YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Genital estetiğin; bu çağın, kadına bir armağanı olduğunu düşünenlerdenim. Bunu defaatle dile getirmişimdir. Erkeği elinde tutmak için falan değil, kendini bir bütün olarak iyi hissetmek ve hazza giden yolda duraksamamak için son derece etkili bulduğumu türlü biçimde anlattım. Ama beni sosyal medyadan da takip edenler bilecekler ki vajinoplastide en sık karşılaştığımız şeylerden biri de operasyonun sonuçlarından memnun olmamak ve yenilenmesinin zaruri hale gelmesi.

Bilinmesini isterim ki; hastanın, operasyonun sonucundan memnun olmaması, operasyonun başarısız sayılmasına asla yetmez. Çünkü memnuniyet gerçekten “göre”li bir kavramdır. Bir operasyonda yapılması gereken her şey en iyi biçimde yapıldığı halde hastanın hayalindeki sonuç başka olabilir. Burada operasyonun başarısız olduğunu söylemek her şeyden önce hekime haksızlıktır. Başarısızlıktan söz edebilmek için; genital bölgenin görüntüsünde bir sorun oluşması, var olan sorunun giderilememiş olması, daha kötü hale getirilmiş olması, işlevsel bir soruna yol açılmış olması, hastanın talebinin ve gerekliliğinin aksi yönünde ya da farklı biçimde bir çalışma yapılmış olması gerekir. Dudakların asimetrik yapılandırılması, gözle görülür kalıcı izler oluşması, geç iyileşme yaşanması, iyileşme sonrası birleşmede acı, ağrı gibi sorunlar olması, genişliğin giderilememiş olması, kalıcı his kaybı en sık rastladığımız sorunlar. Ve evet bunlar başarısız operasyonu da işaret ederler.

İnsan elinin değdiği, insan gözünün oranladığı ve insan aklının planladığı her şeyde hata olabilir elbette. Ancak tıp hassastır ve hatayla, yok denecek kadar az karşılaşılması gerekir. İnsanın beklentisinin bu olması son derece anlaşılırdır. Ama vajina estetiğiyle ilgili söyleyebilirim ki; yeniden müdahale gerektiren durumlarla karşılaştığımda şu ana dek çözümsüz kalmadım. Yeniden biçimlendirme yapmak mümkün oldu. Fakat elbette geri dönülemez sonuçlarla karşılaşmak da olasılıklar dahilinde. Bu noktada önemli olansa; tercih edeceğimiz hekimle doğru iletişim kurarak ona, mesleki deneyimlerinin farkında olarak teslim olmak. Ne istediğimizi bilerek ama istediğimiz şeyde tıbbi gereklilikleri göz ardı etmek pahasına diretmeden bir yol çizmek. Sizin için en doğru hekim, tereddüt etmeden başvurduğunuz ve sağlığınızı, sizinle iletişimini ekonomik kaygıların üstünde tutan hekimdir. Acele etmeden en doğrusu olduğuna inandığınızı seçiniz.

Yazarlarımızdan

27 Kasım 2021, Cumartesi 08:07
27 Kasım 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder