Ten uyumu ne değerli!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bir ilişkinin tam anlamıyla mutlu ve sağlıklı olabilmesi için partnerinizle ruhsal, fiziksel ve cinsel uyum içinde olmanız gerekir. Fiziksel uyum deyince boyunun boyunuza, kilosunun kilonuza denk olmasından söz etmiyorum elbette. Fiziksel olarak da birbirinize baktığınızda kusurdan ziyade hoşluk görmeniz bu uyumun varlığına işarettir. Ruhsal uyumunuz konusuna girersem çıkamayacağımdan korkarak kendimce şöyle özetlemek isterim; iyileşen ve iyileştiren, huzur bulan ve huzur veren birer ruhsanız sarılın, bırakmayın. Gelelim en sevdiğime; cinsel uyum. 

Ten uyumunun varlığıyla kaçınılmaz hale gelen cinsel uyum, bir ilişkide birbirini tolere edebilmenin de en büyük nedenlerinden biridir. Çünkü kabul edelim neredeyse hepimizin iyi sevişmelere zaafımız var. 

Ten uyumu nedir sorusunun sayısız yanıtı olabilir çünkü Türkçe bu muhteşem duyguyu anlatacak birbirinden güzel sözcüklere sahip. Ama ben en anlaşılır biçimde şöyle özetlemek isterim; “Dokunmaya karşı koyamaz hale getiren, hazzı var eden ve partnerlerin cinsel anlayışına hitap eden bir etkileşim şekli.” Ten uyumunda asla yalnız olamazsınız. Sizin teninizin onu çekmesi ama onun teninin sizi çekmemesi, ten uyumu değildir. O sizin duyduğunuz şehvet ve maalesef bu duygunun karşılıksız kalmasıdır. Ten uyumunun varlığından söz edebilmemiz için iki tarafın da bu uyumu hissetmesi gerekir. Bazen taraflar adını koymayı bilmezler ama hissettikleri şey karşılıklıdır. 

Ten uyumu yoksa ne olur? İlişki biter mi?

Ten uyumunun olmadığı çok sayıda ilişki ve evlilik sürüyor, sürebilir. Ancak ten uyumunun varlığıyla alınan haz, yokluğundaki hazla aynı değildir. Her şeyden önce karşı koyulamaz bir çekimden söz ediyorum. Bunun sonuçlarını dilediğiniz kadar genişleterek hayal edebilirsiniz. Yersiz, zamansız sevişmeler, daha çok orgazm, daha çok ön sevişme, daha çok romantizm ya da her ne isterseniz. 

Aşırı cinsel istek duymak her zaman ten uyumu mudur?

Cinsel açlık duygusu, çoğu zaman ten uyumuyla karıştırılır. Hormonlarımızın bizi orgazma, ona giden sevişmeye itmesi, bu yönde baskılanmamız her zaman ten uyumuyla açıklanamaz. Zaten muhteşem bir seksin sabahında “bununla ne işim vardı?” ya da “bir kere oldu, ikinciye gerek yok” diyenler ne demek istediğimi anladı. Seks bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyacı giderdiğiniz, gidermek istediğiniz herkesle ten uyumunuz olduğunu söyleyemeyiz. Ha siz “ben seviştiğim herkesle ten uyumunu yakaladım” diyorsanız 3 seçenek var; ya çok pozitif bakan birisiniz, ya çok şanslısınız, ya da ölmeyi bayılmak sananlardansınız. 

Ten uyumu yakaladığınız kişiyle birbirinizi en olmadık anlarda özlüyor, hayal ediyor olursunuz. Yan yana geldiğinizde ortamda birbirinizin kokusunu baskın biçimde alabilirsiniz mesela. Ufacık temaslar sizi cinsel açıdan uyarmaya yeter. Hele sevişmenin başladığı noktada her şey kendiliğinden akar ve zamanın durmasını istersiniz. Ne olur yakaladıysanız bolca sevişin. Hayat çok kısa ve haz onu oldukça güzelleştirir. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder