Tebrikler TRT

AA

TRT’nin artık geleneksel hale gelen çok önemli yayınlarından biri yeni yıl konserleridir. TRT2 kanalında dün de Viyana Filarmoni’nin bu çok özel konseri yayınlandı. Eurovision aracılığıyla 90 ülkede tam 40 milyon kişi tarafından izlenen dünkü konser gerçekten görsel ve işitsel bir şölen niteliğindeydi.

Avusturya Televizyonu ORF birinci sınıf bir prodüksiyon ortaya koydu. Orkestrayı, aynı zamanda Boston Senfoni Orkestrası’nın da direktörü olan ünlü Letonyalı şef Andris Nelsons yönetti. Viyana Filarmoni bu kez Johann Strauss, Josef Strauss, Hans Christian Lumbye ve Ludvig van Beethoven’in eserlerini seslendirdi. Konser Avusturya tarihinde büyük önem taşıyan ünlü Radetsky Marşı’yla tamamlandı.

Görüntü seçimleri, sanatsal detaylar ve müzikal beceri açısından şimdiye kadar takip ettiğim en olağanüstü yayınlardan biriydi. Viyana Park ve Bahçeler İdaresi salonu bu özel etkinliğe hazırlamak için tam 30 bin çiçek kullanmış.

Viyana Filarmoni dünyanın en iyi orkestrası olarak kabul edilir ve konserlerini şehrin merkezindeki Musikverein isimli 150 yıllık salonda verir.

Bu özel konserin biletleri bin ila 6 bin Euro arasında değişiyor, bazı biletler ise internet üzerinden yapılan özel bir çekilişle müzikseverlere sunuluyor. Normal zamanlarda ise 100 Euro’ya bilet bulunabiliyor.

Musikverein’ın arka kısmında konserlerin ayakta izlenebildiği bir bölüm de var. Kısa süre önce annemle burada konser izleme şansına kavuşmuştum. Salon, Viyana Operası’na, Albertina Müzesi’ne, Attila Doğudan’ın sahibi olduğu Do&Co Viyana oteli ve tarihi Demel restoranına çok yakın bir konumda yer alıyor.

TRT yönetimini ve TRT2 kanalını böylesine büyük bir müzik ziyafetini ekrana taşıdığı için kutluyorum, umarım bu güzel gelenek kesintisiz olarak devam eder.

Müzik benim hayatımın önemli bir parçası. 28 yıldır aralıksız olarak sürdürdüğüm radyo programlarım 2020’de de devam ediyor. TRT Radyo 3’te her perşembe saat 16.00’da yayında olacağım. “Tren Yolculuğu” programımda geçen sene klasik Batı müziği çalıyordum.

Bu sene ise daha çok dünya müziklerinden oluşan listelerle dinleyicilerimle buluşacağım. Önümüzdeki haftalardan itibaren Apple Music ve Spotify listelerimi daha da zenginleştirmeyi hedefliyorum. Yılbaşı gecesi dışarıda olmayı pek sevmem. Bu sene de evdeydim. Televizyon kanalları arasında biraz dolaştım.

CNN Türk’te Fulya Kalfa’nın yılın önemli olaylarını özetlediği yayını çok başarılıydı. Star TV’de Fikret Şeneş şarkılarını farklı sanatçıların seslendirdiği kuşağı da keyifle izledim. Kanal D televizyonu da sevilen isimlerden oluşan zengin bir kadro toplamıştı.

Siyaset, ağır konular ve sert tartışmalar geçen sene bizi fazlasıyla meşgul etti. 2020’nin daha fazla kültür, sanat, spor, bilim ve teknoloji konuşacağımız, toplumsal ve insani gelişimi öne alacağımız bir yıl olmasını dilerim.

Sıradaki haber yükleniyor...