Suriye'de kırılma yakın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amerika Birleşik Devletleri’nin Şam Büyükelçisi Robert Ford’un Suriye yönetimine haber vermeden “Hama şehrine gidip muhalif göstericilere destek vermesi” ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Devlet Başkanı Beşar Esad’ı “Hama’daki askerleri çekmeye” çağırması suların iyice ısındığını gösteriyor.

Türkiye “geri dönülmez bir noktaya gidildiği” uyarısını yapmış, Suriye yönetimine yaklaşan tehlikeyi hatırlatmıştı. Suriye yönetimi, Hillary Clinton’ın 15 Temmuz’da Türkiye’ye yapacağı ziyarete kadar ülkede kan dökülmesini engelleyemez ve inandırıcı reform önlemleriyle düzeni sağlayamazsa, ayakta kalması imkânsız hale gelebilir.

[[HAFTAYA]]

Kıbrıs’ta sürpriz gelişme

Kıbrıs, Akdeniz’in en önemli stratejik noktalarından birinde. Fakat söz konusu “kronik Kıbrıs sorunu”nun çözümü olduğunda pek çok kişi artık umutsuz, hatta bıkmış halde... Ertuğrul Özkök’ün söylediği gibi “Kıbrıs, genel yayın yönetmenlerinin birinci sayfaya hiç taşımak istemediği bir konudur.” Ama galiba bu kez olumlu bir şeyler oluyor. Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik kriz, Avrupa Birliği- Türkiye ilişkilerinin kilitlenmesi ve Kıbrıs’ın içinde bulunduğu sıkışmışlık görüntüsü nedeniyle muazzam bir “çözüm baskısı” var.

Üstelik Kıbrıs Rum Kesimi, 2012’de Avrupa Birliği dönem başkanlığını devralacak. O tarih gelmeden gelişme sağlayabilmek için kollar sıvandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu seçim sonrasında ilk ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 20 Temmuz “Barış ve Özgürlük Bayramı” kutlamalarına katılmak üzere KKTC’ye gidecek.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon öncülüğünde gerçekleştirilen görüşmelerde, Kıbrıslı iki liderin olumlu tutumu ve BM’nin “Ekime kadar bu işi bitirin” baskısı bu kez işe yarayacak gibi görünüyor. Türk tarafı ilk kez “toprak konusunu görüşmeye hazır olduğunu” ilan etti. Kıbrıs’ta sürpriz gelişmelere hazır olun!..

Nükleer enerjide kritik karar

Nükleer enerjinin geleceği konusunda çok önemli gelişmeler yaşanıyor: Avrupa’nın iki güçlü ülkesi İsviçre ve Almanya, kısa süre önce nükleer santrallerden vazgeçme kararı aldı. Avrupa’nın en büyük ekonomisi durumundaki Almanya, belli bir plan doğrultusunda 2022 yılına kadar ülkedeki tüm santralleri kapatacak. Çevrenin korunması konusunda küresel çapta faaliyetlerde bulunan Greenpeace örgütü sürpriz bir gelişmeyi duyurdu:

Buna göre Japonya, çok ciddi olarak “nükleer santrallerden vazgeçmeyi” değerlendiriyor. Japonya Başbakanı Naoto Kan nükleer felaketin boyutlarını hesaba katamadıkları için dün halktan ilk kez resmen özür diledi. Greenpeace, Tokyo hükümetinin nükleerden çıkma kararını Mayıs 2012’de ilan edebileceğini duyurdu. Enerjide tamamen dışa bağımlı bir ülke olan Japonya, iddia edildiği gibi nükleerden vazgeçerse nükleerin geleceği “ağır darbe” almış olacak. 

Yazarlarımızdan

17 Nisan 2021, Cumartesi 07:01
17 Nisan 2021, Cumartesi 07:01
17 Nisan 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder