Erdoğan'ın AKP'ye ettiği

30 Nisan 2015, Perşembe 05:00
AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Çözüm sürecinde karşı karşıya oturulan masa devletin çöktüğü anlamına gelir” dedi. Bu sözün anlamını ve tutarlılığını sorularla çözmeye çalışalım.

 Erdoğan seçim öncesi milliyetçi oylar yüzünden mi böyle konuştu?

Herkes bu soruya “Evet” yanıtını veriyor. Erdoğan’ı 13 yıldır iyi biliriz. Oy hesabı yapmadan seçim öncesi ağzından tek harf çıkmaz.

 Erdoğan dediğini yapar mı?

Erdoğan’ın 2011 seçimi öncesi Öcalan’ın neden asılmadığının hesabını sormasını, seçim sonrasında ‘asılmayan adam’la süreç başlattığını hatırlayın. Erdoğan’ın deyip yapmadıkları, yapmayacaklarının garantisi olabilir. Bilemezsiniz.

 Sırrı Süreyya Önder “Masa 3 aydır var” derken haklı mı?

Belki marangoz İmralı’daki masayı henüz bitirmedi. Ama ekimde Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında “Sorunun parçası olan aktörlerle temas olacak” diyordu. Masa, Türkiye Cumhuriyeti’nin en geçerli resmi belgesinde var. Sırrı Süreyya Önder haklı.

  Ne yani, AKP devleti mi çökertiyor?

Erdoğan, İmralı’ya zımnen masa kuran hükümetin ‘vatana ihanet ettiği’ fikrine kapılanlara malzeme verdi. Erdoğan Çankaya’ya çıktıktan sonra, pardon Beştepe’ye indikten sonra eski partisini zora düşürmekten keyif alıyor gibi.

 Masa devleti nasıl çökertir?

Devlet kolay çökmez ama İmralı’daki masanın ayağı sakat. Düşünün İmralı’da bazı kararlar imza altına alınıyor. Kararlar yasa, hatta anayasa değişikliği gerektirecektir. Meclis’e gelip ne diyecek hükümet? “Eli silahlılarla anlaştık, parmak kaldırmak mecbur” diye şantaj mı yapacak? Masadakiler itibarlı, Meclis’tekiler parmaktan mı ibaret! Demokraside yapılan işin özü kadar şekli de önemlidir. Kamu vicdanı böyle nefes alır. Bu yöntemle, devlet çökmeyebilir ama demokratik devletin son kırıntılarını tüketiriz.

Erdoğan inandırıcı olabilir mi?

Öcalan 2010’da verdiği mesajlarda “Çözümün adresi Meclis’tir” diyordu. Öcalan’ın bile aklında yokken, Erdoğan süreci Meclis’teki HDP’ye değil İmralı’ya kurguladı. Meclis’i seçseydi, son sözleri itibar görürdü. Demirtaş’ın dediği gibi; “Milliyetçiler de afedersiniz aptal değil herhalde!” Demirtaş bile öyle diyorsa milli seçim tiyatrosu bu kez tutmaz.

DAVUTOĞLU MAĞDUR OLDU

Kabak yine Davutoğlu’nun başına patladı. Artık Erzurum’da milliyetçilere vatana ihanet masasını kurmadığını anlatmak zorunda. Diyarbakır’da ise İmralı masasında verilen sözlerden çarka mecbur. En vahimi şu: Ya sürecin her sırrına vakıf olan Sırrı Süreyya Önder “Artık yeter” deyip verilen sözleri açıklarsa!

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.