Cinsel ilişki sonrası kanama

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cinsel ilişki sonrası kanama, kadınları haklı olarak korkutur. Hele de bekaret söz konusu değilse. Paniklemeden jinekolojik muayene için randevu alın ve ne olur sağlığınıza ilişkin hiçbir sorunu ertelemeyin. Ve unutmayın ki cinsel sağlığınıza dair kaygı seviyenizin yükselmesi, cinsel yaşamınızı da son derece ciddi boyutlarda etkiler. Neden çözümü mümkün sorunlar için mutluluğunuzdan ödün veresiniz ki? Ve neden erteleyerek sorunlarınızı büyütesiniz, öyle değil mi?

Cinsel ilişki sonrası kanamanın sebepleri

  1. En sık rastladığımız neden, klamidya denen mikroorganizmanın rahim ağzını enfekte etmesidir. Bu enfeksiyon da rahim ağzı yaralarına yol açabilir ve zamanında tedavi edilmemesi halinde batın içine yayılabilir. Başka bir sonuç da genital organda yapışıklık, tıkanıklık ve abseler oluşması ve bunlar nedeniyle de kısırlık riskinin ortaya çıkmasıdır. 
  2. Vajinitler: Vajinit adını verdiğimiz şey bir tür vajina iltihabıdır. Ve bu tarz bir enfeksiyon vajinanın dokusunu frajil hale getirip ilişki sırasında kanamaya yol açabilir. İlaç tedavisiyle ve bölgesel temizlikle sorunun çözümüne kolayca yaklaşılır. Ancak ezbere ilaç alınmaması gerektiğini yeniden hatırlatmak isterim. 
  3. Servikal polip: Rahim ağzında bulunabilen ve çoğunlukla iyi huylu olan bir polip ilişkide kanayabilir. Polip dediğimiz şey halk arasında ‘et parçası’ olarak adlandırılan şeydir. Bu polipler genelde basit ve ağrısız bir müdahale ile çıkarılabilirler. 
  4. Atrofik vajinit: Menopoz sonrasında östrojenin azalmasına bağlı olarak, vajinal doku kuruyup atrofiye uğrayabilir ve ilişkide kolayca kanayabilecek hale gelebilir. Bu durum lokal östrojen tedavisiyle çözümlenebilir.
  5. Cinsel ilişki sırasında bazen vajinada yırtılma oluşabilir ve bu da kanamaya yol açabilir. Onarımı mümkündür. 
  6. Erkeğin menisinde kan olması bazen vajinal bir kanama ile karışabilir ve vajinal kanama olarak düşünülebilir.
  7. Rahim ağzı yaraları: Servikal erozyon olarak adlandırdığımız bu yaralar, rahim ağzını frajil hale getirip ilişki sırasında kolayca kanamasına yol açabilir.
  8. Gebelikte cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama olması, düşük riskini gösterebileceği gibi bebeğin eşi yani plasentanın önüne geldiğine (plasenta previa) de işaret edebilir.

Gelelim cinsel ilişki sonrası kanamanın en önemli olası nedenine;

Rahim ağzı kanseri: Cinsel ilişki sonrasında vajinal kanamanın belirtisi olabileceği en önemli hastalık rahim ağzı kanseridir (serviks kanseri). Bu hastalık öldürücüdür evet, rahim ağzı kanseri daima ciddiye alınmalıdır. Ancak bu konuda yapılacaklar da doktorunuzun özenli çalışmasıyla, tüm tetkiklerin eksiksiz yapılmasıyla belirlenir ve her şeyden önce umut ve moralle hayata geçirilir. Şanslıyız ki günümüzde kanser baş edebildiğimiz bir hastalık haline gelmiş durumdadır. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder