Hakan Çelik “En iyi narkotik polisi anne”
HABERİ PAYLAŞ

“En iyi narkotik polisi anne”

Ankara’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında hazırlanan uyuşturucu maddeler ile mücadele sunumu çok çarpıcı bazı gerçekleri gözler önüne serdi. Uyuşturucu konusunun, tıpkı trafik kazalarına benzeyen bir yönü var. Ciddi ve yaygın mücadele edilmesi halinde sonuç almak mümkün, kanıksanması ise sorunun büyümesine neden oluyor.

Uluslararası örgütler arasında dayanışma, güvenlik güçlerinin kesintisiz operasyonları, yargı süreçlerinin hızlı çalışması kadar toplumsal farkındalık ve anne babaların bilinçli hareket etmesi çok önemli. Ankara Polis Müzesi’ndeki geniş kapsamlı toplantıya İçişleri Bakanı Soylu ile birlikte Bakan Yardımcıları Muhterem İnce, Mehmet Ersoy, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir ve İller İdaresi Genel Müdürü Selçuk Aslan katılmıştı.

Bakan’ın açıklamalarından özetleri ilk yazımda aktarmıştım fakat bu meseleyi bir yazıyla sınırlandırılamayacak kadar hayati görüyorum. Çocuklarını anneler kadar kimse iyi tanıyamaz. Tutum ve davranışlarındaki değişikliği de en iyi takip edebilecek kişi annedir.

Uyuşturucu ve tütün mamullerindeki temel kural, hiç denememek ve başlamamaktır. Hayatında hiç sigara içmemiş bir kişi olarak söylüyorum bunu. Sigarayı ne merak ettim ne de ilgimi çekti.

“En iyi narkotik polisi anne”

Bu süreçte özellikle gençlerin arkadaş çevresinin iyi izlenmesi gerek. Anne babalar, aşırı baskı, cezalandırma veya şiddet gibi yollara yönelmeden evlatlarının ne yaptığından haberdar olmalı. Bakan Soylu’nun altını çizdiği gibi yanlışa düşüp bir kez uyuşturucu kullanan genç, annesi zamanında fark eder ve müdahale yoluna giderse kurtarılabiliyor ancak kullanım tekrarlar ise çok ürkütücü bir sarmala giriliyor.

Bu konuda İçişleri Bakanlığı bünyesinde iki önemli kurum, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Şube Müdürlüğü kapsamlı çalışmalar yapıyor ve paylaşıyor. İstatistikler erkekler arasında uyuşturucu kullanımının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Verilere ulaşmak ve daha fazla bilgiye erişmek isteyenler Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesine veya narkotik.pol.tr adresine göz atabilir. Araştırmalar, alkol ve tütün kullanan kişilerin uyuşturucuya yönelme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Uyuşturucuya başlayanların yüzde 38’i “meraktan” yanıtını vermiş.

Bu nedenle filmlerin, medyanın ve hatta sosyal medyanın içeriklerine dikkat edilmeli. Uyuşturucuya başlama konusunda arkadaş ısrarının oranı da az değil. Camiler ve kurslar aracılığıyla yaygın bir erişim imkânı bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, vatandaşları uyuşturucu riskinden korumak için daha aktif bir program başlatmasının yararlı olacağını düşünüyorum.

Ülkemizde ve dünyada en fazla kullanılan uyuşturucu tipleri, Esrar, Metamfetamin ve Sentetik Kannabinoid (Bonzai), Eroin, Sentetik Ecza, Ecstasy, Kokain ve Captagon. PKK, yasa dışı kenevir ekimini en kazançlı yöntem olarak görüyor. Örgütün bu yolla şimdiye kadar 500 milyon dolar kazandığı değerlendiriliyor.

Diğer taraftan terk edilmiş, metruk binalar maalesef uyuşturucu kullanımının çok yayıldığı yerler olarak öne çıkıyor. Bakan Süleyman Soylu metruk binaların yıkılması veya rehabilite edilmesi konusunda valiliklerle yoğun çalışma içinde olduklarının altını çizdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder