İstanbul Komedi Festivali şehir kahkahaya boğacak

12 Ekim 2019, Cumartesi 10:00
AA

12 Ekim 2019 haftası kültür sanat ajandası. Etkinlik, konser, söyleşi, festivaller ve daha birçok şey...


İstanbul Komedi Festivali bir kez daha şehri kahkahaya boğacak 

13 Ekim – 03 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan İstanbul Komedi Festivali bu yıl dördüncü kez şehre kahkaha getirecek. Bu yılki festival 16 ayrı sahnede, 500 sanatçı ve 100.000 izleyici hedefiyle 107 etkinlik gerçekleştirecek.

Festival açılışını; 12 Ekim Cumartesi günü, Beşiktaş Çarşı’da, tam bir karnaval havasında gerçekleştirilecek. Tahta bacaklar, bisiklet cambazları, jonklörler, pandomimciler gibi pek çok sokak sanatçısı, bando takımı, festivalde yer alan sanatçılar ve halkın katılımı ile benzersiz bir şenliğe dönüşecek olan Festival Korteji, Beşiktaş’ta çok renkli ve çok eğlenceli görüntülere sahne olacak. 

“Cem Yılmaz’la Soru & Cevap” etkinliği ve kapalı gişe oynanan tiyatro oyunlarının yanı sıra uluslararası isimler Jess Robinson ve Joe Sutherland’in şovları da Komedi Festivali’nin ağır topları arasında. Festival programını https://www.istanbulkomedifestivali.com/ adresinden takip edebilir, biletlerinizi ise Biletix’ten satın alabilirsiniz. 

29. Akbank Caz Festivali başlıyor 

29 yıldır ‘Şehrin Caz Hali’ sloganıyla İstanbullu sanatseverleri cazla buluşturan Akbank Caz Festivali 17 Ekim’de Babylon’da ve Summart Sanat Merkezi’nde iki konser ile başlıyor. 27 Ekim’e kadar sürecek festival; 130’dan fazla sanatçının performansıyla 36 ayrı mekânda gerçekleşecek. NES, Vaudou Game, Yonathan Avishai Trio, Art Ensemble of Chicago, Alfa Mist, B’r Şeyler Eks’k, Mats Eilertsen Trio, Cazzip Project gibi isimlerin yer alacağı festival zengin programıyla göz dolduruyor. Caz âşıkları bu harika programı kaçırmasın. 

Küçükçiftlik Bahçe’de Sezonun Son Konserleri Devam Ediyor

KüçükÇiftlik Park’ın yeşil yüzü KüçükÇiftlik Bahçe Ekim ayı boyunca açık alanlara veda etmek istemeyen İstanbulluları, farklı müzik türleriyle buluşturmaya devam ediyor. KüçükÇiftlik Bahçe konser serisi 15 Ekim Salı günü Hey! Douglas, Adamlar ve BaBa ZuLa ile devam edecek.

16 Ekim Çarşamba günü Nilipek., Can Gox ve Kaan Tangöze KüçükÇiftlik Bahçe Sahnesi’nde olacak. 17 Ekim Perşembe akşamı sezona veda edecek olan KüçükÇiftlik Bahçe sahnesinde adını çokça duymaya başladığımız Kahraman Deniz, Türk rock müziğinin en güçlü kadın vokalleri arasında yer alan Aslı Gökyokuş ve naif sesiyle sevilen sanatçı Kalben şarkılarını seslendirecek. Biletler Biletix’e

Ünsüzler Tiyatrosu ile sahnede “Serap” göreceksiniz 

Ünsüzler Tiyatrosu, genç bir yazarın hayatını konu alan Serap adlı oyununun ilk gösterimini 26 Ekim Cumartesi 20:30’da Cihangir Tatavla Sahne’de yapacak. Oyunun yazarlığını, yönetmenliğini ve de oyunculuğunu üstlenen Uğur Kılıç ekibin 2019-2020 sezonundaki ilk oyunu olan Serap için, izleyen herkesin kendisinden bir parça bulacağından son derece emin olduğunu vurguluyor ve tüm tiyatroseverleri yaklaşık bir saat sürecek olan sıcak bir hikâyenin içerisine davet ediyor. Biletler tiyatrolar.com.tr adresinde. 

Çok farklı bir dans gösterisi 

Özel bir yazılımla dizayn edilmiş gerçek zamanlı verilerin kullandığı görsel & işitsel bir dans performansı olan ve yaşamın öngörülemezliğinden aldığı ilhamla yola çıkan Dökk; sanat, bilim ve sanat stüdyosu fuse* tarafından 16 Ekim’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde sergilenecek. Bu sıra dışı deneyimi kaçırmayın. 

Mamut Art Project 2020 için başvurular başladı

Sanat kariyerinin başında olan bağımsız yeteneklerin eserlerini sergileme imkanı sağlayan Mamut Art Project için başvurular başladı. 1-5 Nisan tarihlerinde KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek Mamut Art Project, 30 Kasım’a kadar bağımsız genç sanatçıların başvurularını bekliyor.

2015 yılından bu yana gerçekleşen Mamut Art Project Sanat kariyerlerinin henüz başında olan yeteneklerin çalışmalarını destekleyen ve onları sanat profesyonelleriyle buluşturan oluşum, bu yıl 1-5 Nisan 2020 tarihleri arasında sekizinci kez koleksiyonerler, küratörler, galeriler, kültür-sanat kurumları ve sanatseverleri bir araya getirecek. 

SİNEMA

Haftanın Filmi

Acı ve Zafer: Almodavar’ın en kişisel filmi geliyor

Usta yönetmen Pedro Almodovar’ın Cannes’da yarıştıktan sonra 18. Filmekimi’nde de gösterilen son filmi Acı ve Zafer artık nihayet gösterime girerek seyircisini kucaklıyor.

Salvador Mallo ismindeki, artık gençliğini ve ışığını kaybetmiş, deneyimli bir yönetmenin hayatını dönem dönem ele alan film Almodovar’ın da bir yönetmen olarak en kişisel filmi denebilir. Yani aslında filmde izlediğimiz Salvador Mallo Almodovar’ın ta kendisi.

Film Salvador Mallo’yu 60’lı yıllardan başlayarak takip ediyor ve çocukluğundan Valencia’ya gidişine, zorluklarla dolu hayatta ayakta çalma mücadelesinden aşka düştüğü anlara kadar hiç peşini bırakmıyor.

Sinemayı bir kurtuluş olarak gören ve içine girdikçe vazgeçilmez bir parçası haline getien yönetmen Salvador bu yönüyle de Pedro Almodovar’ı çok andırıyor. Almodovar’ın çok sevdiği ve uzun yıllar boyunca birçok filmde birlikte çalıştığı İspanyol oyuncu Antonio Banderas Acı ve Zafer filminde kariyerinin en iyi performanslarından birini vererek seyirciyi adeta büyülüyor.

Bir yanıyla çok hüzün dolu ve insanın kalbini acıtan bir film olan Acı ve Zafer yine de salondan çıktığınızda içinize umut tohumları ekmeyi başarıyor. Kaçırmayın diyoruz…

Puanı: 4/5


Vizyondan

7. Koğuştaki Mucize, 7 yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediyor. İdam cezasına çarptırılan Memo'nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova'nın tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir.

Yayınlandığı dönemde gişe rekorları kıran ve 2013 yapımı Güney Kore filmi ‘Miracle in Cell No. 7 filminden uyarlanan 7. Koğuştaki Mucize filminin başrollerinde Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal var.


Sıradaki haber yükleniyor...