Dünyanın en iyi müzesi

09 Haziran 2012, Cumartesi 05:00
AA

Bugüne kadar 100’ü aşkın ülkede sayısız müze gördüm. İstanbul-Haliç’teki Rahmi M. Koç Müzesi’nden daha güzeliyle karşılaşmadım. Sadece sergilenen objelerin özellikleri ya da çeşitliliği açısından söylemiyorum bunu. Müzenin ruhu ve onu kuşatan atmosfer de çok başka. Müzecilik, zor ve pahalı faaliyettir. Bu işleri iyi bilen, kalifiye insanları çalıştırmak ve hiç bitmeyen bakımlarla uğraşmak gerekir.

Ziyaretçilerden elde edilen gelir ise masrafların ancak küçük bir bölümünü karşılamaya yeter. Endüstri, teknoloji, sanatın pek çok dalıyla iç içe olan ve bunları birer tutku halinde yaşayan Rahmi Koç gibi rafine bir girişimci olmasaydı, böyle bir müze ortaya çıkmayacaktı. Rahmi Bey bugün bile dünyanın en uzak coğrafyalarında gördüğü ulaşım araçlarını ve nadide parçaları her türlü zahmete katlanarak Türkiye’ye ulaştırıyor.

[[HAFTAYA]]

Rahmi Koç, geçtiğimiz günlerde, FIAT tarafından 1937 yılında İtalya’da üretilen mototren La Littorina’yı müzeye kazandırdı. Uzun yıllar önce sergilenmek üzere Amerika’ya götürülen, ancak Andrew Kasırgası’nda büyük oranda zarar gören bu sıradışı demiryolu aracının İstanbul’daki onarım sürecine bizzat tanıklık ettim. Wolfsonian Vakfı ve Uluslararası Florida Üniversitesi tarafından 10 yıllığına Koç Müzesi’ne verilen bu sevimli demiryolu taşıtının uzun süre burada kalacağını tahmin ediyorum.

* * *
Vagonlar, otomobiller, denizcilik-havacılık araçları ve oyuncaklarla dolu müzede dün de çok heyecan verici bir gün yaşandı. 1893 yılında İngiltere’de inşa edilen Ysolt buharlı teknesi, son 40 yıldır çürümeye terk edildiği İskoçya’da, müze danışmanları tarafından bulundu. G.P Russel adlı bir iş adamı için inşa edilen ve ilk liman kaydı 1910’da yapılan Ysolt’un ismi, Kelt kökenli İngiliz destanı Tristan ve Isolde’den geliyor.

Uzun bir yolculuğun ardından Türkiye’ye getirilen tekne, Rahmi M. Koç’un girişimleriyle, İngiliz uzmanlar ve Türk ustalar sayesinde 4 yılda eski ihtişamına kavuştu. Uzun ve kederli bir tarihe tanıklık eden, farklı hikâyesiyle dikkat çeken Ysolt, dün Tuzla’daki RMK Marine Tersanesi’nden başlayarak İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirdiği son seferinin ardından, Haliç’teki Rahmi M. Koç Müzesi’ne yanaştı. Ysolt, şimdi yeni limanında ziyaretçilerini bekliyor.

Müzenin bugünkü haliyle dünya çapında parmakla gösterilen bir mekâna dönüşmesinde Dr. Bülent Bulgurlu, Azize Taylan, Tony Phillipson ile şimdiki müdürü Ertuğrul Duru ve ekibinin de rolü büyük. Ayrıca Azize Taylan tarafından işletilen ve müzeyle fiziki olarak ortak mekânları paylaşan CafÈ du Levant, Barbarossa Pub ve Halat Restaurant mekânın şiirsel ruhuyla çok güzel bütünleşiyor. Hâlâ görmediyseniz, kesinlikle bir gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederim.Ysolt teknesi

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.