Ekonomide işaret olumlu

09 Temmuz 2016, Cumartesi 16:00
AA

Başbakan Binali Yıldırım’ın kısa süre önce açıkladığı paket ekonomiyi canlandıracak, iç pazardaki hareketliliği artıracak nitelikte. Güven ortamını güçlendirmek adına açıklanan tedbirleri önemli buluyorum. Türkiye bir taraftan da uzun dönemli büyüme ve kalkınma için yapısal reformlara yönelmeli. Yüksek katma değerli üretim, hukukun üstünlüğü, eğitimli iş gücünün desteklenmesi öncelikli konular olmalı. Başbakan Yıldırım’ın kamuoyuyla paylaştığı kolaylıkların bir bölümü otomotiv üreticilerini yakından ilgilendiriyor. Türkiye’de önemli bir pazar payı bulunan Renault Mais’in Genel Müdürü İbrahim Aybar’ı arayıp tasarının somut olarak neler getireceğini sordum. Gelişmeleri çok olumlu bulduklarını ve umutlu olduklarını anlattı.

Aybar, henüz detaylar netleşmemekle birlikte ticari araçlar ve taksi satışları açısından önemli bir hareketlilik geleceği görüşünde. Türkiye’de yaklaşık 90 bin taksi bulunuyor. Bunların 18 bini İstanbul’da. Gelecek olan teşvik paketiyle eskimiş durumda olan araçların yüzde 40’ı bile yenilense çok büyük canlılık oluşacak. Zaten olumlu seyreden otomotiv pazarı bu yılın ikinci yarısı iyice canlanıp rekora koşabilir.

*

Turizm, Türkiye ekonomisi için otomotiv ve tekstil kadar önemli. Ayrıca çok ciddi istihdam yaratıyor ve cari açığın kapatılmasına yardımcı oluyor. Ancak jeopolitik krizler ve terör eylemleri nedeniyle Türkiye’ye ziyaret sayılarında can sıkıcı seviyede düşüş var. Şimdi tekrar umutlanmaya başladığımız bir döneme giriyoruz. Rusya’nın charter seferlerine koyduğu ambargoyu kaldırmasıyla bu yılki kayıpların bir bölümü telafi edilebilecek. Bu konuda yoğun gayret gösteren isimlerden TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy yarın sabah 10.00’da CNN Türk’teki programımda son gelişmeleri paylaşacak. Türk Hava Yolları bölgesel düzeyde yaşanan bütün zorluklara rağmen Türkiye’nin dünyada en değerli markası olarak öne çıkıyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da özellikle Euro 2016 sponsorluğu sayesinde THY ve Türkiye markasını yoğun şekilde gündemde tuttuklarını ve somut sonuçlarını aldıklarını anlattı.

Geride bıraktığımız aylarda İtalya, Fransa ve Almanya’da havayolu kuruluşlarının sürekli grevde olması THY’nin elini güçlendirdi. Rusya ile normalleşme, İsrail ile yakınlaşma ve Mısır ile diyalog kanallarının açılmasıyla taşınan yolcu sayısında ciddi artış olacak. Transit yolcu sayısının belli bir seviyeye ulaşmış olması THY bakımından önemli bir güvence oldu.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.