Aldatmadan önce bir kez daha düşün

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Aldatmak bazen bir plan dahilinde bazen de anlık gelişir. Aldattıktan sonra da artık hiçbir şey aynı olmaz. İster planlı, ister anlık olsun aldatma noktasına geldiğinizde şöyle bir durun ve düşünün.

Bunu gerçekten yapmak istiyor musunuz? Yaptığınızda başınıza neler geleceğini biliyor musunuz? İşte bu soruların cevapları ve aldatmadan önce düşünmeniz gerekenler...

Öncelikle şu sorulara yanıt vermelisiniz:

1- Neden aldatmak istiyorsun?

Örneğin intikam için mi? Halledemediğin sorunların üzerini kapatmak için mi? Arkadaşlarınla girdiğin bir iddia üzerine mi? Bir anlık kızgınlık sonucu kapıldığın öfke seli nedeniyle mi?

2- Yakalandığında neler olabileceğini düşündün mü?

Hangi sebeple olursa olsun aldatma eylemi ortaya çıktığında çok büyük bir travma ile karşılaşacaksın. Bunun tek sorumlusu da sen olacaksın. “Ama o da bana şunu yapmıştı” demen seni kurtarmayacak. Çünkü o zaman sana herkes “O zaman aldatmayıp ayrılsaydın” diyecek.

3- Sevgilini ya da aileni kaybetmeye değer mi?

Yakalandığında evliysen eşini ve çocuklarını, değilsen sevgilini kaybetme olasılığın çok yüksek. Medeni Kanun, sadakatsizliği baş boşanma nedeni sayıyor. Yani sadakatsizliğin mahkemede belgelendiği an hakim seni şak diye boşuyor. Üstelik bir de tazminat ödemek durumunda kalıyorsun.

4- Toplumun vuracağı damgayı göze alabilecek misin? Güvenilmez, zampara, çapkın, oynak vs... İçinde bulunduğun toplum seni mutlaka bir şekilde damgalayacaktır. Çünkü dünyada aldatmayı hoş gören hiçbir ahlak sistemi yoktur.

5- Kendine olan saygını yitireceksin. Peki bununla başa çıkabilecek misin? Aldatma işine bulaşanlar genellikle bu olayı yaşadıktan sonra kendilerine olan saygılarını yitiriyorlar. Kişilik ve özgüven problemleri yaşıyorlar.

Diyelim ki bu sorular seni caydırmadı ve aldatmaya kararlısın. Şu seçenekleri göz önünde bulundurmalısın:

1- KONUŞMAYI DENE

İlişkinde ya da evliliğinde problem varsa bunu sevgilinle, eşinle konuşabilirsin.

2- YARDIM İSTE Problemi halletmek için arkadaşlarından, aile büyüklerinden yardım alabilirsin.

3- UZMANA DANIŞ Onlar yardımcı olamıyorsa bir aile terapistine ya da ilişki uzmanına danışabilirsin.

4- ÇABA GÖSTER Sevgilinle ya da eşinle arandaki duygu eksikliğini gidermek için yeni çabalar içine girebilirsin.

5- OLMADI, AYRIL Hiçbiri çözüm olmuyorsa aldatmadan önce ayrılabilirsin.

Hâlâ aldatmaya niyetliysen şimdi de önüne çıkabilecek zorluklara bir bak:

1- GÜVENİLMEZ PARTNERLER

Seçeceğin partner güvenilir olmayabilir ve her şeyi eşine ya da sevgiline anlatabilir.

2- GÖRÜLME RİSKİ

Kaçak buluşmalar, gizli görüşmeler ortak çevreniz tarafından görülebilir.

3- YAKALANMA OLASILIĞI

Ne kadar dikkat edersen et ‘her temas iz bırakır.’ Yani yakalanma olasılığın çok yüksektir.

4- PSİKOLOJİK ÇÖKÜNTÜ

Yakalandığın zaman yaşayabileceklerin psikolojinde büyük bir çöküntü yaratabilir.

5- HER ŞEYİNİ KAYBEDEBİLİRSİN

Hepsinden daha önemlisi, evliysen boşanma davasında büyük tazminatlar ödeyebilirsin, çocuğun varsa velayetini kaybedebilirsin.

6- İŞİN DE ELDEN GİDEBİLİR

Partnerini iş yerinden seçtiysen bu ilişki ortaya çıktığında işini de kaybedebilirsin.

Bunlar da seni durdurmuyorsa eğer o zaman geriye sadece şu seçenekler kalıyor:

1) Güvenilmez biri olarak tanınacaksın. Birçok arkadaşın seni kınayacak ve yalnız kalacaksın.

2) Hayatına yeni birini aldığında geçmişini sorgulayacak ve “Sen benden önceki sevgilini, eşini aldattın. Beni aldatmayacağın ne malum?” diye soracak.

3) Pişmanlıklar yaşama olasılığın yüksek. Geri dönmek isteyeceksin ama reddedilebilirsin.

4) Diyelim ki affedildin. Ama eşinin, sevgilinin gözü üzerinde olacak. Bir kez ‘sabıkalı’ oldun. Yaptığın her hareket takibe alınacak.

5) ‘Şüphe’ içinde geçen bir yaşam seni sıkacak. Ne yapsan yaranamadığını düşüneceksin. Sen aldatma işini çoktan unutacaksın ama aldatılan unutmayacak ve her seferinde gündeme getirecek.

6) Aldatma için seçtiğin partnerden kurtulamama olasılığın da var. “Tamam, bitti” desen bile bunu karşındaki algılayamayabilir ve bu da seni mutsuz eder.

7) Aldatmayı alışkanlık haline getirme riskin var. Bu durumda asla düzgün bir ilişkin olmayacak ve o daldan bu dala savrulacaksın.

8) Elde etmesi kolay olduğu için genellikle kendi seviyenden düşük insanlarla birlikte olacaksın. Bu da ruhunun tatminini engelleyecek.

9) Geçmişteki mutlu günlerin aklına geldikçe “Ben neden böyle yaptım?” diyerek kendi kendini yiyeceksin.

10) Cinsel açıdan yaşayabileceğin problemler de cabası... Bu yazıyı okuduktan sonra bile hâlâ aldatmaya niyetliysen o zaman aldatma senin için bir ‘yaşam biçimi’ haline gelmiş demektir.

Sen ‘aldatmadan duramayanlar’ kategorisindesin. Bundan kurtulmak istiyorsan mutlaka bir uzmana gidip uzun süreli tedavi görmelisin.

Yok, “Ben bu halimden memnunum” diyorsan o zaman dileğim senin için değil, seni kendine yanlışlıkla sevgili ya da eş olarak seçenlere olacak. Bir an önce hayatınızdaki bu ‘aldatma hastası’ndan kurtulmanızı diliyorum...

(30.06.2013 tarihli Posta Karnaval ekinden alınmıştır.)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder