Yeryüzünden Notlar! Ela Naz Birdal: İhtiyaç duymadan aldığımız her ürün küresel iklim krizine neden oluyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ela Naz Birdal, henüz 15 yaşında, iklim ve toplumsal cinsiyet eşitliği aktivisti. Gezegenimizin kıymetinin ve çektiği acıların farkında olan genç ve bilinçli bireylerden. ‘Youth for Climate Türkiye’ ekibiyle birlikte ‘Change.org’da iklim değişikliğinin müfredata eklenmesi için kampanya başlattılar. Ela Naz Birdal’ın hepimizi ilgilendiren sözlerine kulak verelim.

İklim aktivisti olma hikayen nasıl başladı ve kişisel yaşamında gezegenimizi korumak için neler yapıyorsun?

Küresel iklim değişikliğini tanım olarak biliyordum ancak bunun bir kriz olduğunu fark etmem Greta Thunberg sayesinde oldu. Greta gibi harekete geçmek istedim ama ne yapabileceğimi kestiremiyordum. Benim yaşlarımdaki Atlas Sarrafoğlu’nun 15 Mart 2019’da Bebek Parkı çağrısıyla iklim için harekete geçildiğini duydum ve artık neler yapabileceğim konusunda bir fikrim vardı. Tek kullanımlık materyalleri hayatımdan çıkardım, seyahat yöntemlerimi değiştirdim. Uçak yerine treni ve otobüsleri tercih ediyorum. Hayvansal gıda tüketimimi azalttım.

TÜRKİYE KÜRESEL İKLİM KRİZİNİ EN ÇOK HİSSEDECEK ÜLKELER ARASINDA

Sizce Türkiye küresel iklim krizinin neresinde?

Araştırmalara göre Türkiye, iklim krizinin yarattığı ekolojik tahribatın etkilerini en çok hissedecek ülkeler arasında. Sel baskınları, şiddetli yağışlar ve kuraklıklar, iklim krizinin ilk uyarılarıydı. Buna rağmen Türkiye, Paris İklim Anlaşması’nı imzalamayan altı ülkeden biri. Türkiye, bir an önce Paris Anlaşması’nı imzalamalı. İklim acil durumu ilan edilmeli, insan kaynaklı bir iklim krizini önlemek için, sıcaklık artışı sanayi devrimi öncesi zamana göre +1,5 °C ile sınırlandırılmalı. Değişim ve dönüşüm şart.

İklim değişikliğini inkar eden insanlar var. Sence onların fikrini değiştirmek için ne yapmalı?

Youth For Climate Türkiye ekibi olarak üç ay önce ‘Okulda İklimi Öğret’ kampanyamızı Change.org’ta başlattık ve 26.511 kişi imzaladı. Küresel iklim değişikliği, eğitim sistemimizde yeterli şekilde anlatılmıyor ve ders kitaplarımızda bir sayfada anlatılıp geçiliyor. İklim krizi hakkında bilgi almak ve öğrenmek, etkileriyle yüzleşmenin anlatılması bizim için çok önlemli.

BİR TİŞÖRTÜN ÜRETİMİ İÇİN 2.700 LİTRE SU HARCANIYOR

Elinde olsa şu anda hepimizin geleceği için neyi değiştirirdin?

İnsanlığın tüketim alışkanlıklarını değiştirirdim. İhtiyaç duymadan aldığımız her ürün küresel iklim krizine neden oluyor. Bir tişörtün üretimi için 2.700 litre, bir çift ayakkabının üretimi için ise 16.600 litre su harcanıyor ve 225 gramlık bir hamburgerin üretimi için 3.668 litre su gerekiyor. İhtiyaçlarımız dışında tüketim, gezegenimizi çok hızlı bir şekilde yok oluşa sürüklüyor. Birden fazla ürün alırken tek bir Dünya’mız olduğunu unutmayın.

Greta Thunberg seni Instagram’dan takip ediyor. Tanışıyor musunuz?

Greta, tüm Dünya’yı iklim krizi için harekete geçiren, ilham veren muhteşem bir iklim aktivisti. Onunla beraber bazı uluslararası gruplarda yer alıyorum. Yüz yüze tanışma fırsatımız olmadı ama onunla ve diğer iklim aktivistleriyle aynı amaç uğruna mücadele ettiğim için kendimi şanslı hissediyorum.

ELA NAZ BİRDAL KİMDİR?

15 yaşındayım. Üç senedir iklim ve toplumsal cinsiyet eşitliği aktivistiyim. Türkiye’de iklim hareketine öncü olan kadınların desteklenmesi ve söz hakkı almaları için İngiltere’de başlatılan ‘She Change Climate’ kampanyasını Türkiye’de desteklemek için harekete geçtik. Uluslararası bir ekip olan Climate Live’ın Türkiye’deki kurucularından biriyim. Climate Live, insanların dikkatini çekmek için iklim bazlı konserler başlatan bir kuruluş. İçinde aktif olarak bulunduğum Youth For Climate Türkiye’de kampanyalarda, etkinlik ve grev organizasyonlarında yer alıyorum. Un Women Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği aktivistiyim.

Yazarlarımızdan

27 Ekim 2021, Çarşamba 07:01
27 Ekim 2021, Çarşamba 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder