Türk ekonomisi üretimle kurtulur

19 Eylül 2015, Cumartesi 05:00
AA

Seçime kadar siyasetle yatıp siyasetle kalkacağız. Dün netleşen milletvekili adaylarının partiler açısından ne anlama geldiğini daha sonraki yazılarda ele alacağım. Ekonomimizin lokomotif sektörü otomotivden bahsetmek istiyorum. Çünkü otomotil satışları Türkiye için hayati önemde. Ekonomide belirsizliklerin olduğu şu dönemde pazarın çok iyi gitmesi moral oldu.

Sene sonuna kadar Türkiye’de 1 milyona yakın araç satılacak. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırmama kararı, otomobil almak isteyenler için olumlu. Satır başlarıyla güzel gelişmelerden bahsedeyim; Türk sanayisi bakımından ciddi gelişmeler var. Her araç ihracatı daha fazla döviz girdisi ve istihdam anlamına geliyor. Renault Mais, Ford Otosan, Tofaş, Hyundai, Honda, Toyota Türkiye’deki ana otomobil fabrikaları.

[[HAFTAYA]]

Üretimler Bursa, Adapazarı, İzmit üçgeninde yoğunlaşıyor. Ford Otosan ve Tofaş, küresel sistemde vazgeçilmez konuma yerleşti. Türkiye’nin araç ihracatının yarısını Koç Holding bünyesindeki otomotiv grubu gerçekleştiriyor. Yakında bu iki fabrikanın yeni sürprizlerini duyuracağız. Mustafa Koç ve Ali Koç başarılı bir liderlikle Tofaş ve Ford’un iyice önünü açtı. İzmit’te i20 modelini üreten Hyundai yurtdışından gelen siparişlere yetişemiyor. Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ilave yatırım planlarının ipuçlarını verdi.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt’la konuştum. Adapazarı’nda üretilen ve dünyada kendi segmentinin en çok satan otomobili olan Corolla, kamu kuruluşlarının da ilk tercihlerinden biri haline gelmiş. Mercedes Benz, Türkiye’deki otobüs üretiminin 20. yılını kutluyor. Paris, Milano, Londra, moda dünyası için ne anlama geliyorsa Frankfurt Fuarı da bu alandaki teknoloji ve trendleri görmek açısından önem taşıyor. Mercedes’in Frankfurt’taki apartman büyüklüğündeki standı markanın teknoloji birikimini ortaya koyduğu şov alanı niteliğindeydi.

Dr. Gorden Wagener’in tanıttığı IAA Concept modeli de ulaşım felsefesi üzerine adeta doktora tezi niteliğinde. Renault son yıllarda dört dörtlük tasarımlara imza atıyor. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile birlikte incelediğim D sınıfındaki yeni model Talisman’a resmen bayıldım. Kompakt kategorideki Megane’ın yeni versiyonu da çok güzel. Şirketin Hollandalı yeni tasarım direktörü Laurens van den Acker dikkat çekici işlere imza atıyor. Fuarda en beğendiğim modellerden biri Kia Sportage oldu. Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak’la birlikte inceledik. Sportage, Alman tasarımcısı Peter Schreyer’in de etkisiyle Porsche ve BMW tasarımlarından izler taşıyor. Bu yönüyle uygun fiyata karizmatik bir araç sahibi olmak isteyenleri mutlu edecek. Bu dönemin güzel otomobilleri arasında Audi’nin yeni A4 modeli ve BMW 7 Serisi var. İki araç da dolu dolu teknolojiyle geliyor. Yeni Volkswagen Tiguan, Opel Astra, Skoda Superb, Lexus RX çok beğendiğim diğer modeller.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.