Funda Duru Pardon! Teyze mi dediniz? Şimdi tekrarlayalım: 50 yaş yeni 30!
HABERİ PAYLAŞ

Pardon! Teyze mi dediniz? Şimdi tekrarlayalım: 50 yaş yeni 30!

1985 yapımı ‘Altın Kızlar’ dizisini bilirsiniz. Dizinin kahramanlarından, Rose 55, Dorothy 53, Blanche 47 ve Sophia 79 yaşındaydı. ‘Sex and the City’nin son uyarlaması ‘And Just Like That…’de ise ise Miranda ve Charlotte 54, Carrie 55 yaşında. 1985’ten 2022’ye yani ‘Altın Kızlar’dan ‘Sex and the City’ye yaş algısı, kadınlara bakış açısı ve güzellik kriterleri hayli değişti. Artık rahatlıkla ‘45 yaş yeni 30’ diyebiliriz. Düşünsenize Angelina Jolie 46, Jennifer Lopez 52 yaşında, Gülşen 45, Burcu Esmersoy 45, Gwen Stefani 52 yaşında ancak hepsi şahane ve zinde görünüyorlar. Yaşın temsilinin yıllar içinde çarpıcı bir şekilde değişmesini ve estetiğin önlenemez yükselişini Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel ile konuştuk.

Pardon Teyze mi dediniz Şimdi tekrarlayalım: 50 yaş yeni 30

AKTİF BİR SOSYAL VE CİNSEL HAYATI OLAN HERKESİ ‘GENÇ’ KABUL EDİYORUZ

‘Altın Kızlar’ ve ‘And Just Like That…’ Biri 1985’te diğeri 2021’de çekildi. Ekrandaki kadınlar benzer yaştalar ama hayli farklı görünüyorlar. Ne değişti?

80’lerde 50 yaş üstü kadınlar, ‘yaşlı’, ‘teyze’ ve ‘anneanne’ kimliğindeyken şimdi aynı yaşlar, hem kadında hem de erkekte aktivitenin ve enerjinin zirve yaptığı dönem oldu. Kadınlar bakımlı ve seksi kalmaya çalışıyorlar. Bu durumu gelişen plastik cerrahi, kozmetik ve moda sektörüne bağlıyorum. İnsanlar artık çalışamaz hale gelince yaşlı kabul ediliyor. Aktif sosyal ve cinsel hayatı olan herkesi genç olarak kabul ediyoruz. 50 yaş artık günümüzde orta yaş haline geldi.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder” dizelerine bir güncelleme geldi sanırım. “Artık yolun yarısı 50” diyebilir miyiz?

Evet, belki de diyebiliriz. Cahit Sıtkı, o şiiri yazdığında ortalama yaşam ömrü de bugünkü kadar uzun değildi. O zamanlar insanlar 35’inden sonra yapacak daha az şey buluyorlardı. Şimdi yaşı ileri olanlar bile yelken ya da golf yaparken sosyal medyada fotoğraflarını paylaşıyor. Hâlâ genç ve aktif olduklarını göstermek istiyorlar.

Angelina Jolie 46, Jennifer Lopez 52, Gülşen 45 yaşında. Kayıtlarda olmasa kaç yaşında olduklarını anlamamız mümkün değil! Bunun sırrı ne?

Yüzü ve vücudu gerektiği formda tutmak, çok iyi beslenmek, iyi kozmetik ürünler kullanmak ve sıkı spor yapmak bunun sırrı. Yaşam standartları tüm dünyada yükseldi; herkes daha iyi yaşamak ve yaşlanmak istiyor. İnsanlar artık ruhen de daha geç yaşlanıyorlar.

‘CİLALI İMAJ DEVRİ’NDEYİZ

Sosyal medyada kendini gösterme hevesi genç görünmeye olan ilgiyi ne kadar artırdı sizce?

Olağanüstü şekilde... Pandemide Zoom toplantılarında, insanların sürekli ekrandan kendilerini görmesi de estetik operasyonlarında artışa neden oldu. Kusurlarını çıplak bir şekilde görmek ve bunu başkalarının da gördüğünü bilmek herkesi önlem almaya itti. Çoğu kişi filtre ve yüz değiştirme programları kullanıyor ve bir süre sonra da “Neden benim yüzüm de böyle olmasın?” diyor. Instagram, kişinin para ödemeden reklamını yaptığı ve kendini gösterdiği bir yer gibi düşünülüyor.

Güzel, zengin ve iyi yaşıyor gibi görünmenin reklamı yapılıyor. Gerçekten gösterdikleri gibi hayatları yaşıyorlar mı, orası şüpheli. Yıllar önce Can Kozanoğlu’nun yazdığı gibi ‘Cilalı İmaj Devri’ndeyiz. Artık ünlü olmayan insanlar da arkadaşları tarafından ‘star’ gibi görünmek istiyor. Eskiden sıradan insanları sadece arkadaşları ve akrabaları görürdü, şimdi bir resim paylaşarak binlerce kişiye ulaşabiliyorsunuz. Bu nedenle sosyal medya plastik cerrahiye olan ilgiyi artırdı.

Pardon Teyze mi dediniz Şimdi tekrarlayalım: 50 yaş yeni 30

ETNİK GÜZELLİĞİ DESTEKLİYORUM

İnsanın kendince daha iyi bir versiyonunu yaratmaya çalışmasının temelinde sizce ne yatıyor?

Bu aslında bir kültürel hegemonya... 2. Dünya Savaşı’ndan sonra güçlü olan devletler kendi güzellik anlayışını tüm dünyaya kabul ettirdi. Özellikle Uzak Doğu’da yenik düşmüş Japon kadınları memelerine silikon yaptırdı ve gözkapağı ameliyatı oldular. Bunu galiplerin güzellik anlayışına yakın olmak için yaptılar.

Teknolojinin bu kadar gelişmiş olmadığı zamanlarda Asyalı bir kadın kendini çok güzel bulurken, reklamlarda ve televizyonda Batılı kadınların yüzlerini gördükçe kendini güzel bulmamaya başladı. Tek tipleşme aslında korkulan bir şeydir. O nedenle 90’larda etnik güzellik öne çıkmaya başladı ve ben de bunu destekliyorum.

TÜRKİYE’DE İLK SIRADA BURUN AMELİYATLARI VAR

Kadınlar ve erkekler hangi estetik uygulamaları tercih ediyor?

Dolgu ve botoks ilk sırada. Cerrahi olarak ise ilk sırada burun ameliyatları geliyor. Bu biraz ırkla ilgili bir durum. Akdeniz havzasının genelinde kemerli, büyük ve etli bir burun profili var. Bunun ardından meme ameliyatları geliyor. Üçüncü sırada ise göz kapağı ameliyatları var. Erkeklerde ise durum sırasıyla, burun, göz kapağı ve liposuction. Erkekler estetik operasyon yaptıranların yüzde 10’dan fazlasını oluşturmuyor.

Yüz yogası, yüz masajı bu ara çok popüler. Sertab Erener, artık botoks ve dolguyu bıraktığını ve yüz yogasına geçtiğini açıklamıştı. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doğru yapılan masajın ödemi dağıtmak açısından faydası olur. Yüz yogası hakkında sağlıklı bir kaynak bulamadım ancak botoksun yaptığı şey kırışıklıkları hafifletmek için yüz hareketlerini durdurmaktır. Yüz egzersizleriyle botoks bu yönden bakarsak birbirine ters şeyler. Botoksun üzerine bu işlemleri yapmak onun etkisini de azaltır.

GÜZELLİĞİ BELİRLEYEN EN ÖNEMLİ ŞEY KARAKTERDİR

Kusurluluğun mükemmelliği vardır ya; standart güzellik algısına denk gelmeyen ama yine de sizin güzel bulduğunuz kimler var?

Yılmaz Güney’e, ‘Çirkin Kral’ denir ama çekici bir erkektir. Jean-Paul Belmondo, Vincent Cassel, Javier Bardem… Meryl Streep bence güzel bir kadın ama bazı rollerde son derece çirkin görünmeyi başarabiliyor. Güzelliği belirleyen en önemli şey karakterdir.

Bugüne kadar sizi en çok şaşırtan talep neydi?

Üniversite yıllarındayken bir hasta gelmişti. Israrla “Gençlik hallerime dönmek istiyorum” diyordu. Ben de ne istediğini anlayabilmek için gençlik fotoğrafını göstermesini istedim ve bana beş yaşındaki bir fotoğrafını göstermişti. Hasta seçerken dikkat etmek gerekiyor.

Onu ameliyat etseydim ikimiz de mutsuz olurduk. Kalçalarını küçültmek için geldiğini düşündüğüm bir hasta da daha da büyümesini istemişti. Bana çok abartılı talepler gelmiyor, gelse de kabul etmemeye çalışıyorum. Aklıma yatmayan, güzel bulmayacağım bir uygulamayı ben de yapmak istemiyorum.

Siz kendinize estetik yaptırıyor musunuz?

Kendime çok iyi baktığım söylenemez. Ara sıra mezoterapi yaptırıyorum. Kaşımı gözümü oynatamamak bana rahat gelmediği için botoks yapmıyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder