Gelecek nesillere kültür mirası

18 Ekim 2014, Cumartesi 05:00
AA

Demet Çetindoğan Sabancı iş hayatının farklı alanlarında faaliyet gösteren önemli bir girişimci. Sabancılar’ın genç kuşak temsilcilerinden. Medya, turizm, inşaat ve sağlık sektöründe şirketleri var.

Demsa Group bünyesinde, dünya çapında markaların Türkiye temsilciliğini yapıyor. Lüks segmentte Harvey Nichols’ın da aralarında bulunduğu 90 mağaza işletiyor. İstanbul’un tarihi otellerinden Pera Palas ve Maçka’da yeni açılacak St. Regis de Demet Sabancı’nın grubunda. Onkim şirketiyle kök hücre araştırmaları yapıyor, Kandilli Konakları ile de inşaat piyasasında temsil ediliyor...

İş hayatındaki başarılarının yanında Demet Hanım son derece mütevazı ve zarif bir insan. Sosyal sorumluluk projelerine de ciddi zaman ve kaynak ayırıyor. Demet Sabancı’nın Çocuk Esirgeme Kurumu, TOÇEV, UNICEF gibi kurumlarla yaptığı faaliyetleri yıllardır izlerim. Demet Hanım, son dönemde uluslararası kültür mirası konularında yoğunlaşan UNESCO’nun çalışmalarına da katılıyor.

Projelere destek vermek amacıyla arkadaşlarıyla birlikte ONE (Ortak Nesiller Entegrasyonu) adında bir dernek kurmuş. Onursal başkanlığını Çiğdem Simavi’nin yaptığı derneğin yönetim kurulu başkanı da Demet Sabancı. ONE’ın öncelikli hedeflerinden biri dünyanın en heyecan verici yerlerinden Şanlıurfa’daki 12 bin yıllık yerleşim birimi Göbeklitepe’ye sahip çıkmak. Kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen ONE Derneği, peygamberler şehri Şanlıurfa hakkında farkındalık oluşmasına katkı sağlamış.

* * *Zarif Mustafa Paşa Yalısı


Demet Sabancı’nın sahibi olduğu Zarif Mustafa Paşa yalısında geçen hafta verdiği yemeğe katıldım. Davetten önce Türkiye’nin başarılı turizm rehberlerinden Saffet Emre Tonguç küçük bir tur eşliğinde bize bu muhteşem yalının özelliklerini anlattı. Sabancı’nın yemeğinde II. Abdülhamid’in 2009 yılında vefat eden oğlu Ertuğrul Osman’ın eşi Zeynep Osman, UNESCO İyi Niyet Elçisi Ürdün Prensesi Feryal, Senegal, Kore, Kazakistan, Polonya, Lübnan, Almanya, Katar ve Malezya UNESCO daimi temsilcileri de vardı.

Anadolu Hisarı’ndaki Zarif Mustafa Paşa, tartışmasız dünyanın en güzel yalıları arasında. İçinde kutsal bir su kaynağı (ayazma) ve tarihi nitelikte kapalı havuzu var. Demet Sabancı dünyanın önde gelen isimlerini, restorasyonuna büyük emek verdiği bu evde ağırlayarak İstanbul’un tanıtımına değerli bir katkı sağlıyor. Ancak şunu söyleyelim; İstanbul genelinde inanılmaz bir hoyratlıkla devam eden inşaatlar ve tarihi yarımadayı kuşatan çirkin yapılar UNESCO’dan ciddi çizik yememize neden olacak.

Sıradaki haber yükleniyor...