İstanbul zirveyi Girit'e kaptırdı

16 Nisan 2016, Cumartesi 19:00
AA

İstanbul’da İslam ülkelerinin liderlerini buluşturan çok önemli bir zirve yapıldı. Taahütler yerine getirilirse İslam dünyasının güçlenmesi ve saygınlığı açısından ciddi kazanım elde edilmiş olur. Bu liderler daha önce de zirvelerde bir araya gelmiş ama elle tutulur hiçbir konuda anlaşamamışlardı. Bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evsahibi olmanın da getirdiği avantajla ağırlığını koydu ve belli konularda anlaşmaların imzalanmasını sağladı.

Diğer taraftan Hıristiyan dünyasının iki önemli ismi; Katoliklerin lideri Papa Francis ve Ortodoksların lideri İstanbul Rum Patriği Bartholomeos Midilli Adası’nda bugün bir araya geliyor. Amaç, Suriyeli sığınmacılarla dayanışma ortaya koymak ve dünyanın bu konuya daha fazla eğilmesini sağlamak.İkinci buluşma ise 16-27 Haziran tarihlerinde Girit Adası’nda Ortodoks Hristiyan liderler arasında olacak. 1500 yıl aradan sonra ilk kez toplanacak olan Pan Ortodoks Konseyi’nin İstanbul’da organize edilmesi planlanmıştı, ancak Türkiye-Rusya gerginliği nedeniyle Moskova Patriği Kirill İstanbul’a gelmeyi reddetti. Zirvenin Yunanistan’ın Girit Adası’nda yapılması kararlaştırıldı.

Oysa Patrik Bartholomeos zirvenin Türkiye’de gerçekleşebilmesi için çok gayret sarfetmişti. Bizans’tan bu yana dünyadaki Ortodoksların ruhani merkezi İstanbul ama Moskova Patrikhanesi, arkasında Rusya’nın muazzam desteğiyle her alanda ön plana çıkmaya uğraşıyor. Türkiye, zamanında adım atıp Heybeliada Ruhban Okulu’nu açsa ve Patrikhane’nin konumuyla ilgili tartışmaları kenara bıraksaydı Türkiye’nin bir kurumu dünya çapında çok daha etkili hale gelecekti. Maalesef bu yapılamadı.

Patrikhane, haksız yere Türkiye-Yunanistan arasındaki sorunların adeta esiri haline getirildi. Oysa Katoliklerin lideri Francis ve Patrik Bartholomeos’un 2014’teki İstanbul buluşması kritik nitelikteydi. Dünya basını bile bu olayı unuttu ya da önemini fark etmedi. Şubat ayında Küba’daki Francis ile Moskova Patriği Kirill’in buluşmasını “tarihi zirve” diye öne çıkardılar. Sözün özü: Türkiye evsahibi olduğu Rum Patrikhanesi’ne kol kanat germeyince Moskova Patrikhanesi öne çıkıyor. Medeniyetler arası diyalogda inisiyatif almak isteyen Türkiye, binlerce yıldır kendi topraklarındaki büyük bir medeniyeti olması gerektiği gibi konumlandıramıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...