Muhalefetin itirazları ve yeni anayasa

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Muhalefet partilerinin üzerinde uzlaştıkları konuların başında parlamenter sisteme dönüş hedefi var. Partiler, sistem değişikliğini tarif ederken “iyileştirilmiş” veya “güçlendirilmiş” gibi kavramlar kullanıyorlar. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA ve HDP iyi işlemediği ve ciddi tıkanıklıklara yol açtığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne karşı çıkıyor. CHP’den istifa ederek “Memleket Hareketi”yle yola devam eden Muharrem İnce de parlamenter sisteme dönüşü destekliyor.

Türkiye Değişim Partisi’ni kuran Mustafa Sarıgül de “Demokratik parlamenter sistem Türkiye’nin yararınadır” ifadesini kullanmıştı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, parlamenter sisteme dönüş için mutlaka belli bir zaman gerekeceğini, ilkelerin belirlenmesi gerektiğini ifade etmiş, mevcut Cumhurbaşkanlığı yetkilerini aşırı bulduklarını açıklamıştı. Gelecek Partisi’nin dün Ankara’da “Siyasi Ahlak Reformu Temiz Siyaset Belgesi” toplantısına davetliydim.

Bilkent Otel’deki toplantıya CHP’den Grup Başkanvekili Engin Altay, Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca; İYİ Parti Bursa Milletvekili ve Grup Başkanvekili İsmail Tatlıoğlu; Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Tekir, Atik Akdağ, Birol Aydın; DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nazlı Seda Vural; HDP’li Ali Özkan; Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Semih Narlı; DSP Genel Başkan Yardımcısı Ejder Onursal ve Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Cahit Karakuş ile medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri katıldı.

Toplantıda Genel Başkan Ahmet Davutoğlu temiz siyasetin neden gerekli ve önemli olduğunu anlatırken partinin genel başkan yardımcıları hukuktan ekonomiye yerel yönetimlerden siyaset arenasına kadar farklı alanlarda neler yapılabileceğine dair görüşlerini aktardılar.

165 maddelik öneri

Bu alanda temel adım niteliğindeki öneriler 165 maddede toplanmış ve bir kitapçık haline getirilmiş. Kitapçık “Daha adil bir gelir paylaşımının sağlanması için vergi ve harcama politikalarını kamuda tasarrufu merkeze alarak yeniden gözden geçireceğiz” sözüyle başlıyor.

Öneriler arasında, kamu gelirlerinin üretken ve adil kullanımı, yolsuzlukların önlenmesi, kamu gücünün özel çıkarlar için kötüye kullanılmaması, çevre ve şehir kültürünü tahrip eden rant uygulamalarıyla mücadele edilmesi, şeffaf bağış ve hesap verebilirlik düzeninin geliştirilmesi, adil siyasi rekabet gibi maddeler var. Ayrıca ehliyet ve liyakata dayalı fırsat eşitliğinin altı çiziliyor, tarafsız ve bağımsız adaletin önemi vurgulanıyor.

“Tam Demokrasi İçin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” başlığını taşıyan kitapçıkta ise Gelecek Partisi’nin sistem değişikliği konusundaki görüşleri özetlenmiş. Önerilerin geçmişe dönmek anlamına gelmediği dile getiriliyor. Seçimlerde uygulanan yüzde 10 barajının kaldırılması, Meclis İç Tüzüğü ve Siyasi Partiler Kanunu’nun değiştirilmesi teklif ediliyor. Mevcut Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tek kişilik yürütmeyi aşırı ölçüde güçlendirdiği savunuluyor…

Gelecek Partisi ve aslında blok olarak muhalefet, parlamenter sistem konusunda hayli kararlı görünüyor. Adalet ve Kalkınma Partisi ise yeni bir anayasa için hem siyasi partilerden hem de kamuoyundan destek almak istiyor. Görebildiğim kadarıyla görüş ayrılıklarına rağmen temel ilkelerde uzlaşma arayışı önümüzdeki haftalarda da sürecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder