'Muhalefetteyken iktidarın hesabını veriyoruz'

22 Nisan 2015, Çarşamba 05:00
AA

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “CHP seçim vaatlerine kaynak bulsun, Nobel Ödülü hak eder. CHP’ye oy veririm” demişti. Bu sözler üzerine CHP’nin ekonomi kurmayı Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selin Sayek Böke ile telefonda mini bir söyleşi yaptık.

Size Nobel İktisat Ödülü aday adayı diyebilir miyim?


Diyebilirsiniz. Ama ben halkın refahını artıracak kaynağı sorgulayana iktisatçı demem. Bizim gözümüz ise Nobel’de değil halkın cebine girende. Tartışmayı yanlış yöne sıkıştırmaya çalışıyorlar.

Olay, bütçenin şurasından 1 milyar, buradan 2 milyar meselesi değil. Hem kaynağı doğru kullanan hem kaynakları artırabilen bir Türkiye meselesi. Konu mevcut kaynaklara hapsedilemez.

Ama bize, “Kaynak nerede?” diye sordurmayı başardılar.


Sorduruyor olması AKP’nin Türkiye’yi ne kadar aciz noktaya tıkadığının göstergesi. Bunu lütfen yazın. Yıllardır medya AKP’ye kaynak sorma cesareti gösteremedi. Ama özgürlükçü ve şeffaf CHP’ye sorabiliyor. Muhalefetteyken bile iktidarın hesabını verme yükümlülüğü CHP’ye kalıyor. Kaynağı doğru kullanamıyorlar. Yine de bunu CHP üzerinden tartışmak istiyorsanız, memnuniyetle konuşalım. Korkumuz yok.

Mehmet Şimşek vaatlerinizin yıllık 150 milyar ettiğini hesaplamış?

Yanlış tabii ki. Ülkeyi yönetenlerin hesap kabiliyetlerinin yetersiz olmasından kaygılıyım. Doğrusu, 60 milyar lira.

Yine de bazı rakamlara ihtiyaç var?

AKP, Kamu İhale Kanunu’nu 100’den fazla kez değiştirdi. Bu sayede yaptıkları yolsuzlukların maliyeti yılda 100 milyar lira. Şimdi halk için 60 milyar harcayacak olan CHP’ye kaynak soruyorsunuz. Ben de söylüyorum. İşte o 100 milyarı halka gidecek. 60 milyar az bile. Bir de şu var ki şu an kötü yönetim yüzünden yüzde 6 değil yüzde 3 büyüyoruz. Hesap şu: Yılda 60 milyar lira eksik gelir üretiyoruz. İşte iki kalemde 160 milyar.

AKP’nin bütçesindeki sorun nedir?

Sayıştay raporlarının saklandığı bir yerde siz bana bütçe soruyorsunuz. Ak Saray’a ne harcandı? Bilmiyoruz, ihale kapalı. MİT’e kampüs yapılıyor, maliyet meçhul. MİT’in iç işini bilmeyebiliriz. Ama masrafı bilme hakkımız var. Bunları bile açıklamayan hükümetin karşısında; CHP’nin milli gelirden halka yansıtacağı yüzde 2.5’i didik didik ediyorlar. Şimdi hodri meydan! Kendisi (Şimşek) her harcamasını tek tek açıklasın. Yapamaz.

Televizyonda tartışmalılar

Mehmet Şimşek, 200114de “Kanal İstanbul projesine kaynak var mı?” sorusu üzerine “Kaynak, Türkiye. Kaynak bizim insanımız” diye yanıt vermişti. Projeye hala kazma bile vurulmadı. İki siyasetçinin hangisinin tutarlı olduğu bir televizyon tartışmasıyla anlaşılmalı. Selin Sayek Böke “Hodri meydan tartışalım” diyor. Umarız bu tartışma olur. Çünkü demokrasi budur.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.