Furkan Lüleci İletişim 3.0 borsasının buluşma noktası açıldı
HABERİ PAYLAŞ

İletişim 3.0 borsasının buluşma noktası açıldı

Bugüne dek birçok farklı ortak çalışma ve etkinlik alanını deneyimleme fırsatı buldum. Biliyorsunuz son yılların en popüler konularından biri co-working. Pandemi ile birlikte uzaktan veya hibrit çalışma modeli daha çok benimsenmişken şu sıralar bu model biraz daha farklılaşmaya ve yaygınlaşmaya başladı.

Sizleri goodspaces ile tanıştırmak istedim.

10 Şubat Perşembe günü 42 Maslak’ta kapılarını açan goodspaces kendini sanat, teknoloji ve sürdürülebilirliği odağına alan markaların bir araya geldiği bir platform olarak tanımlıyor. Kurucuları ise A46 Organizasyon’un kurucusu Selim Demir ve Effect BCW kurucusu Gonca Karakaş.

İletişim 3.0 borsasının buluşma noktası açıldı

Goodspaces’in henüz resmi açılışı olmadan WWF, UNDP, Yuvam Dünya gibi sivil toplum örgütlerine gönüllü destek vermeye başladığını da hatırlatayım. Dijital dönüşüme merhaba diyen bu oluşumun güçlü de bir etkinlik takvimi duyuruldu.

10-13 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Metaverse Days; dijital iletişim çağında hayatın tüm noktalarına dokunmayı ve yeni farkındalıklar yaratmayı hedefliyor. Bu etkinlikte; NFT sergileri, dijital sanat konserleri, metaverse sohbetleri ve daha fazlası yer alıyor. Mart ayında kadınlar günü temalı ve Nisan’da da çocuk etkinlikleri olmak üzere dijital dönüşümün en iyi örneklerinin görüleceği çalışmalar planlanıyor.

Düşünsenize, bugüne dek gerçekleştirilen bütün etkinlikleri ve lansmanları bir kenara bırakıyorsunuz ve sanal bir evrende fiziksel bir etkinlik gerçekleştirmeniz bile mümkün oluyor. Bu sayede hem dijitalin gücüyle bütün dünyaya sesinizi duyurabiliyorsunuz hem de insanlığın fiziksel olarak bir araya gelme alışkanlığını beslemiş oluyorsunuz.

Ben şahsen metaverse ile gerçekleştirilen bir online etkinliğin sonunda, yaşadığım deneyimi etkinlik sonrası fiziksel olarak da konuşmak isterim. Sıcak bir kahveyi yudumlarken ve sohbet ederken gerçekten birinin gözlerinin içine bakmanın verdiği his hiçbir zaman değişmez. İşte tam bu noktada her iki evrende de gerçek zamanlı bulunabilmek çok değerli.

5 yıldızlı otellerde, soğuk etkinlik alanlarında lansman yapma devrini yavaştan kapatmaya başlıyor muyuz yoksa? Herkesin VR gözlüğü hazırsa uzun bir “İletişim 3.0” ile tanışma yolculuğu başlıyor!

Hoş geldin goodspace!

İletişim 3.0 borsasının buluşma noktası açıldı

"Merkeziyetsiz teknoloji, merkeziyetsiz insan"

Geçtiğimiz gün bir haber okudum. Twitter, şifre gibi hassas bilgileri kullanıcılara mesaj olarak iletmek için iş birliği yaptığı İsviçre merkezli teknoloji şirketi Mitto ile çalışmayı "hükümetlere kişilerin lokasyonlarını telefon üzerinden belirlemek ve takip etmek için yardım ettiği" gerekçesiyle durdurduğunu açıkladı.

Merkeziyetçi sistemde yer alan teknoloji şirketleri ile bu ve buna benzer olaylar yaşamak artık normalleştirildi ki, bir kullanıcının konum verisinin ne kadar hassas bir veri olduğunu unutmaya başladık. Dünya, metaverse, kripto para ve NFT gibi merkeziyetsiz yapılara doğru evriliyor.

İletişim 3.0 borsasının buluşma noktası açıldı

Milyarlarca kullanıcının hassas verilerini depolayan Twitter, Facebook, Google gibi dev teknoloji şirketlerinin özellikle içinde bulunduğumu bu dönemde çok daha temkinli davranması gerekiyor. Şayet bir kullanıcının detaylandırılmış hassas bir verisi bundan birkaç yıl sonra şu anki değerinin en az 10 katına ulaşacak.

Kripto para ile merkeziyetsiz finansı, metaverse ile merkeziyetsiz teknolojiyi ve NFT teknolojisi ile merkeziyetsiz sanatı konuşurken, günün sonunda merkeziyetsiz insanların yaşadığı bir dünyada gerçek zamanlı güncellenmiş veri, bir elmas değerinde olacak.

Kısa kısa…

  • YouTube, içerik oluşturucularına yeni para kazanma seçenekleri sunmaya hazırlanıyor.
  • Akın Babayiğit’in kurucuları arasında olduğu oyun stüdyosu Tripledot, 116 milyon $ yatırım aldı
  • Otonom mobil robot çözümleri sunan yerli girişim Atlas Robotics, 750 bin $ yatırım aldı
  • Yerli girişim PackUpp, şirket değerlemesini 50 milyon dolara yükseltti.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder