Yerli otomobil gururu

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye olarak yarım kalan projelere, bir türlü gerçekleşmeyen hayallere sık sık tanık olduğumuzdan, yerli otomobil yapmak üzere ilk yola çıkıldığında herkesin kafasında çok sayıda soru işareti vardı. Acaba bu kez büyük hayalimiz ete kemiğe bürünecek miydi? Ortaya çıkacak model hem tasarım hem teknoloji olarak çağı yakalayabilecek miydi? Aradan zaman geçtikçe ve çalışmalardan kamuoyuna pek bilgi sızmadıkça endişeler de dedikodular da arttı.

Cuma günü yapılan görkemli törenle, benim sadece ikisini yazdığım onlarca soru yanıt bulurken, kulaktan kulağa yayılan sayısız dedikodu da sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ettik... Türkiye’nin otomobili daha doğuştan yarınların teknolojisi olan elektrikli bir model... Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait küresel bir marka. İlk olarak SUV segmenti üretilecek. Tanıtılan araç, halen kendi segmentinde en uzun aks mesafesine sahip...

15 yılda, en az 22 milyar liralık yeni yatırımla yerli otomobilin 5 farklı versiyonu daha piyasaya sunulacak. Tek şarjla 500 kilometre yol yapacağı açıklanan ve nesnelerin interneti teknolojisiyle donatılmış akıllı otomobil, kelimenin tam manasıyla geleceğin otomobili olacak. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere bu dev projeyi başlatan, ona sahip çıkan, geceli gündüzlü çalışarak ortaya çıkaran herkese tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Yalnız içimde ukde kalan iki şey var, onları da söylemeden edemeyeceğim.

Birincisi, üretim adresi olarak Bursa Gemlik’in seçilmesini son derece mantıklı bulsam da keşke İzmir, Manisa ya da bir başka Ege kenti olsaydı... Böylesine önemli bir yatırım, Ege ve Türkiye için yatırım miktarının çok çok ötesinde bir katma değer yaratabilirdi. İkincisi ise Başkanlığını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.; kısaca TOGG heyetinde keşke bir kadın girişimcimiz de yer alsaydı ve “Türkiye’nin Babayiğitleri” ifadesi yerine “Türkiye’nin Cesur Yürekleri” gibi cinsiyetçi olmayan ifade seçilseydi.

Tabii ki tüm bu söylediklerim ortaya çıkan başarıyı gölgeleme amaçlı değil çünkü her şeyden daha önemli olan şey böylesine gurur verici bir projenin ülkemiz adına hayata geçirilmiş olması. Tüm bu nedenlerle Türkiye’nin otomobili ülkemize hayırlı uğurlu olsun, yolu da her daim açık olsun diyorum.

Yaşasın ateş böcekleri

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olan 25 Kasım’da başlattığı “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyası kapsamında, Türkiye’de binlerce kadın kendini güvende hissetmediği bölgeleri işaretledi.

BM Kadın Birimi de interaktif haritada işaretlenen güvensiz noktalara ilişkin bilgiyi ilgili yerel yönetimler ile paylaşarak kentlerin aydınlatılmasına katkı sağlamayı hedeflediğini bildirdi. Ne yazık ki ülkemizin yoğun gündemi, belediyelerin ağır iş yükü arasında bu çağrı pek karşılık bulamadı. Buca Belediyesi ses veren nadir belediyelerden biri oldu. Buca Belediyesi, sonuç raporuna özel önem gösterdi ve işaretlenen bölgelerde görev alanı içinde kalan yerler için çalışma başlattı.

Genel Aydınlatma Yönetmeliğinin ilgili maddesine göre elektrik dağıtım şirketinin sorumluluk alanında olan bölgelerde de yoğun biçimde işaretleme olduğunu tespit eden belediye, kadınların güvenliğine yönelik iş birliği için de düğmeye bastı. Buca Belediyesinin bu çabasını alkışlıyor, tüm belediyelerimizin ve ülke genelindeki elektrik dağıtım şirketlerini “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat”maya davet ediyorum.

Mutlu yıllar

2019’da ne eksik kaldıysa, hayata ve hayallerinize dair ne beklentiniz varsa 2020’de gerçekleşmesi arzusuyla sağlık, mutluluk, başarı ve aşk dolu bir yıl diliyorum.

Yazarlarımızdan

02 Nisan 2020, Perşembe 07:35
02 Nisan 2020, Perşembe 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder