Fener Fener'e karşı

15 Eylül 2009, Salı 16:25
AA

Her takım teknik direktörüyle müsemmadır. Teknik adamlar görev aldıkları takımlara genellikle karakterlerini yansıtır. Ve o takımın her bir futbolcusu takımı yöneten kişinin sahadaki bir parçası olur. Hoca aslında bir rol modelidir. Bu durum bütün dünyada üç aşağı beş yukarı böyledir. Ama bizim gibi abi-kardeş, ast-üst tarzında hiyerarşik yapıların geçerli olduğu, futbolcuların tam olarak profesyonel davranamadıkları toplumlarda teknik direktörün futbolcuyu bir illüzyonist gibi etkilemesi kaçınılmazdır. 

Bunun en çarpıcı örneği hiç kuşkusuz Fatih Terim’dir. Terim’in komuta ettiği futbolcuların hemen her maçta sergiledikleri hırçınlıkların ve gördükleri lüzumsuz kartların takımlarının başına ne çoraplar ördüğünü biliyoruz. Fenerbahçeli futbolcuların bu sezonun ilk 5 haftasında gösterdikleri sportif başarı ne kadar takdire şayansa, saha içindeki agresif davranışları bir o kadar yakışıksız ve itici. Hakemin hemen her kararına verdikleri aşırı reaksiyon ve itirazlar nedeniyle alınan kartlar öyle görünüyor ki Fenerbahçe’nin bu sezonki en büyük rakibi olacak. 

Takımın Daum’la bu sezon kabuk değiştirdiği bir gerçek. Alman teknik adam futbolcularının tıpkı kendisi gibi daha agresif olmasını istiyor. Lakin, bu agresiflik topa karşı olmalı, rakibe ve hakemlere değil. Futbolcunun anlamadığı bu nüans. İlerki haftalarda bir Cem Papila çıkıp o nüansı anlatırsa iş işten geçmiş olur. Sonra dizini dövsen ne fayda!

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.