Hakan Çelik Yıldız: Beyoğlu’nda Arapça tabela yok
HABERİ PAYLAŞ

Yıldız: Beyoğlu’nda Arapça tabela yok

İstanbul’un tarihi ilçesi Beyoğlu sadece İstanbul’un değil, Avrupa’nın da en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olma vasfını güçlendiriyor. Beyoğlu’nda doğduğum evin hemen yanında Gong Sineması vardı. En önemli filmlerin ilk gösterimleri İstiklal Caddesi’ndeki mekanlarda yapılırdı. 20 yıllık zaman içinde parlak ve sönük dönemleri birlikte yaşayan Beyoğlu sinemaları şimdi yeniden canlanıyor. Beyoğlu Belediyesi’nin destekleriyle Balkon Film tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen “Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali”, sinemaseverlerle buluştu.

Festival, bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına gerçekleştiriliyor. Beyoğlu’ndaki son etkinlikleri konuşmak ve kültür alanında atılan adımları ele almak üzere Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, bizi bir grup gazeteciyle öğle yemeğine davet etti. Başkan Yıldız’ın özel konuğu olarak Türkiye’ye gelen İran sinemasının en önemli yönetmenlerinden Mecid Mecidi ile de burada tanışma fırsatı buldum.

Başkan Haydar Ali Yıldız gençlik yıllarından itibaren Andrey Tarkovski başta olmak üzere Rus ve dünya sinemasına yoğun ilgi duymuş. Başkanlık koltuğuna oturduğu Beyoğlu ise neredeyse son yüz yıllık tarihinde İstanbul’un film ve görsel sanatlar merkezi. Beyoğlu Belediyesi bu zenginliği muhafaza etmek için birçok kültür etkinliğiyle birlikte film festivallerine de katkı veriyor.

Yıldız: Beyoğlu’nda Arapça tabela yok

Başkan Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu’nu çok kültürlülük ve barış merkezi olarak gördüklerini, bu değerlerin Türk-Iran ortak yapımı bir sinema filmiyle işlenmesine destek verebileceklerini anlattı.

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali kapsamında 40’ı aşkın yönetmen ve oyuncu Beyoğlu’nda ağırlanıyor. Katılımcılar arasında bulunan İranlı yönetmen Mecid Mecidi, bugün Atlas 1948 Sineması’nda sanat tecrübesini konuşmak için ilk defa Türkiye’de Ustalık Sınıfı gerçekleştirecek.

TAKSİM MEYDANI

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ile şehrin merkezine dair önemli projeleri de konuştuk. İddia edildiği gibi Beyoğlu’nun Arapça tabelalarla kaplı olmadığını söyledi ve hatta İstiklal Caddesi’nde bir iş yeri dışında hiçbir yerde Arapça tabela yer almadığını ifade etti.

Ağırlıklı olarak İstiklal Caddesi olmak üzere ilçede 10 sinema salonu bulunduğunu, kültür merkezlerinin sayısının ise 154 olduğunu bu çerçevede Beyoğlu’nun sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın sayılı merkezlerinden biri olduğunu anlattı. Sohbet bir yerde Taksim Meydan düzenlemesine geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni meydan planını beğendiğini, şimdiki durumdan mevcut durumdan kat kat iyi olduğunu söyledi.

Vatandaşların kendilerine ve Ekrem İmamoğlu’na sık sık Taksim’in güzelleştirilmesi taleplerini ilettiklerini hatırlattı. İlgili kurumların izin süreci ve onayların tamamlanmasının ardından konunun çözülebileceğini anlattı. Başkan Haydar Ali Yıldız, Taksim Meydanı’ndaki Aya Triada Kilisesi’nin önündeki yiyecek- içecek satış noktalarının kaldırılabileceğini, bunun önünde teknikhukuki bir engel bulunmadığını sözlerine ekledi. Bu işletmelerin geleceği konusunda asıl karar vermesi gerekenin söz konusu yerlerden kira alan Kilise Vakfı olduğunu söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder