Güney Öztürk Putin ne yapar?
HABERİ PAYLAŞ

Putin ne yapar?

İstihbarata göre, Rusya üç haftada 7 binden fazla askerini kaybetti. Bu, Irak ve Afganistan’da 20 yılda öldürülen ABD askerinden fazla. Putin’in ateşkese yakın olduğu söyleniyor. Umarım ABD ve müttefikleri, Rusya’yı cezalandırmak isterken; giderek köşeye sıkışan otoriter bir liderin yapabileceklerini de hesaplıyordur.

Yoksa cezalandırmak, ateşe benzin dökmekten farksız olur. 2’nci Dünya Savaşı’nın resmi başlangıcı Hitler’in Polonya’yı işgali olan 1 Eylül 1939 olarak kabul edilir. Ama aslında bu, dünyayı savaşa götüren bir dizi olayın birikerek patlamasıdır. Bunlar arasında Japonlar’ın 1931’de Mançurya’yı, İtalya’nın 1935’te Etiyopya’yı işgali, Almanya’nın 1936’de Ren bölgesini silahlandırması, Avusturya’yı kendine bağlaması, Çekoslovakya’nın bir bölgesinin Batı’nın onayı ile Hitler’e rüşvet gibi altın tepside sunulması, 1936 İspanya İç Savaşı, 1941’de Pearl Harbor’ın bombalanması sayılabilir.

NATO, YÜZLEŞMELİ…

Aynı şeyler yine yaşanıyor. Ukrayna işgali öncesinde, Rusya Çeçenistan’da Grozni’yi yerle bir etti, Gürcistan’ı, Kırım’ı, Doğu Ukrayna’yı işgal etti. Halep’te halı bombardımanı ile kenti yıktı. İngiltere topraklarında kimyasal, radyoaktif maddelerle kim bilir kaç Rus muhalif öldürüldü. 2004’te Ukrayna’da Turuncu Devrim’in lideri Batı yanlısı Devlet Başkanı Yuşçenko, bioksin ile zehirlendi. Yuşçenko aylarca Viyena’da tedavi gördü. Trump’ın seçildiği ABD başkanlık yarışında seçim bilgisayarlarını hackledi, Facebook üzerinden kararsızları etkilemek için yalan içerikler paylaştı. Bu suçlar, Rusya’nın bir sonraki katliamını önleyebilecek güçlü, cezalandırıcı bir tepkiyle karşılaştı mı? Batı’nın diğer kıyımlara verdiği tepkiler – Esad’ın Suriye’de halkına karşı kimyasal silah kullanması, Pekin’in Hong Kong’un özerkliğini ‘döve döve’ ortadan kaldırması, Sincan Türkeri’ne soykırımı, İran’ın Irak’ta, Suriye’de, Lübnan’da, Yemen’de yürüttüğü vekalet savaşları- Putin’i hiç duraksattı mı?

Ukrayna’ya tank kıyıcı Javelin füzeleri sağlayan, Stinger füzeleri veren, kamikaze dronelar ve daha nice teknolojik silahlarla donatarak Rus ordusunu 3 haftalık savaşta rezil eden ABD ve müttefikleri, Kiev’e Polonya’nın elindeki MIG-29’ları vermeye gelince “Olmaz 3’üncü Dünya Savaşı çıkar” diyor. NATO’nun Ukrayna hava sahasını uçuşa yasak bölge ilan etmesi, üye ülkelerin tolere edemeyeceği riskler taşıyor olabilir, anlarım. Ama, Ukrayna’ya kendini savunması için uçak verilmemesini anlayamıyorum. Peki Putin sivillere karşı taktik nükleer bombalar ya da kimyasallar kullanırsa NATO ne yapacak? Ukrayna NATO ülkesi değil diye olan biteni izleyecek mi? Bu kaçınılmaz yüzleşmeye karşı Batı’nın her sesli ifşaatı, Rusya’ya karşı caydırıcı değil, bir davettir.

YIKIMA HAZIR OLUN

Putin’in ilerleyen süreçte tahrip gücünü iki katına çıkarması çok muhtemel. Esad’ın yaptığı gibi kimyasal silah kullanabilir ya da savaş alanına nükleer silah konuşlandırabilir. Yok artık, demeyin. Yapabilir ve çabucak da kazanır. Batı, korkudan dehşete düşer, özellikle de ABD ve AB… Putin gücünü pekiştirir. Şu anki durumdan (iş zaten savaş suçlusuna doğru gidiyor) daha vahim sonuçlara maruz kalmaz.

Üstelik Pekin, Tahran ve Pyongyang’a da öncülük etmiş olur. Bir sonraki dünya savaş nasıl mı başlayacak? Sonuncusu nasıl başladıysa! Çin Rusya’ya silah vermeye başladı bile. Kuzey Kore, Ukrayna savaşı sürerken, birer hafta arayla iki kez Japonya’ya doğru füze testi gerçekleştirdi. Yılbaşından beri 9’uncu füze oldu. İran, birkaç gün önce Kuzey Irak Erbil’deki ABD konsolosluğuna 12 füze attı. Hindistan ise, geçen hafta Pakistan’a ‘yanlışlıkla’ füze fırlattı. Pakistan nükleer karşılık vermekten son anda döndüklerini açıkladı. Bakalım sırada ne var...

Sıradaki haber yükleniyor...
holder