Nice 100 yıllara

19 Mayıs 2019, Pazar 08:00
AA

Bugün 19 Mayıs 2019; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak Kurtuluş Savaşı mücadelesini başlattığı günün 100’üncü yıldönümü...

Bugün, bir milletin yeniden varoluş öyküsünün yazıldığı destanın ilk sayfasının açıldığı gün... “Tarihte her devrim ancak 100 yıl yaşarsa yerleşir der” sosyologlar ve tarihçiler...

19 Mayıs’ın 100’üncü yılında genel tabloya baktığımızda, Atatürk ilke ve inkılaplarının kalıcı olarak bu topraklarda yerleştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca, Atatürk’ün çizdiği yol ve yerleştirdiği ilkeler, 21’inci yüzyılda bile ilk günkü gibi tazeliğini ve geçerliliğini de aynen koruyor.

Atatürk’ün sözleriyle onun ilkelerini anmak bile bunu kavramak için yeterli... İşte Atatürk’ün sözleri ışığında o devrimler: Cumhuriyetçilik: Cumhuriyet, yüksek ahlâki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir.

Cumhuriyet fazilettir. (1925) Milliyetçilik: Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı hep bir soyun evlâtları ve hep aynı cevherin damarlarıdır. (1932) Halkçılık: İç siyasetimizde ilkemiz olan halkçılık, yani milletin bizzat kendi geleceğine sahip olması esası Anayasamız ile tespit edilmiştir.

(1921) Devletçilik: Prensip olarak, devlet ferdin yerine geçmemelidir. Fakat ferdin gelişmesi için genel şartları göz önünde bulundurmalıdır. (1930) Lâiklik: Lâiklik, asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkânını temin etmiştir. (1930) İnkılapçılık: Biz büyük bir inkılap yaptık.

Memleketi bir çağdan alıp yeni bir çağa götürdük. (1925) Tüm bu ilkelerin yanısıra beni şahsen en çok etkileyen, Atatürk’ün bilime, akılcılığa ve sanata verdiği önemdir.

Mustafa Kemal’in 1933 yılında söylediği “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir” sözü, adeta günümüzde geleceğe yön vereceği savunulan eğitim sistemine işaret etmektedir.

Kısaca STEM+A olarak adlandırılan ve İngilizce Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik), Art (Sanat) alanlarının baş harflerinden oluşan söz konusu eğitim sistemi, Atatürk’ün işaret ettiği gelecek idealinin özetidir.

Türkiye’nin aydınlık yarınları da ancak ve ancak bilimle, akılla, sanatla şekillenebilir. Unutmayın ki “En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.” 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

ADALET NEREDE?

Türkiye Süper Ligi’nde şampiyonu ve küme düşme hattındaki takımların durumunu belirleyecek son iki haftadayız ancak finale bu kadar yaklaşılmasına rağmen hâlâ tüm maçlar aynı saatte oynanmıyor.

Oysa gelişmiş futbol ülkelerine baktığımızda hem oyun kalitesini korumak hem de herhangi bir şüpheye yer bırakmamak adına son haftalardaki maçların aynı gün ve aynı saatte oynandığını görmek mümkün.

Futbolda adaleti sağlamakla görevli Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu konudaki duyarsızlığına akıl sır erdirmek mümkün değil. Umarım yaşanan bu olumsuz duruma rağmen hak edenler kazanır.

E-HAVALİMANI

Dünyada elektronik ticaretin geldiği nokta inanılmaz bir boyuta ulaştı. E-ticaret devi Amazon, siparişleri daha hızlı teslim edebilmek adına kendi havalimanının temelini attı.

3 milyon metrekare büyüklüğünde olacak havalimanı, dev kargo uçaklarının iniş ve kalkışına uygun olacakmış. Ne diyelim; böylesi büyük bir ticaret potansiyeli bizim şirketlerin başına...


Sıradaki haber yükleniyor...