Seyit Rıza, General Patton'dan 4 yıl önce Jeep'e binmiş!

20 Nisan 2015, Pazartesi 15:00
AA

Yeni Şafak Gazetesi, Dersim meselesiyle ilgili bir belge yayınladı. “İlk kez duyacaksınız” derken haklılar. Böyle bir iddiayı daha önce duymanız elbette mümkün değil. Ayrıca belge sadece bizi değil dışarıyı da ilgilendiriyor. Dünya teknoloji tarihini değiştirecek bir bilgi var orada. 

Belgeyi o dönemin MİT’i olan MAH'ın Dersim’deki yetkilisi, 1937'de Ankara’daki merkeze günümüz Türkçesine yakın bir dille yazmış. 1937 tarihli belgede diyor(muş) ki “(Seyit Rıza) Emniyet Genel Müdürü ile İhsan Sabri Bey’in jeepine bindirildi. Peşlerinde 4 araç ile birlikte jeep hareket etti.” (Aynen jeep yazıyor)

Şimdi teknoloji tarihine meraklı makine mühendisleri ve tarihi araba koleksiyonerleri dikkat kesilsin. Çok iyi bilirler; Amerikan ordusunun arazi aracı ihtiyacını karşılamak için 1938’de bir yarışma açılmış.

Yarışmayı kazanan prototipler 1940’a doğru ortaya çıkmış. Jeep firması 1941’de kurulana kadar ‘Jeep’ kelimesini dünyada bilen yoktu. Ama şimdi Yeni Şafak ortaya çıkardı ki, meğer bizim Dersim'deki MAH yetkilisi biliyormuş.  

Firma 2. Dünya Savaşı boyunca sadece Amerikan ordusu için o filmlerde gördüğümüz Jeep'leri üretti. İlk sivil modeller ise savaştan sonra piyasaya sürüldü. Ama Yeni Şafak ortaya çıkardı ki biz Türkler bundan 15 yıl önce bir tane edinmişiz.

 

Türk polisi 1937'de almış

Yeni Şafak’ın teknoloji tarihine geçecek iddiası doğruysa bir grup Amerikan mühendisi 1937’den itibaren bu araçları hem de 1941’de kuracakları firmanın adıyla üretip Türk emniyetinin hizmetine sunmuş olmalı. 

Yeni Şafak’a tavsiye; haberlerinin doğruluğuna inanıyorlarsa bu aracı DMO’nun hurdalığına gidip bulsunlar. 

Çünkü Jeep, firmasının internet sitesinde bile ilk Jeep prototipi (üstte) 1940 tarihli gösteriliyor.

Aracın kaportasını bile Jeep müzesine su içinde 1 milyon dolara satarsınız. 

Bu aynı zamanda dünya basında bir ilk. New york Times'ın hafta sonu eki editörü tez "İlk Jeep'i Türkler yapmış" diye 'feature' yazı yazdırmalı.

İşte böyle; Seyit Rıza, 2. Dünya Savaşı'nda Jeep üzerinde fotoğraflarıyla efsaneleşen Amerikalı General Patton'dan en az 4 yıl önce Jeep'e bindirmişler.

Müthiş, gerçekten müthiş. 

Yine müthiş bir kandırmaca.

Kuzum size bu belgeleri kim SÜREKLİ yutturuyor? 

ACILARI İSTİSMAR

Son söz olarak şöyle denmeli: Mesele Dersim'in acılarıysa hepimiz anmalıyız, anıyoruz. Sorun, Dersim'in acılarının yalanlar eklenerek günümüz siyasetinde istismar malzemesi yapılmasıdır.

 

NOT: 

Yeni Şafak'ın yayınladığı belge küpürleri okunmuyor. Belgenin metnini tırnak içinde yayınlamışlar. Böyle belge yayını yapılmaz. Yapılıyorsa akla zaten kasıt olduğu gelir.

Gerçi buna alışığız. Kabataş'ta da gördüğümüze değil görmediğimize inanmamızı istiyorlar.

Bu saatten sonra bundan sonra okunaklı hale getirirlerse artık yetmez. Öyle yaparlarsa "Hatalarını anlayıp, kelimeleri değiştirerek sahtekarlığı örtmeye çalıştılar" denir. 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.