4 element ve insan

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bu köşe aracılığıyla neredeyse sekiz yıldır her pazar günü sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Ağırlıklı olarak çevre konularına, tarıma, teknolojiye, dünyadaki değişime, kentimizde ve bölgemizde yaşanan güzelliklere değiniyor; kendi bakış açımla farklı konuları paylaşma fırsatını buluyorum. Açıkçası şimdiye kadar köşemle işimi pek karıştırmadım ancak bu sefer bir istisna yapacağım. Çünkü konunun daha geniş kesimlere ulaşmasında sonsuz fayda görüyorum. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendiğim, 129 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü kurumlarından İzmir Ticaret Borsası olarak, oda ve borsalar arasında bir ilke imza attık. ‘4 Element ve İnsan’ adıyla, podcast yayınlarımızı başlattık.

Tarım eskiden sadece üreticilerin, tarım ve gıda ticaretiyle uğraşanların temel konusuyken günümüzde tüm insanlığın ana meselesi haline geldi. Sağlıklı gıdaya erişim, etkisini giderek daha yoğun hissettiren iklim felaketi kapsamında üretimin sürdürülebilirliği herkesin hem cebini hem de ruh ve beden sağlığını yakından ilgilendiriyor. Biz de bu gerçeklikten yola çıkarak 129 yıllık tecrübemizi, saha ve üretimdeki varlığımızı dijital dünyaya taşımak, tarım ve gıda alanında, başta gençler olmak üzere toplumun ilgisini çekebilecek bir dizi podcast hazırladık.

Podcast içeriklerimizi de kendi alanında fark yaratan çok önemli isimler hazırlıyor. Türkiye’den dünyayı okuyan gazeteci ve yazar Soli Özel, hem ekranlarda hem de gazete sayfalarında başarılı programlara, röportajlara imza atan Özlem Gürses, gezi ve seyahat yazıları ile tanıdığımız Bahar Akıncı, ekranlarda tarım dünyasının sesi olan başarılı haberci İrfan Donat, her yayında birbirinden renkli konukları ağırlıyor; tarımdan aktüaliteye her konuyu konuşuyor.

‘4 Element ve İnsan’ adını taşıyan podcast kanalımıza Spotify, Google Play ve Apple Podcast üzerinden ulaşabilir ve hem bilgilendirici olan hem de hayli eğlenceli geçen bu renkli sohbetleri dinleyebilirsiniz. Dinlemeniz beni çok mutlu eder; dinleyip yorumlarınızı iletmeniz ise daha iyiyi yapabilmek adına bize büyük güç verir.

EN LEZZETLİ HİZMET

Karaburun Belediyesi, ‘14 Mayıs Çiftçiler Günü’nde, 10 dönüm araziye toplam 19 bin domates, sofralık biber, dolmalık biber, patlıcan fideleri dikmişti. Damla sulama yöntemiyle ve organik yetiştirilen sebzelerin hasadı başladı. Toplanan sebzeler, belediye görevlilerince ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor. Karaburun’un bereketli toprağında yetişen ve hasadı süren sebzelerin bir bölümü de uygun fiyatla satışa sunularak belediyeye gelir kaydediliyor.

Bu lezzetli hizmete imza atan ve “Karaburun bir tarım kenti. Ancak son yıllarda mandalina ve zeytin ağaçlarımızın söküldüğüne, enginar ve nergis çiçeği tarlalarımızın azaldığına tanık oluyoruz. Bunun sebebi çok basit. Çünkü üreticimiz para kazanmıyor. Para kazanmadığı işi yapmak istemiyor. Gençlerimiz de tarımdan uzaklaşıyor. Ekmeğini topraktan çıkarmak yerine büyük şehirlere giderek asgari ücretle iş arıyor.

Oysa bizler kendi kaynaklarımızı harekete geçirmek ve bereket fışkıran topraklarımızı işlemek zorundayız. Bu ülkenin insanları şayet toprakla yeniden buluşur ve barışırsa, 200 milyon nüfusu doyuracak kapasitemizin olduğuna inanıyorum” diyen Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ı tüm kalbimle tebrik ediyorum.

LÜTFEN BİRAZ DİKKAT

Almanya, vatandaşlarının aralarında İzmir’in de olduğu beş kente güvenle gidebileceklerini ilan etti. Bu, turizm adına son derece olumlu bir gelişme. Ancak COVID-19 salgını henüz bitmedi. Günlük binli rakamların altına indirmeyi başardığımız yeni vaka sayısının yükselişe geçmesi endişe verici. Lütfen gevşemeyelim. Hem bireysel özgürlüğümüz hem de ekonomimizin sağlığı için tedbirlere titizlikle uyalım ve salgında ikinci dalganın bizi esir almasına izin vermeyelim.

Yazarlarımızdan

21 Eylül 2020, Pazartesi 16:39
21 Eylül 2020, Pazartesi 13:15
21 Eylül 2020, Pazartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder