Partnerinizle konuşun

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadın ve erkeğin, tarafı oldukları seksi konuşmasının bu kadar zor olması üzerine söylenecek çok şey var. Bir kadın ve bir erkek birbirlerini arzuluyor, birbirlerini en mahrem halleriyle görüyor ve yaşıyorlar. Orgazma ulaşıyor ve istemeleri halinde bunu düzenli olarak yaşıyorlar. Ancak bunu konuşmuyor, konuşamıyorlar. Konuşmaları gerekiyor. Evet partnerinizle, cinsel hayatınızı konuşmanız gerekiyor. Eğer hiçbir sorun yoksa, her şey su gibi akıp gidiyor, yap bozun tüm parçaları yerine doğru oturuyorsa elbette gündeminize almanız zorunluluk değil. Ancak daha iyi bir cinsel yaşam için beklentilerimizi, duygularımızı ve düşüncelerimizi paylaşmamızın kesinlikle faydası var. İnanın bu bazen ilişki, bazen evlilik kurtarıyor.

 Evlilikleri bitme aşamasına gelmiş pek çok çift, aile terapisi esnasında her nedense beklemedikleri bir şeyle karşılaşıyorlar; ayrılıkların en afilisini yatakta yaşadıkları gerçeğiyle. Sevdikleri, istedikleri, merak ettikleri ya da hiç hoşlanmadıkları şeyleri birbirlerine hiç söylemedikleri, birbirlerinin performansı hakkında yorum yapmayı hakaret saydıkları için sustukları çıkıyor ortaya. Ve tabii bunun da aradaki çekimi zamanla yok denecek kadar azalttığını idrak ediyorlar. Kadın ve erkek, yatağı konuşmalıdır çünkü yatak, kulak verilirse zaten konuşmaktadır.

 Seks konuşmanın yanlış anlaşıldığı da bir gerçek. Dirty talking dediğimiz, dilimize kirli konuşma diye çevrilen, seks esnasında erotik konuşmalar yapmak anlamına gelen şey, kesinlikle arzuya göre son derece hararetlendirebilir. Ancak partnerimizle seksi de konuşmalıyız dediğimde kast ettiğim şey bu değil. Partnerinizle canınızın hangi pozisyonda acıdığından, en çok nerenizle tahrik olduğunuza ve orgazm zamanlamanızdan korunma yöntemlerinize dek, cinsel sağlığınıza dair pek çok şeyi konuşabilmelisiniz. Vazife olarak sürekli değil ama gerekli hallerde mutlaka. Utanmak olağandır ancak alışkanlık haline getirilirse bariyer görevi görür ki iyi bir sekste bariyerin işi yoktur.

 Birbirimizi anladığımızı umarak elinize bir kağıt almanızı istiyorum ya da akıllı telefonlarınızın not kısmını açın. Partnerinize seksinizle ilgili olumlu ve olumsuz 3'er şey söylemeniz gerekseydi bunlar ne olurdu, düşünün ve not alın. İşte bunları en güzel biçimde konuşarak başlayın. Sorunların tespiti ve şanslı olduğunuz konuların ayırdına varmanız için önemli bir çalışma. Dilerim sorunları epey düşünmek zorunda kalmış, olumlu konuları ise 3le sınırlamakta zorlanmışsınızdır.  Ama inanın konuşarak tabloyu lehinize çevirmeniz mümkün. Denensin. Güzel sonuçlar alacaksınız. 

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder