Onun arkası dönük ama olsun tablo güzel. Bu arada sıkı bir kaykay (skateboard) tutkunu.

Ara ara sevgilisi İlayda Eltemur’la fotoğraf paylaşıyor. Uyumlu bir çift gibi görünüyorlar. Hmmm okay!

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder