Aşılama hızlanırsa Türkiye talebi patlar

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye, ekonomik faaliyetler, dış ticaret ve özellikle turizm anlamında pandemiden en kötü etkilenen ülkeler arasında. Kıtalar ve bölgeler arasında geçiş noktasında bulunmamız normal şartlar altında büyük bir avantaj ancak salgın döneminde bu hareketlilik sert şekilde sınırlandığı için coğrafi konumumuz bir dezavantaja dönüştü. Ayrıca aşılamada şu ana kadar beklediğimiz hızla ilerleyemedik.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’nın ilan ettiği gibi haziran sonuna kadar 20 yaşın üzerindeki nüfusumuzu aşılayabilirsek yazın ikinci yarısında küresel düzeyde ertelenmiş olan yüksek seyahat talebinden pay alabiliriz. Türkiye’ye yönelik karantina şartı ve ziyaret kısıtlamalarına rağmen Türk Hava Yolları (THY) gerek sefer sayısı gerekse doluluk oranlarında gayet iyi seviyede.

Geçen gün THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile konuştuk. Kargo seferlerindeki yüksek ivme, artmakta olan yolcu talebi ve Boeing 737 Max’lerin filoya dönmesinin katkılarının hissedileceğini ifade etti. THY’nin Newark hattı geçen hafta açıldı. New Jersey eyaletinde, New York şehri yakınlarındaki bu havalimanı şirketin ABD’deki 10’uncu uçuş noktası olarak tarifedeki yerini aldı.

Türkiye ve Kuzey Amerika arasında uçuş yapanlar açısından iyi bir haber daha var. THY’nin Kanada’da Montreal ve Toronto’dan sonra Vancouver uçuşları da başladı. İlk fırsatta bu hattı deneyimlemek istiyorum. Newark ve Vancouver seferleri transit yolcu potansiyeliyle İstanbul Havaalanı’nın bölgesel havacılık üssü olma özelliğini destekleyecek.

THY’nin Üsküp-İstanbul uçağı tamamen doluydu.

KOMŞU MAKEDONYA

Kuzey Makedonya ile Türkiye arasında güçlü bağlar var. TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un ailesinin kökeni Makedonya’ya uzanıyor. Türkiye’nin farklı illerinde ciddi sayıda Makedonya göçmeni yaşıyor. Makedonya’ya şimdiye dek 6 seyahat yaptım. 2001 yılında Devlet Başkanı Boris Trajkosvki ile röportaj için davetliydim.

Geçen hafta da Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ile Atatürk’ün okulunu ziyaret için Makedonya’daydım. En son AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ile Üsküp’e gitmiştik. Zaman içinde ekonomik faaliyetlerde hissedilir ölçüde canlanma olmuş.

Otoyol ve internet altyapısı iyileştirilmiş. “Lc Waikiki”, “Halkbank” ve “Acıbadem” orada faaliyet gösteren Türk şirketleri arasında. Üsküp Havalimanı’nı da havacılık alanında çok deneyimli bir isim olan Sani Şener’in TAV şirketi işletiyor.

Konakladığım Double Tree Hilton Oteli’ni çok beğendim. Türk kökenli Makedon işadamı Ajdovan Ademoski tarafından kurulmuş. AB üyesi olmayan Makedonya’ya vizesiz olarak gidilebiliyor. Yolculardan PCR testi de istenmiyor. Türk Hava Yolları’nın sabah ve akşam olmak üzere Üsküp’e iki seferi var, Pegasus da uçuyor. Muhtemelen ülkedeki seyahat kolaylıklarının da etkisiyle uçaklar dolu gidip geliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder