Haftanın filmi Hızlı ve Öfkeli: Hobbs & Shaw

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

3 Ağustos haftası, haftanın filmi Hızlı ve Öfkeli: Hobbs & Shaw  

2020’de 9. Filmiyle karşımıza çıkmaya hazırlanan Hızlı ve Öfkeli (Fast and Furious) serisi bu yaz da boş durmadı ve bir spin-off (yan film) yapımla karşımıza çıktı: ‘Hızlı ve Öfkeli: Hobbs & Shaw’

Hızlı ve Öfkeli serisinden tanıdığımız karakter ve oyunculara bir araya getiren Hobbbs & Shaw, deyim yerindeyse tam anlamıyla bir aksiyon bombardımanı. Amerikalı kanun adamı  Luke Hobbs ve İngiliz istihbarat birimi MI6’dan atılmış eski ajan Deckard Shaw dünyayı kurtarmak için bir araya geliyor filmimizde.

Aksiyon sinemasında sıkça karşımıza çıkan ‘dünyayı yok edebilecek kadar korkunç bir virüs’ ve elbette o virüsü insanlığın başına bela etmeye çalışan bir kaçık insanlar ya da örgütler teması bu filmde de mevcut. Hobbs& Shaw’da devreye bir de bu kötülerin emrinde çalışan yarı insan, yarı robot bir karakter ve de Deckard Shaw’ın kız kardeşi, ajan Hattie Shaw giriyor.

Bu noktada biraz oyunculuklardan bahsetmek gerek. Hobbs & Shaw tam anlamıyla bir yıldızlar geçidi denebilir. Filmin başrolünde yer alan Dwayne Johnson ve Jason Statham zaten aksiyon sinemasının neredeyse en büyük isimleri. İkilinin arasındaki uyum da oldukça başarılı. Filmin senaristleri de bunun farkında olacak ki Johnson ve Statham’ın kem birbirleriyle hem de düşmanlarına karşı omuz omuza dövüştükleri sahneler bolca mevcut. Film eğlendirici yanının hemen hemen tümünü de yine ikilinin arasındaki çekişme ve birbirlerine sürekli olarak şaka yollu hakaret etmesinden alıyor. Idris Elba da hayat verdiği ‘Siyahi Süpermen’ karakteriyle oldukça karizmatik.

Filmin kadın başrolü Vanessa Kirby için de bir parantez açmalıyız. Yer aldığı yapımlardaki başarısıyla yıldızlaşma yolunda hızla ilerleyen Vanessa Kiby bu filmdeki kadın ajan rolünün altından hakkıyla kalkarken perdede ışık saçıyor adeta. Üstelik filmin senaristleri kadın karakteri kurtarılması gereken çaresiz bir durumda göstermek yerine erkeklerle başa baş mücadele içinde bir ajan olarak tasarlamış ve gayet başarılı olmuşlar.

Süresinin uzunluğu yüzünden bir noktadan sonra sarkmaya başlasa da Hobbs& Shaw iyi vakit geçireceğiniz bir aksiyon filmi. Bu tür filmlerden sanatsal anlamda büyük beklentilerimiz olmadığı için de izlerken keyifli vakit geçirmek mümkün.

Puanı: 2/5 

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder