Mehmet yine nöbete!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye IŞİD’e karşı Suriye’de yapılacak harekata destek verecek. Bu desteğin ne kadar önemli olduğunu Pentagon Sözcüsü Kirby Tolga Tanış’a şöyle anlatmıştı: “Sırf coğrafi nedenlerle bile Türkiye bu çabada ortak olmak zorundadır.” Türkiye o kadar önemli ki Amerika, Türkiye’nin rehine sorunu halledilmeden Suriye’de operasyona başlamadı. Böyle önemliyseniz başınız beladadır. Sizden bir şey bekleniyordur. Analiz edelim.

SINIRINI SIKI TUT: Tuğgeneral Kirby’nin sözünü ettiği coğrafi neden, Suriye’yle 900 kilometrelik sınır hattı. Amerika bombardımanından kaçacak binlerce IŞİD’li bu sınırdan dünyaya dağılabilir. Türkiye sınırı kapamalı, yoksa askeri operasyon koca bir saçmalık olur.

İÇİNDEKİ IŞİD’LİLERİ TEMİZLE: Batılı müttefikler, Türkiye’deki IŞİD’cilerin tutuklanmasını istiyor. Yurt içinde hücre evi operasyonları kapıda. Elbette bu Türkiye için terör riski anlamına geliyor.

İNCİRLİK’İ VER: Erdoğan’ın ‘askeri siyasi her türlü destek’ten kastı, en azından İncirlik Üssü’ne kullanım izni vermektir. Ekim’de çıkacak yurtdışına asker gönderme tezkeresinde, İncirlik’i görürüz.

SURİYE’YE GİR AMA YAYILMA: Erdoğan’ın tampon bölgeyi diline dolaması, aslında Türk askerinin kara operasyonu yapmasını utangaç şekilde önermekti. Türkiye’nin sınır güvenliği Amerika için artık Meksika sınırı kadar kritik. Mehmetçik’e tampon bölgede dışarı taşmamak koşuluyla Suriye nöbeti yazılmak üzere. Bu çatışma riski demektir.

ILIMLILARI KORU, NUSRA’YI YOK ET: Ahmet Davutoğlu söylemişti; Türkiye, uçuşa yasak bölge ve tampon bölgeyi kullanıp kendi desteklediği Sünni muhalif grupları Esad’dan korumak istiyor. Ama Amerika ilk Suriye harekâtında Türkiye’nin destek verdiği Nusra Cephesi’ni de vurdu. Çok açık ki Türkiye ve Amerika IŞİD’le birlikte Nusra’yı da yok edip ılımlı muhalifleri iyice güçlendirmekte anlaştı. Çünkü Amerika’nın açıkladığı savaş planında bu var. Eğitim ve silah tedariki yine Türkiye’den olacak. Aman bu kez dikkat!

SURİYE’DE YENİ DÜZENİ KUR: Esad’ın devrilmesi artık Amerika için öncelik değil. Ama bu ülkenin artık bir arada kalma şansı yok. Araya kan girdi, düşmanlık fazla. Suriye’de fiilen ikinci bir devlet ortaya çıkacak. Bu yeni düzenin bekçiliğini Türk askerinden başka yapabilecek bölgesel güç yok.

Türkiye’nin dış politikası son 3 yıldır batıktı. İktidar dış politikayı kaostan çıkarmak için son bir umutla Amerika’nın ipine sıkı sıkı sarıldı. Çünkü çaresizler.

Amerika Dışişleri Bakanı Kerry Türkiye’nin tavrındaki belirsizliği anlatırken “Pudingin içinde ne olduğunu yemeden bilemezsin” demişti. Şimdi 77 milyon kişi, içinden ne çıkacağını bilmeden pudingi çaresiz yiyecek.

Yazarlarımızdan

01 Mart 2021, Pazartesi 09:46
01 Mart 2021, Pazartesi 09:40
01 Mart 2021, Pazartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder