Işınsu Kestelli

Işınsu Kestelli

Mutluluk mutfaktan geçer

Küresel gıda fiyatlarındaki artış devam ediyor. FAO gıda endeksi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde üç, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 31 arttı. Endeks, Temmuz 2011 tarihinden sonraki en yüksek seviyesine ulaştı. Ekim ayındaki yükselişe, temel olarak bitkisel yağ ve tahıl fiyatlarındaki artış öncülük etti. Yüzde 10’a yaklaşan bitkisel yağ fiyat endeksi, tüm zamanların en yüksek seviyesine erişti.

Çeşme için tarihi fırsat

Turizm bölgelerimizin plansız gelişmesi, gerekli alt yapı çalışmaları yapılmadan yazlık sitelerin ve otellerin bir anda yapılıvermesi hepimizin en çok şikâyet ettiği konuların başında yer alıyor.

Ar-Ge atağı

Pandeminin olumsuz etkileri, dövizdeki hızlı hareket, yükselen enflasyon gündemi meşgul etse de perde arkasında çarklar dönmeye devam ediyor. Özellikle AR-Ge ve inovasyon alanında sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ar-Ge harcamalarının, özel sektörün öncülüğünde bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 55 milyar liraya yükseldiğini açıkladı...

İzmir'in 'coin'i olur mu?

Kripto paralar günümüzün üzerinde en çok konuşulan, tartışılan, ilgi gören, kazandıran, kaybettiren ekonomik gerçeği. Kripto para, en yalın anlatımıyla, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal bir para birimidir. Kimilerine göreyse geleceğin para birimidir.

Glasgow Zirvesi ve Türkiye

Dünya artık eski dünya değil. Günümüzde hiçbir ülkenin ”Ben bildiğimi okurum, kimse bana karışamaz” deme hakkı yok. Hele de konu iklim krizi ve tüm insanlığın ortak geleceği ise... Glasgow kentinde bugün başlayacak olan İklim Değişikliği Konferansı işte bu açıdan da çok önemli bir gösterge olacak.

Tek çare aşı

COVID-19 salgınının durdurulmasında, bugüne kadar belirlenmiş tek ve en etkili yol olan aşı hakkında ne yazık ki ciddi bir kafa karışıklığı yaratılmış durumda.

Bu kış kapımızı enerji sorunuyla çalıyor

Dünyanın insanlar ve diğer canlılar için yaşanabilir bir gezegen olmaya devam edebilmesi için çözülmesi gereken sorunlardan biri; COVID-19 salgını sonrası iyice baş gösteren enerji sıkıntısı.

Maskeye mahkûm kalabiliriz

Biliyorum ki hiç kimse maske kullanmaktan memnun değil. Ama COVID-19 salgını bir gün tamamen sona erse de maske kullanmaya devam etmek zorunda kalabiliriz. Bunun tek nedeni de tüm dünyada artan hava kirliliği olur.

Dünyanın konuştuğu şerif

Futbolla dolu bir evde yaşıyorum... Oturma odamızdaki televizyonda günün neredeyse her anı bir maç yayını açıktır. Eşimin ve oğlumun ilgisi, maç izlemek için gelen dostların varlığı sayesinde futbol hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Dünya küçük bir köy

Okçuluk antrenörü idealist bir baba, çalışkan ve hedefleri olan bir çocuk, yıllar süren geceli gündüzlü çalışma, sarf edilen onca emek... Tüm bunlar, genç ve başarılı sporcumuz Mete Gazoz’un Tokyo Olimpiyatları’ndan altın madalya ile dönmesiyle neticelendi...
Sıradaki haber yükleniyor...
holder