İstanbul hızlı toparlanacak

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Londra merkezli havacılık izleme kuruluşu Skytrax, İstanbul Havalimanı’nı 5 yıldızla ödüllendirdi. Bu seçimde COVID-19 konusunda en üst seviyede alınan önlemler paketi belirleyici oldu. Havalimanında benim dikkatimi çeken şeylerin başında temizlik kuralları geliyor. Pandemi başlamadan önce de iyi durumdalardı ancak şimdi çok daha özenli hareket ediyorlar.

Ziyaretçiler açısından en hayati göstergelerden biri bu. İstanbul Havalimanı kısa süre önce de dijital altyapısı ve teknolojik gelişmişlik seviyesiyle bir ödül kazanmıştı. İGA İstanbul Havalimanı’nın bu hazırlık seviyesi ve yüksek standartlarıyla pandemi sonrasındaki süreçte çok hızlı bir çıkış yapacağına inanıyorum. Zira ülkeler ve havalimanları arasında en iyi toparlanma kriteri konusunda da ciddi yarış olacak.

Avrupa ve ABD’deki birçok havalimanı hijyen ve yapı kalitesinde oldukça sorunlu durumda. Yolcu salonlarının önemli kısmında da ancak bir kurabiye, kek, peynir vb ile içecekler ikram ediyorlar. İstanbul ise Turkish Do&Co tarafından işletilen özel yolcu salonu (Lounge) sayesinde ikram çeşitliliği ve kalitesi açısından dünyanın en iyileri arasında. Atilla Doğudan’ın üzerinde titizlikle durduğu nitelikli personel seçimi, kalite kriterinde kendisini hemen hissettiriyor.

Lounge’ların havalimanında toplam yolcu memnuniyetinde çıtayı hayli yukarı taşıdığı görüşündeyim. İstanbul Havalimanı, mağazalar ve ürün zenginliği bakımından da oldukça iyi seviyede. Dünyanın bütün prestijli markaları ulaşılabilir noktada. Cafeler ve yeme içme mekanları da öyle.

SON DURUM VE METRO

İGA CEO’su Kadri Samsunlu ile CNN Türk’te şimdiye kadar iki kez televizyon programı yaptım. Yatırım planından terminal özelliklerine kadar neredeyse her şeyi konuştuk. Açılıştan bugüne terminalde yolcuların hissedebileceği tarafta önemli iyileştirmeler yaptılar. İlk dönemde hepimizin dikkatini çeken şeylerin başında terminalin büyüklüğü gelmişti.

Tek bloktan oluşan bu devasa alanda yolcu olarak nasıl bir deneyim yaşayacağımızı düşünüyorduk. Havalimanı işletmesi İGA geri bildirimleri dikkate alarak ilave düzenlemeler yaptı. Terminal içindeki golf arabaları uzak kapılara ulaşmak konusunda çok işe yarıyor. Terminalin fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurarak havalimanına artık biraz daha erken gidiyoruz ve kabin çantalarımızı çek çekli, sırt çantalarımızı da hafif olanlar arasından seçiyoruz.

Havalimanı yönetimi ve biz yolcular kendi önlemlerimizle büyük mekanı verimli kullanmak konusunda orta yolda buluşuyoruz. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu göreve gelir gelmez kendi sorumluluk alanı içindeki bütün projelerin hızlandırılması için talimat vermişti. Pandeminin zorlayıcı şartlarına rağmen projeler planlandığı gibi gidiyor. Teknik zorluk yaşanan yerlerde de gecikme olmaması için olağanüstü gayret gösteriliyor.

Gayrettepe’den havalimanına ulaşacak demiryolu hattı da bu projeler arasında. 2021 yılında kademeli şekilde hizmete girdiğinde, sıkıntılı aktarmalar yapmak zorunda kalmadan dünyanın diğer modern metropolleri gibi güvenli ve ekonomik şekilde terminale ulaşabileceğiz.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder