Türk işi 'ot kutür'

05 Haziran 2016, Pazar 16:00
AA

Fransa’da Haute Couture ünvanı almak isteyen moda evleri yasalarla belirlenmiş standartları sağlamakla mükellef. Ve bu ünvanı süresiz elde etmiş sadece 13 marka var. Türkiye’de ise tabelacıya gidip isminin arkasına Haute Couture yazdırmak yeterli. Oldu da bitti maşallah...

TIFFANY'DE İZDİVAÇ

Dünyaca ünlü mücevher markası Tiffany&Co’nun akıllı telefonlar için hazırladığı bir uygulama var. Beğendiğin tektaş yüzüğü buluyor ve eline yakışıp yakışmadığını gösteriyor. Bunun nesi ilginç hiç anlamadım. Yüzüğü ben de bulurum. 

Ama Tiffany&Co zoru başarıp o tektaşı alacak damadı bulsa, evlilik çağındaki kızımızın yanına yakışıp yakışmadığını gösterse, hatta aralarını yapsa bak nasıl popüler bir uygulama olurdu.

İnsanlık suçu

Bu evlerin bulunduğu Bo-Kaap bölgesi Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde. Evlerin rengarenk olmasının ise çok buruk ve can acıtan bir sebebi var...

Güney Afrika’da ırk ayrımı ve kölelik sistemi varken, siyahların renkli kıyafetler giymesi yasakmış.

Rejim değişince siyahlar yıllarca bastırılmış duygularıyla evlerini bile rengarenk boyamışlar. İnsanlık adına ne kadar utanç verici değil mi?

Milyoner kedi

Neymiş efendim; Arda Turan 2016’da Lassa, Opet, Master Card ve Deri Tanıtım Grubu’yla anlaşmış.

Reklamlardan 4 milyon euro kazanacakmış. Ne olmuş yani?

Ünlü modacı Karl Lagerfeld’in kedisi Choupette de 2015’te reklam çekimlerinde yattığı yerden 3 milyon euro kazandı. Ayrıca kedinin gideri yok denecek kadar az. Bakımıyla ilgilenen iki hizmetli var, hepsi bu...

Anne olunca ben!

Fotoğrafçı Daniel Waks, Paris’te dünyanın en kutsal, en vefakar, cefakar ve fedakar annesini fotoğraflamış...

Ana gibi yar olmaz. Çocuk da pusette yayılacağına yarım saat paket taşısın yani ne var!?

Vogue’da çıkan ilk Türk modacı

Dünyaca ünlü moda dergisi Vogue’un Fransız edisyonu ‘Vogue Paris’in üstte gördüğünüz Kasım 1968 sayısı Türk modası için çok önemli.

Sebebini anlatayım: Suat Aysan 1928’de, 7 çocuklu Mardinli bir ailenin kızı olarak doğar. Mardin’de okurken Fransızca, İngilizce, Arapça, müzik, din ve biçki dikiş eğitimi alır.

Moda’ya meraklıdır, 1953’te, 25’inde, İstanbul’a gelip Beyoğlu Turhal Han’da ilk atölyesini açar.

15 sene içinde öyle başarılı olur ki; ‘Saraydan Kız Kaçırma’ ismini verdiği elbiseyle Vogue Paris’in fotoğrafta gördüğünüz baskısında yer alır.

Ve bugün sayıları iki elin parmaklarını geçmeyen, Vogue’da yer almış Türk tasarımcılar arasında ilk isim Suat Aysan olur.

 


Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.