Ankara'nın asıl sorunu

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yerel seçimlerde kimin kazanacağı en çok merak edilen şehirlerden biri Ankara’ydı. Resmi olmayan sonuçlara göre Ankara’da bir kez daha AK Parti’nin adayı Melih Gökçek öne geçti ve törenle mazbatasını aldı. Oy sayımında usulsüzlük yapıldığını iddia eden CHP önce ilçe kurullarına itiraz etti, sonra Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

[[HAFTAYA]]

YSK dün CHP’nin başvurusunu reddetti. Seçim sonucunun Anayasa Mahkemesi’ne götürülüp götürülemeyeceğine dair tartışma ben bu yazıyı yazarken devam ediyordu. Birbirimizi boğazlama noktasına geldiğimiz için Ankara’nın geleceğiyle ilgili kritik meseleleri kaçırıyoruz. Devletin önemli kurumlarının İstanbul’a taşınması, Ankara’yı fakirleştirdi. Başkent ekonomik etkinliklerden, kongrelerden, sağlık turizminden önemli pay alamıyor. İnşa edilen konut ve iş merkezi projeleri dolmuyor. Oysa çok büyük potansiyel var. ODTÜ, Hacettepe, Bilkent, Ankara, Gazi gibi Türkiye’nin saygın üniversitelerinin çoğu orada. Farklı bölgelerdeki şehirlerden yoğun göç alan ama katma değer üretemeyen Ankara’nın geleceğini, ideolojik gözlükleri çıkararak konuşma zamanı geldi.

*

Başkent kültür-sanat etkinliklerinin de azaldığı bir şehir görünümünde. Büyükelçiliklerin faaliyetleri ve bazı köklü kurumların etkinlikleri olmasa iyice kuruyacak! Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) neredeyse bir asırdır başkentte ses getiren müzikal etkinliklere öncülük ediyor ve önemli bir boşluğu dolduruyor. CSO, kuruluşunun 90. yıldönümü için pazar akşamı Ankara’da özel bir konser düzenledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in davetlisi olarak ben de oradaydım. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in yanı sıra iş dünyasından bazı isimler de vardı.

Cumhurbaşkanı Gül ile ayaküstü sohbet ettik. Siyasetin bıktırıcı gündeminden kısa da olsa kaçmak için bu konserin fırsat yarattığını düşünüyorum. CSO, 1982 doğumlu Hasan Niyazi Tura’nın eserleriyle konsere başladı ve genç Türk bestecisine güzel bir jest yaptı. Gecede George Bizet, Rimski Korsakov, Ludwig van Beethoven ve Ulvi Cemal Erkin’in besteleri seslendirildi. Doğuş Grubu Ankara’daki CSO salonunun ana sponsoru. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk de üst düzey yöneticileriyle birlikte davete katıldı. Bu salonun teçhizatlarıyla birlikte baştan sona yenilenmesini sağlayan Ferit Şahenk’in, Ankara’nın kültür-sanat hayatına verdiği destek gerçekten çok kıymetli.

*

Yahudi Cemaati’nin yayın organı niteliğindeki Şalom Gazetesi’nin bu haftaki sayısında Yaşar Bildirici’nin benimle yaptığı bir röportaj var. İsrail ve ABD ile ilişkilerden ülkemizdeki azınlıklara, siyasi gelişmelere kadar pek çok şeyi konuştuk. Röportajın tamamı www.salom.com.tr adresinde.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder