Hakan Çelik Turizm desteği adil dağıtılmalı
HABERİ PAYLAŞ

Turizm desteği adil dağıtılmalı

Türkiye dünyanın en gözde turizm destinasyonlarından biri durumunda. Ziyaretçi sayısında Avrupa’da Fransa, İspanya ve İtalya’dan sonra dördüncü sıradayız. Otel altyapısı, sunulan alternatifler ve hizmet kalitesinde Türkiye ile boy ölçüşebilecek pek fazla ülke bilmiyorum. Bu başarıda hiç kuşkusuz otelciler, acenteler, havayolları ve bütün sektör paydaşlarının önemli rolü var.

Ağırlama ve havacılık, pandemiden çok kötü etkilendi. Küresel düzeyde toplam kayıplar yüz milyarlarca doları buldu. Bu süreçte ayakta kalmayı başaran ve salgın sonrasına, doğru önlemlerle hazırlanan ülkeler turizmde belirleyici olmaya devam edecek. Tam anlamıyla toparlanmanın 2 ila 4 yıl alabileceği değerlendiriliyor. Ben Türkiye’nin dinamik, çalışkan turizm sektörüyle hızlı bir normalleşme yaşayabileceğini düşünüyorum.

Turizm desteği adil dağıtılmalı

Bu süreçte neler yapılması gerektiğini, acenteler ve sektörün neler beklediğini 12 bin üyesi bulunan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’ya sordum. Bağlıkaya sektöre 200 milyon dolar civarında bir destek sağlandığını, bundan memnuniyet duyduklarını ancak özellikle küçük ve orta ölçekli acenteleri de içine alacak şekilde daha adil dağıtılmasını beklediklerini söyledi. TÜRSAB Başkanı şunları söyledi:

  1. Bankalar çeşitli nedenlerle Kredi Garanti Fonu (KGF) kredilerini sektöre kullandırmıyor ve seyahat acentalarının bu kredilere ulaşımı konusunda çok ciddi sıkıntı yaşanıyor. KGF ve benzeri kaynaklardan kullanılmak üzere, uzun vadeli, esnek faizli, TL bazında, kolay ulaşılabilir ve süreli kredilerin en acil şekilde sağlanması.
  2. Otellere ve havayolu şirketlerine gerçekleştirdikleri ödemeleri geri alma noktasında sorun yaşayan acenteler, tüketicilerin iptal ve ücret iadesi talepleri ile karşı karşıya kaldılar. Nakit akışlarında ciddi bozulma oluştu. Bu nedenle salgından etkilenmiş turizm sektörü şirketleri için sicil affı çıkarılması.
  3. Pandemi sonrası süreçte ülkemizin keskin turizm rekabetinin yaşanacağı koşullarda başarılı olabilmesi için en önemli husus nitelikli turizm personelinin korunması. Bu çerçevede; kısa çalışma ödeneğinden (KÇÖ) çıkan ve bu kapsamda çalışmaya devam eden çalışanlar için prim/vergi desteği uygulamalarının 31.12.2021 tarihine kadar uzatılması.
  4. Turizm sektöründe sistemin iktisadi bütünlüğün bozulmaması için hukuki işlemlerle ilgili bir hakkın doğumu, kullanımı veya sona ermesine ilişkin belirlenen durma sürelerinin 31.12.2021 tarihine kadar ertelenmesi, turizm işletmelerine yönelik, işletme bütünlüğünü bozacak icrai muhafaza işlemlerinin yasaklanması. Turizm sektörü için SGK, KDV, muhtasar ve belediye mevzuatından kaynaklanan vergi ve harçlar gibi ödemelerin 31.12.2021 tarihine kadar ötelenmesi.
  5. 7526 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile getirilen yapılandırma düzenlemesinde müracaat tarihinin turizm sektörü bileşenleri için 1 yıl ötelenmesi.
  6. Pandemi sonrası rakip ülkelerin kayıpları telafi etmek üzere seyahat acentelerine tanıtım ve pazarlama desteği sağlanması.
  7. Avrupa ülkelerinde uygulanan tatil kuponu, turizm ürünlerine mahsus kredi, vergi indirimi gibi destek uygulamalarının benzerinin ülkemizde de uygulanması.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder