Dünyanın en cool yaşlıları

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sınırları hiç sevmeyen, stilleriyle fark yaratan, dünyanın en marjinal yaşlılarıyla tanışmak isteyenler buraya!

Bazıları standardın güvenli kollarında huzur içinde uyumayı severken çizginin dışında kalmak ve orada karşıma çıkan insanları deneyimlemek bana her zaman iyi gelmiştir. Birazdan, sınırları hiç sevmeyen ve reddeden, stilleriyle fark yaratan, dünyanın en cool ve marjinal yaşlılarıyla tanışacaksınız. İki yıl önce Central Saint Martins’te öğrenciyken, zamanında Rihanna’nın styling’ini yapan öğretmenimiz Kristine Kilty, “Kaç yaşına gelirseniz gelin giydiğiniz şey, anlamsız bir kumaş parçası da olsa, en şık olduğunuz an kendinizi çoğunluktan ayrıştırdığınız noktadadır” demişti.

Bununla birlikte, modanın sadece gençler için olduğu algısı hayli eski kafalı bir düşünce. Eğer öyle olsaydı; Amerikalı yazar Joan Didion, 80 yaşındayken Céline’ın reklam kampanyasının yüzü olmazdı ya da Dolce&Gabbana bir grup İtalyan büyükanneyi model olarak kullanmazdı. Bottega Veneta'nın 2017’deki şovunda, 73 yaşındaki eski süper model Lauren Hutton’un, Gigi Hadid’le el ele yürümesi de müthiş bir olaydı.

Peki, Elon Musk’ın 72 yaşındaki annesi Maye Musk’un uluslararası model ajansı olan IMG’yle sözleşmesi olduğunu biliyor muydunuz? Bu dosyayı hazırlamamın en büyük sebebi; yaşın bir değişken olmadığını, kaç yaşına gelirsek gelelim kendimize ve hayatımıza renk katabileceğimizi hep hatırlamak ve size de hatırlatmaktır. Ve karşınızda dünyanın en cool ve marjinal yaşlılarının bazıları…

IRIS APFEL

BİR 99 YIL DAHA YAŞA!

Amerikalı iş insanı ve iç mimar Iris Apfel, 99 yaşında yaşayan bir efsane! Kocaman yuvarlak gözlükleri ve nasıl taşıdığına anlam veremediğim abartılı aksesuarlarıyla gerçek bir ikon. Üstelik uzun yıllar boyunca stil değişikliği yapmadı, hep aynı kaldı. Bu, söylemesi kolay ama uygulaması zor bir şeydir.

99 yıldır yaşıyor olmak nasıl hissettiriyor acaba? Bana öyle geliyor ki, “Ömrünüze bir 99 yıl daha ekledik Iris Hanım, onaylıyorsanız evrakları imzalayalım” deseler düşünmeden imzalar. Onun hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz aktif kullandığı Instagram hesabını inceleyebilirsiniz. Belgesel izlemeyi seviyorsanız ‘Iris’ isimli belgeselini izlemenizi öneririm.  

MICK JAGGER VE KEITH RICHARDS

BU BİR EGO SAVAŞI MI?

İşte karşınızda İngiliz Rolling Stones grubunun efsane iki üyesi! Mick Jagger 77, Keith Richards ise 76 yaşında ve ikisi de hâlâ gençlik zamanlarında olduğu gibi taş gibiler! Mick ve Keith sıkı dost olmalarına rağmen uzun yıllardır araları açık. Hatta İngiliz Kraliyet ailesi Mick Jagger’a şövalyelik unvanı vermek isteyince ve Mick de bunu kabul edince Keith, “Ne yani Mick şimdi Lord mu olacak? Ne kadar da çaput bir ödül! Kraliyet ailesinin kılıçla beni şövalye ilan etmesine asla izin vermezdim” demişti. Olaylar, olaylar… Kıskanmış mı yoksa gerçekten Mick’in hiyerarşiye sembolik de olsa boyun eğmesinden rahatsız mı olmuş bilemiyorum ama ikisinin bu fotoğrafına bayılıyorum!   

VIVIENNE WESTWOOD

O KİMSEYE, KİMSE ONA BENZEMİYOR

Bir başka sıra dışı insan ise İngiliz tasarımcı Vivienne Westwood. Bedeni 79 yaşında ancak ruhunun yaşı olmadığına eminim. Şekilden şekle, renkten renge soktuğu saçlarıyla, benzersiz makyaj tercihleriyle kimseye benzemiyor. Haliyle kimse de ona benzeyemiyor. Müthiş bir denklem! Londra’da yaşarken bir şekilde, eski bir BBC muhabiri olan Andrew ile tanışmıştım.

60 küsur yaşlarındaydı. Zamanında Vivienne Westwood, Jim Morrison ve The Beatles gibi isimlerle röportaj yapmış. Vivienne’le yaptığı röportaj sonrasında arkadaş olmuşlar ve Vivienne onu hep ev partilerine çağırırmış. Her zaman aykırı, içten ve mütevazı biri olduğunu söylemişti. Eski jenerasyon gerçekten bir başkaymış.

İtalyan arkadaşım Elenoire, Central Saint Martins’ten mezun olduktan sonra, şu sıralar Riccardo Tisci’nin yaratıcı yönetmenliğini yaptığı Burberry’de staj yapmıştı. Riccardo’ya bir soru sorabilmek için en az iki asistan aşması gerektiğini söyledi ve “Tanrı’yla iletişim kurmak, Riccardo’ya bir soru sormaktan daha kolay” demişti. Ah Vivienne, bunlar nasıl çocuklar böyle?  

       

ZANDRA RHODES

PEMBE SAÇLI BİR DAHİ

79 yaşındaki İngiliz moda tasarımcısı Zandra Rhodes, en sevdiğim yaşlılardan biri. Saçlarının pembesi onun hakkındaki en sevdiğim şey. Prenses Diana’ya kadar sayısız ünlüyü giydirdi. 2018 yılındaki Londra Moda Haftası’nda, Sonbahar-Kış kreasyonunu sergilediği şovu yakından izledim. Tasarımlar dahice! Finalde iki modelle birlikte o da yürüdü.

Yaşına ve çoğu kişiye göre muntazam olmayan fiziğine rağmen modellerden daha çok dikkat çekiyor ve ışıldıyordu. Opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy’u da anmadan geçemeyeceğim. Nedense Zandra ve Semiha Berksoy’u birbirine benzetiyorum. O da efsane bir kadındı. Semiha Berksoy, 2004 yılında 94 yaşındayken bu gezegenden ayrıldı ancak artık yaşamıyor olması onun bir zamanlar cool bir yaşlı olduğu gerçeğini değiştirmiyor!  

STEVEN TYLER

ÜÇÜNCÜ DEDEM OLUR MUSUNUZ?

Amerikalı rock grubu Aerosmith’in solisti, dünyaca ünlü oyuncu Liv Tyler’in babası Steven Tyler 72 yaşında gerçek bir rocker! Kaptan Jack Sparrow’a, Kaptan Jack Sparrow’dan daha çok benzeyen Steven, bu dünyaya gelmiş en cool canlılardan biri. Dedelerimi çok severim ve onların yerine başka dede istemezdim ama Steven Tyler gibi bir tane daha dedem olsa aşırı havalı hissederdim. Nee! Üç dede mi?

LYN STALER

TESADÜFİ BİR İKON

Lyn Slater ya da Instagram’daki bilinen adıyla ‘Accidental Icon’. 66 yaşındaki Lyn, New York’taki Fordham Üniversitesi'nde profesörlük yaparak yaşamına devam ederken; modern ve entelektüel bir moda blog’u ve dergisi bulmaktan zorlanıyormuş ve bir bakmış ki kendisi bir moda ikonu haline gelmiş. İyi ki de gelmiş. Bence o, müthiş bir pusula!

BAD LIL BADDIE

1928’DEN BERİ ERKEĞİNİZİ ÇALIYOR

Amerikalı internet fenomeni Helen Ruth Elam ya da Instagram’daki adıyla Bad Lil Baddie (@baddiewinkle) gerçekten komik biri. En işsiz zamanınızda lütfen onun Instagram profilini ziyaret edin. Kendisi tam 92 yaşında ve Instagram bio’sunda ‘Stealing your man since 1928’ (1928 yılından bu yana erkeğinizi çalıyor) yazmış.

Hahahahaha! Helen, bir gün erkeğimi biri çalacaksa lütfen bu sen ol! Rengarenk kıyafetleri ve paylaştığı fotoğraflar HARİKA! Neon pembe ve yeşile bayılıyor. Geçen yıldan beri “Hamam böcekleri neon pembe ya da neon yeşil olsa gözüme daha sevimli görünürler mi?” diye düşünürken bu iki rengi sürekli kombinlemesine BAYILDIM!   

ELTON JOHN

73’LÜK SÜPER STAR

Piyanist, söz yazarı ve şarkıcı Elton John gerçek bir star. 73 yaşında ve hâlâ çok havalı. Onu ne zaman görsem evinde dolaplarca gözlük koleksiyonu olduğunu hayal ederim. Renkli camlı ve farklı şekillerdeki gözlükleri olmadan dışarı çıkmıyor. Onun hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz hayatını anlatan ‘Rocketman’ filmine göz atmalısınız.

KRALİÇE ELIZABETH

SİZE SÖYLEYECEKLERİM VAR!

Kraliçe Elizabeth’i dünyanın en ünlü ve en kötü giydirilen yaşlısı ilan etmek zorundayım ama üzülmemesi için ona bazı önerilerim var. Derhal yukarıda bahsettiğim insanlarla arkadaş olup o parti senin bu parti benim dolaşmalı. Kraliyetti, devlet işleriydi, üzerinde güneş batmayan imparatorluktu bir yere kadar. Neyse ki İskoç sanatçı Hey Reilly, Elizabeth’in sıkıcı fotoğraflarını ve stilini eğlenceli hale getiriyor. Hey Reilly’nin Instagram hesabını (@hey_reilly) mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder