Merak etmeyin, hiçbir şey değişmeyecek

12 Eylül 2009, Cumartesi 10:25
AA

Sakın korkmayın, heyecanlanmayın. Başbakan veya belediye başkanımızın “Gereken önlemler alınacak, kimselerin gözünün yaşına bakılmayacak” açıklamaları var ya, hiç keyfinizi bozmasın. Şimdiye kadar neler neler gördük, bunlar da gelip geçecek... Bizler yine eski filmleri göreceğiz. Yine aniden büyük yağmurlarla karşılaşacağız ve seller olacak... Yine dereler taşacak, dere yataklarına yapılmış binalar çökecek veya TIR’lar insanlara mezar olacak... Yine başbakanlar ve belediye başkanları kameraların önüne geçecekler ve halkı suçlayacaklar. Biraz insaflı olurlarsa, kendilerinden önceki iktidarları yerden yere vuracaklar.

Yine ana haber veya haber kanallarındaki anchorlar bar bar bağıracaklar, sokak röportajları yayınlanacak ve halk demediğini bırakmayacak... Sonra? Sonra yine aynı filmi, değişik aktörlerle yeniden göreceğiz. Belediyeler çarpık yapılanmaya göz yumacak ve rant elde etmeye devam edecekler... Sizler, sevgili vatandaşlarımız da, yapılmaması gerektiğini bilmenize rağmen, çarpık yerlere binalar çıkıp ceplerinizi dolduracaksınız... Ne olacaksa, yine garibana olacak. Onlar ölüp gidecekler... Özetle, bu düzen yine aynen devam edecek. Bu nedenle korkmayın, heyecanlanmayın...

TOKİ, Kuşadası’nı mahvetmemeli!

TOKİ, Kuşadası’nda yeni bir proje geliştiriyor. Türkmen Mahallesi diye adlandırılan bölgedeki toplam 1.241.416 metrekare toprağı betonlaştırmaya hazırlanıyor. A-B-C diye belirlenen bu parsellere 4 katlı, çatı ve bodrum katıyla neredeyse 6 katlı yüzlerce bina yapmak üzere projeler elden ele taşınıyor. Kuşadası, zaten yıllardan beri giderek kentleşti. Şimdi de TOKİ kolları sıvıyor. Üstelik, belediyeyi hiçe sayarak, belediyenin tepesinden aşılarak böylesine dev bir çalışma hazırlanıyor. Nedir bu tepeden bakış? Nedir bu “ben ne istersem yaparım” yaklaşımı? Kuşadalılara saygı duyulmadıkça, bu güzel köşemizin hakkı verilmedikçe hiçbir yere varamayız. Erdoğan Bayraktar gibi, bu konularda duyarlı birinin başındaki kuruma hiç yakışmıyor.

Taraf’a cesaret ödülü geldi

2009 “Leipzig Özgürlük ve Medyanın Geleceği” ödülü geçen hafta Taraf gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’a verildi. Ödülün gerekçesinde; “Araştırmacı gazeteciliğiyle öne çıkan Taraf gazetesinin, cesur haberleriyle hükümette ve orduda düşman kazanmasına ve baskıların sürmesine rağmen tavizsiz bir şekilde yoluna devam ettiği” belirtildi. Bu haber nedense CNN TÜRK hariç hiçbir yerde yayınlanmadı. Ahmet Altan’ın bir İtalyan ve bir Hırvat gazeteciyle paylaştığı ödül, daha önce Rusya’da öldürülen gazeteci Anna Politkovskaya ile Vietnam ve Irak savaşlarına muhalif ABD’li yazar Seymour Hersh’e de verilmişti. Ahmet Altan ile birlikte ödül alan diğer iki kişiden biri olan İtalyan gazeteci-yazar Roberto Saviano, organize suç örgütü CAMORRA’ya açtığı savaşla tanınıyor ve polis korumasında yaşıyor.

Yunan adalarının üç yıldızı

Eğer yazın, Ege Denizi’nde Türkiye’ye yakın Yunan adalarına meraklıysanız size, “üç güzelleri” tavsiye ederim. Çok sık gittiğim ve çok dostça karşılandığım (benim gibi yüzlerce Türk turist aynı sıcaklıkla kabul görüyorlar) üç restoran. Aslında aynı denizi paylaşıyoruz, ancak nedense genelde bizim restoranlarımız hâlâ “ızgara levrek, iki tutam roka, bir sivri biber” veya “patlıcan salatası, beyaz peynir, kavun” rahatlığından vazgeçemiyorlar.

SİMİ’NİN MANOS’U:

Hisarönü Körfezi ağzında Simi Adası’na yanaştığınız zaman bir lokantadan bağırış-çağrış sesleri duyacak, önlüklü bir adamın oradan oraya koşuşturduğunu göreceksiniz. Bu kişi bütün Türk büyüklerinin (ve de şimdi küçüklerinin) tanıdığı Manos. Akşam orada yenmezse, sirtaki yapılmazsa, tabaklar kırılmazsa olmuyor (hani Hülya Avşar’ın masa üstünde oynadığı lokanta). Minik Simi karidesleri, çeşitli deniz kabukluları, böcekleri, siz yeter deyinceye kadar getiriyor. Fiyatlar rüzgara göre değişiyor, ancak yıllardır kaliteden ödün vermiyor. (00 30 22 460 72 429)

LEROS’UN TAKİS’İ:

İkinci gül Yalıkavak’ın karşısında Leros Adası’nda. Aya Marina Koyu’nun güneyinde denize yarı batmış bir değirmen göreceksiniz, arkasında mor bir bina. İşte orası Taverna Milos. Sahibi Takis Ege’nin en muhteşem böcekli makarnasını yapıyor. Ondan önce gelen tombul midyeler, deniz kestaneleri şahane. Binaya dalgalar vura vura yemek yiyorsunuz. Yolu oraya düşenlerin kaçırmamaları gereken bir yer. Takis de, Manos gibi sizi candan karşılıyor. (00 30 22 470 24 894)

MARATHİ’NİN PANTELİS’İ:

Üçüncü güzele ulaşmak için biraz fazla gitmek gerekir. Leros’tan kuzeye vurduğunuzda batıda Patmos’u başka zamana bırakın, hemen hemen karşısındaki Marathi Adası’na gidin. Adada 3 taverna var. Göreceksiniz Taverna Pantelis’in önündeki dubalara Türkiye’nin en güzel yatları bağlı. Ağaçlar altında bir bahçe, küçük bir kum plajı, basit bir lokanta. Ama ne hoş bir atmosfer. Uzun zamandır yemediğiniz ızgara fangri, ızgara ıstakoz, ahtapot köftesi burada var. Fiyatlar da, şarap dahil, uygun. (00 30 22 470 32609 www.marathi-island.gr)

YAZIN ÇİRKİNLİKLERİ, GÜZELLİKLERİ

ÇİRKİNLİKLER:

* Bodrum Yarımadası’nda Türkbükü sahilleri sınıfta kaldı. Belediye geçen yıl iskeleleri kaldırdı, sahile çiçekler dikti, bir de “Çevremizi koruyalım” diye tabela koydu. Ancak gelin görün ki lokanta ve dükkanların önü kurumuş ot, pislik içinde. Hiçbir lokanta “Bari ben de bir ot koparayım, şurayı süpüreyim” demiyor. Eski alışkanlıkla her şey devletten bekleniyor.

*Bozburun açıklarında Kızıl Ada’ya bağlı guletler pisliğin tipik bir örneği. Arkada harıl harıl mangal yakan, uyarılınca da “O kanun Göcek için, merak etme, bir şey olmaz” diyen kaptanlar etrafındakilerle adeta alay ediyorlar.

*Yine Türkbükü’nde haftalarca tonoza bağlı kalan milyonluk yatlar, geceleri sintinelerini gizlice boşaltıyorlar. İşin garip yanı, ertesi gün sabah kendi çocukları aynı sulara giriyor ve bu insanlar hiç rahatsız olmuyorlar.

* Kuşadası’nda Atatürk tepesine kadar gelip dayanan gecekondular canım bölgeyi mahvediyorlar. Böylesine kıymetli bir toprak parçasına böylesine pislik hiç yakışmıyor.

* Mandalya Körfezi hâlâ kurtulamadığımız balık çiftlikleriyle dolu. Kimdir bu kuvvetli insanlar ki hâlâ kimse başa çıkamıyor? Bürokrasi içindeki kargaşadan yararlanmayı biliyorlar.

* Bodrum Yarımadası’nda Yalıkavak’ın tepesinde, milyarlarca liralık villaların üzerinde tüten ve kokan çöplük.

GÜZELLİKLER:

* Kuşadası Kısmet Otel her zaman ve benzeri olmayan güneş batışıyla, bahçesindeki ağaçlarının ihtişamıyla göz kamaştırıyor.

*Bozburun’da Orfoz lokantası ve Bozburun Yat Kulübü. İkramın nasıl yapılması gerektiğini gösteren bu iki adres her zaman keyifle gidilecek yerler.

* Hisarönü Körfezi’nde Martı Marina’sındaki Fanari lokantası. Değişik yemekler, değişik tatlarıyla yazın güzelliklerini oluşturuyor.

* Türkbükü Maça Kızı Otel’inin platformlarında Türkiye’nin en güzel “tanınmamış ünlü” kızlarının güneş banyosu yapmaları da bir harikaydı!

* Ve kapı komşumuz Yunan adaları. Hiçbir şeyleri yokken nerdeyse sıfırdan bir yaşam biçimi ortaya koymanın en güzel örneklerini oluşturuyorlar. Mavi boyalı tahta masalar, iskemleler, ucuz ve kaliteli yemek, tertemiz bir deniz. Balık çiftlikleri de gözden uzak...

Bu kiloları nasıl vereceğiz?..Hiç sormayın, durumum hiç de parlak değil. Yaz aylarında Türk ve Yunan sahillerinde dolaştıktan ve bol bol yiyip içtikten sonra, kiloları alıp “nur topu” gibi olup geri döndüm ve hemen kolları sıvadım. Bir yandan boğazımı kısıyorum, öte yandan da Şenay Kıpçak’ın kapısını çalıyorum. İş dönüp dolaşıp doğru beslenmeye, az ancak öz yemek yemeğe bağlanıyor. Tabii bir de spor-jimnastik yapmak gerekiyor. Bundan dolayı kendimi pilates uzmanı Şenay’a teslim ediyorum (ssenaycolak@hotmail.com). Eskiden bu kadar meraklı değildim. Ancak spor yaptıkça insanın nasıl dinçleştiğini birebir hissetmeye başladım. Artık bırakamıyorum. Cemre ile birlikte, haftada 1-2 defa Şenay ile, geri kalan günlerde de kendi kendimize spor yaparak yazın fazlalıklarını bırakacağım. Başka çaresi yok... 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.