Sabancı Müzesi dijitale taşındı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sakıp Sabancı Müzesi kapalı kalacağı 31 Mart’a kadar sosyal medya kanalları, internet sitesi, digitalSSM ve Google Art&Culture platformları aracılığıyla sanal olarak ziyaret edilebilecek. Sakıp Sabancı Müzesi Google Arts&Culture’da 360 derece açıyla görüntülenerek gezilebiliyor. Aynı platformda SSM’nin zengin resim koleksiyonu, kitap ve hat sanatları koleksiyonu eserlerinin yanı sıra, Abidin Dino’nun hayatına, sinema ve sahne dekor çalışmalarına odaklanan üç online sergi hazırlıyor. Müzede gerçekleştirilen geçmiş konferanslar ve sanatçı konuşmaları SSM YouTube kanalından izlenebilir. Şimdiye kadar gerçekleştirilen canlı performansların kayıtlarına da sosyal medya kanallarından ulaşmanız mümkün.

Bozcaada’da eski bir yaz günü gibi şarkı...

Müzisyen Bade Nosa ve eşi Emre Can, müzik yolculuklarına Ada Müzik’ten çıkan ilk şarkıları ‘Kendim Abla’yla başladı. Indie pop türündeki şarkının sözü Bade’ye, müziği Emre’ye ait. Yapım sürecinde birlikte çalıştıkları usta müzisyen Cihan Mürtezaoğlu, şarkının yarattığı hissiyatı “Bozcaada’nın eski halindeki bir yaz gününü hatırlatıyor” sözleriyle tanımlamış. Şarkıyı dinledikçe bunun ne kadar doğru bir tanım olduğunu anlayacaksınız. Bu şarkı evinizde tatlı bir meltem estirecek…

KidZania, Instagram’da çocuklarla buluşuyor

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemler kapsamında 31 Mart’a kadar kapılarını kapatan KidZania İstanbul, çocuklarla buluşmaya resmi Instagram hesabından devam ediyor. KidZania karakterleri, çocukların evde geçirdiği zamanı en iyi şekilde değerlendirmeleri için birbirinden eğlenceli ve öğretici içerikleri sosyal medya hesaplarından paylaşacak.

Ayrıca her gün farklı bir hikaye kitabını Instagram hesabından canlı yayında okuyacak. Her gün saat 16.00’da başlayacak yayına tüm çocuklar katılabilir.

Kedilerle sanat tarihine yolculuk

Diana Vowles ve Jocelyn Norbury’nin yazdığı ve Nia Gould’un şahane illüstrasyonlarıyla süslediği ‘21 Kedide Sanat Tarihi’ raflarda yerini aldı. Sanat tarihi öğrenmek isteyenler için bir rehber niteliği taşıyan kitap, 21 sanat akımını 21 kedi eşliğinde anlatıyor. Kitabı gençler ve çocuklar da keyifle okuyabilir.

Bir bilim kurgu filminin içinde yaşamak

Her hafta gösterime girecek filmleri basın gösteriminde izleyip birini ya da birkaçını sizlere tanıtmaya çalışıyorum bu satırlardan. Ama bu hafta ne yazacağımı bilemeden oturdum bilgisayarın başına. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını yüzünden her türlü sanatsal faaliyet durdu. Sinemalar, tiyatrolar kapalı, konserler, sergiler iptal edildi.

Hepimiz bilim insanlarının uyarılarını dinleyerek zaruri olmadıkça evlerimizden çıkmamaya çalışıyoruz. Endişeli bir bekleyiş içindeyiz. Hepimiz gibi ben de bir an önce bu zor günleri aşmayı umuyor, sizlerle bu süreçte, online olarak ulaşabileceğiniz film, dizi, sergi ve kitaplıkları paylaşıyorum.

Buyrun listemize: Amerikalı yazar Frank Herbert’ın bilim kurgu edebiyatının en önemli eserlerinden sayılan ‘Dune’ serisi, bir solukta okuyacağınız, yarattığı muazzam dünyayla aklınızı başınızdan alacak romanlara sahip. Serinin romanları ‘Çöl Gezegeni Dune’, ‘Dune Mesihi’, ‘Dune’un Çocukları’, ‘Dune’un İmparator Tanrısı’, ‘Dune’un Kafirleri’ ve ‘Dune Rahibeler Meclisi’ şeklinde sıralanıyor.

Bu eserlerden uyarlanan, usta yönetmen David Lynch tarafından 1984’te çekilen ‘Dune’ filmi ve 2000 yapımı üç bölümlük bir mini dizi de mevcut. Üstelik bu yılın sonunda gösterime girmesi planlanan, Denis Villeneuve’ün çekeceği yeni uyarlama için de hazırlık olmuş olur...

Sıradaki haber yükleniyor...
holder