Sarkisyan Bursa'dan memnun ayrıldı

16 Ekim 2009, Cuma 05:00
AA

Yirmi iki yıllık gazetecilik hayatımın en heyecanlı günlerinden birini Bursa’da yaşadım. Ermenistan ve Türkiye futbol takımlarının karşı karşıya geldiği rövanş maçı nedeniyle oluşan “futbol diplomasisi” kelimenin tam anlamıyla nefes kesti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ı mükemmel bir konukseverlik seviyesiyle ağırladığı Bursa buluşması çok önemli bir başarı olarak tarihe geçti. Maçla ilgili ise anlatılabilecek çok fazla şey yok. Zira iki takımın da zaten bir iddiası kalmamıştı. Ancak 2-0 Türkiye’nin galibiyetiyle sonuçlanan karşılaşmada A Milli Takım’ın göze daha hoş gelen futbol oynadığını söyleyebilirim. Asayişe dair bir özet yapmak gerekirse, “Olağanüstü güvenlik önlemleri işe yaradı ve saha dışında tatsız bir olay yaşanmadı” diyebilirim. Bazı grupların FIFA’nın uyarısına rağmen sahaya Azerbaycan bayraklarıyla girmiş olmaları ise sanıyorum ki büyütülmemeye çalışıldı. Cumhurbaşkanlarıyla birlikte oturduğumuz VIP tribününde köşe yazarlarının yanı sıra tanınmış bazı iş adamları da vardı.

Bu tarihi buluşmanın sorunsuz geçmesi için devletin neredeyse bütün birimleri seferber oldu. Olayın futbolla ilgili tarafında, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Lütfü Arıboğan’ın olağanüstü çalıştıklarına tanık oldum. Diplomasi ve protokol cephesini ise Dışişleri Bakanlığı temsilcileri yürüttü. Tel Aviv Büyükelçisi iken Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına getirilen Namık Tan her zamanki güler yüzlülüğüyle, yerli ve yabancı heyet temsilcilerine yardımcı olmaya çalışıyordu. Cumhurbaşkanlığı Basın Başmüşaviri Ahmet Sever ve ekibi de Bursa’ya akın eden yüzlerce basın mensubunun işini kolaylaştırmak için dört dörtlük iş çıkardı.

Türk ve Ermeni heyetlerinin kaldığı Almira Otel’in lobisinde dikkatimi çeken ünlü simalar arasında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve duayen iş adamı Şarık Tara da vardı. Hürriyet’in internet yönetmeni Fatih Çekirge maç sırasında yazı ve görüntü geçmek için kullanacağı elektronik cihazlarını şarj etmeye çalışıyordu. Genç bir muhabir heyecanına sahip Taha Akyol ise heyetlerden sızabilecek kulis bilgilerinin peşindeydi. Bursa’da bunlar olurken bir taraftan da gözümüz ve kulağımız hem İsrail ile tırmanmakta olan yeni krizde hem de Başbakan’ın Irak ziyaretindeydi. Amerika’nın PKK’nın bazı liderlerinin malvarlıklarına el koyma kararı da otel lobisinde heyecan yarattı.

Maçın ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gece yarısına doğru Almira Otel’de verdiği resepsiyona katıldım. Burada Gül ve Sarkisyan ile sohbet etme imkanı buldum. Daha sonra bu gruba Türkiye Ermenileri Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan ve İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy Rey de katıldı. Gül ve Sarkisyan’ın neler anlattığını ve İsviçre Dışişleri Bakanı Calmy Rey’in sözlerini yarınki yazımda aktaracağım. Ancak Sarkisyan’ın Bursa’dan çok memnun ayrıldığını ve kendisine gösterilen yoğun ilgiden çok etkilendiğini söylemeliyim.

Bu akşam Habertürk’ün canlı yayınındayım. Akşam Gazetesi yazarı Nagehan Alçı ve Pelin Batu’nun hazırlayıp sundukları “Sınırsız” programında gündemdeki konuları değerlendireceğiz. Ağırlıklı olarak Ermeni açılımı ve İsrail’le ilişkilerin üzerinde duracağız. Program saat 20.00’de başlayacak.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.