Sürtünerek hamile kalınır mı?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Seks üzerine çok şaşırtıcı çeşitlilikte soru alıyorum ama bir soru var ki asla önemini ve yoğunluğunu kaybetmiyor. Özellikle bekaretini korumak isteyen genç kızlardan ve bazen de kız arkadaşını hamile bırakmaktan korkan erkeklerden gelen bir soru bu; sürtünerek hamile kalınır mı? Kalınır. Her zaman değil ama kesinlikle kalınabilir. Dolayısıyla da vajinal birleşme olmamasına güvenerek tedbiri elden bırakmayın. 

Kadın ve erkek arasında iç çamaşırı ve giysi varsa elbette bu olasılık ortadan kalkar ama eğer genital bölgeler, özellikle de vajina çıplaksa spermin yol almasının önünde engel yoktur. Sperm yumurtaya kadar ulaşabilir ve döllenme gerçekleşebilir. Normal şartlarda hamile kalmak isteyenler bile beklemek zorunda kalırken bu şekilde hamile kalmanız şaşırtıcı olur, değil mi? Ama inanın olabiliyor, hekim olarak tecrübe edildi. 

Bekaret, kişisel bir tercihtir ve sevişmenin tüm çeşitleri de. Sürtünerek sevişmenin yanı sıra; oral, anal veya diğer direkt vajina ve penisin etkileşime geçmediği aktivitelerle hamile kalınır mı peki? Cevabım yine evet. Oral seks veya diğer herhangi bir seks oyunu sırasında, spermlerin vajinaya yüzmesi olası. Kıyafet bariyeri etkili olacaktır ama sanırım bundan yeteri kadar haz alınmıyor ve en çok çıplak sürtünme tercih ediliyor. Ancak bir hekim olarak size, cinsel aktivitelerinizin karşılıklı olması durumunda korunmayı kesinlikle öneririm. Yani sürtünme sonrası aklınızda böyle bir soru işareti kalmasını istemiyorsanız prezervatif, doğum kontrol hapı ve beklenmedik durumlar için ertesi gün hapı var. Bunları detaylıca araştırabilirsiniz elbette. Ama en önemlisi rutin jinekolojik muayenenizde doktorunuzdan da bilgi ve öneri almanızı öneririm. 

Korunma her durumda önemli çünkü genç, tecrübesiz, korkmuş, çaresiz ve kaygılı çok sayıda kadın, istenmeyen gebelikle maddi ve manevi olarak baş etmeye çalışıyor. Ve unutmayalım ki kürtaj, bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Önlemi en baştan almalı ve gönül rahatlığıyla sevişmeli insan. 

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder