Emeğin festivali 1 Mayıs'ta başlıyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, koronavirüs salgını nedeniyle 1-7 Mayıs tarihleri arasında online olarak düzenlenecek. Festivalin bu yılki sloganı ‘Evde Kalamayanlara’ olarak belirlendi. Açılış, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde olacak ve saat 20:30’da İşçi Filmleri Festivali’nin YouTube hesabı üzerinden canlı yapılacak. Festivalde birçok sevilen konuk, paneller ve söyleşiler de yer alacak. Programda emek temalı 43 film ve belgesel var. Festival programına www.iff.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

‘Toprağın Tuzu' evinize dolsun

22 Nisan 1970’den beri kutlanan Dünya Günü, bu yıl 50 yaşında. Dünya’mızın güzelliğini kutlamak ve karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla kutlanan bu özel gün için SALT, Vimeo aracılığıyla saltonline.org’da çok özel bir film yayınlıyor. Ünlü belgesel fotoğrafçısı Sebastião Salgado’nun, uygarlık tarafından zarar görmemiş görkemli toprakları keşfe çıktığı belgesel ‘The Salt of the Earth (Toprağın Tuzu)', Salgado’nun izinden giden fotoğrafçı oğlu Juliano Ribeiro Salgado ile efsane yönetmen Wim Wenders’in imzasını taşıyor. Belgeselde; Salgado’nun hayatı, 40 yıllık üretimi, oğluyla olan ilişkisi ve aile hayatından kesitler de aktarılıyor. 10 Mayıs’a kadar izleyebilirsiniz.

Rap yıldızı olmak ister misiniz?

Milyon Yapım ve Arpej Müzik ortaklığında başlayan ‘Rap in Play’, sesini tüm ülkeye duyurmak ve kendi albümünü yapmak isteyen gençlere Türkiye’nin yeni rap yıldızı olma fırsatı sunuyor. Yarışmaya katılmak için tek yapmanız gereken, bir dakikalık performans videonuzu 31 Mayıs 2020 tarihine kadar ‘@rapinplay’ hesabını etiketleyerek Instagram’da paylaşmak. Ayrıca katılımcılar, Milyon Yapım’ın Türkiye’nin dört bir yanında düzenlediği dev müzik festivallerinden birinde sahne alma şansı yakalayacak. Detaylar Rap in Play’in sosyal medya adreslerinde...

Çocuk Filmleri Festivali evinize geliyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAK Vakfı tarafından bu sene ilk defa çevrimiçi olarak gerçekleştirilen 16. TÜRSAK Çocuk Filmleri Festivali, 23 Nisan’da başladı ve haziranın sonuna kadar devam edecek. Her hafta cumartesi ve pazar günleri gerçekleştirilecek film gösterimleri, söyleşiler, atölyeler ve süpriz etkinliklerle dolu zengin festival programı, her yaştan çocuklar ve aileler için dopdolu içerikler sunuyor.

Elbet bir gün buluşacağız

Birçok televizyon ve sinema projesinde yer alan başarılı oyuncu Şebnem Hassanisoughi, yılların eskitemediği ‘Elbet Bir Gün Buluşacağız’ şarkısını seslendirdi. İlk olarak 1973 yılında Zeki Müren’den dinlediğimiz eser, Şebnem Hassanisoughi tarafından ilk kez akustik gitar eşliğinde klasik Batı müziği armonisiyle yorumlandı. Yaşadığımız bu tuhaf günlerde çok daha anlamlı hale gelen, LU Records etiketiyle çıkan bu güzel şarkıya tüm dijital müzik platformlarından erişebilirsiniz.

Haftanın önerileri

Yaşamdan sonraya yolculuk

Heybesinde; oyuncu, yönetmen, senarist, yapımcı, sunucu, stand-up’çı gibi sayısız sıfat bulunduran Ricky Gervais’i en iyi tanımlayacak ifade ‘sivri dilli’dir. Gervais, Netflix için ‘After Life’ (Yaşamdan Sonra) adlı bir dizi yarattı. Üstelik başrolde de kendisi var. Ofansif mizahın ustası, güldürürken iğneleyen şakaların üstadı Ricky Gervais; ilk sezonu geçen yıl, ikinci sezonu ise geçen hafta yayınlanan ‘After Life’ ile tabiri caizse hepimizi ters köşeye yatırdı.

Her iki sezon altışar bölümden oluşuyor. Her bir bölüm 30 dakika olduğundan su gibi izleniyor. Gervais’in sert şakalarından payını alan dizi, hüzünlü bir dramedy (drama-komedi karışımı). İki sezon boyunca; yaşam, ölüm, kayıp, yas, öfke, nefret, sevgi, yalnızlık, dayanışma, dostluk gibi birçok kavramı Ricky Gervais’in olağanüstü bakış açısıyla izliyoruz.

Yasın tüm evreleri bir arada

İngiltere’nin küçük bir kasabasında yaşayan ve kasabanın yerel gazetesinde çalışan Tony, çok sevdiği eşi Lisa’yı kanserden kaybetmiştir. Tony, yaşadığı kaybın ağırlığıyla başa çıkmakta zorlandıkça etrafındakileri umursamayan huysuz ve kötücül bir adama dönüşür.Modern psikolojide Kübler-Ross modeline göre yasın beş evresi vardır: İnkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme.

Tony, ilk sezonda inkardan öfke evresine geçmişti ve depresyondaydı. İkinci sezonda ise pazarlık ve kabullenme evrelerine odaklanmış bir Tony ile karşılaştık. Dünyada kayıp yaşayan tek kişinin kendisi olmadığını fark etmeye başlayan Tony, bu başkalaşımı yaşarken öfkesini de yaşadığı acıyı da dillendirmeyi başarıyor.

Yazarlarımızdan

13 Temmuz 2020, Pazartesi 13:11
13 Temmuz 2020, Pazartesi 10:53
13 Temmuz 2020, Pazartesi 07:10
Sıradaki haber yükleniyor...
holder